VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zastupitelé škrtají parkovací místa v Litomyšli

Litomyšl - Na litomyšlském náměstí zanikne osmnáct stání pro auta. O změnách rozhodli zastupitelé.

19.12.2008 1
SDÍLEJ:

Zastupitelé v Litomyšli zvedli ruce pro úpravy na náměstí. S revitalizací jim zřejmě pomůže Evropská unie. Mají totiž šanci získat dotaci deset milionů korun. Foto: DENÍK/Iveta Nádvorníková

Parkování na náměstí v Litomyšli je stále žhavé téma. Kauza ale zřejmě již spěje ke konci. Radní našli stejnou řeč s obchodníky ze sdružení Patriot. Po bouřlivých diskuzích schválili v úterý zastupitelé úpravy parkování v centru. Podnikatelé ale nejsou spokojeni s úbytkem míst. Na náměstí jich zmizí celkem osmnáct, nejvíce v lokalitě u pomníku Bedřicha Smetany.

Zúží pětatřicítku?

Automobilů přibývá a zaplavují historické náměstí Litomyšle. To je podle radních zásadní problém, který chtějí vyřešit vybudováním klidových zón. Úbytek parkovacích míst ale popudil obchodníky. Založili občanské sdružení Patriot a žádali, aby s nimi radní o záležitosti jednali. Nakonec dosáhli svého. V úterý zastupitelé schválili změny v centru, které rada nejdříve projednala se zástupci Patriotu. Jak tedy bude náměstí v budoucnu vypadat? „Revitalizace náměstí je pro některé občany velmi citlivé téma. Vybrali jsme čtyři lokality, kde počítáme se změnami. Rozšíříme klidovou zónu před pomníkem Bedřicha Smetany a vyloučíme odtud auta.

Uvažujeme ovšem také o variabilním řešení, které lze měnit podle situace. Přesuneme parkovací automaty na chodník a tím získáme nová místa. Vodní prvek instalujeme ve středu náměstí, nikoliv u Mariánského sloupu,“ přiblížil úpravy Antonín Dokoupil, vedoucí odboru rozvoje a investic litomyšlské radnice. Na celém náměstí ubude podle starosty Michala Kortyše asi osmnáct parkovacích míst. „Nejvíce jich zmizí u sochy Bedřicha Smetany, a to dvacet dva. Ve středu a u sloupu ale místa zase přibudou. Konečné číslo není tragické,“ míní starosta. Jenže právě zónu u sochy hudebního skladatele obchodníci ještě úplně „neskousli“. Patrioti jsou pro zachování stávající plochy u sochy. „Nesouhlasíme s úbytkem dvaadvaceti parkovacích míst v prostoru kolem pomníku, protože je to patnáct procent kapacity dolního náměstí. V lokalitě se nachází banka, pošta a další instituce. Parkoviště pod zámkem je již plné a přilehlé ulice také,“ tvrdí členové občanského sdružení Patriot ve svém prohlášení.

Zastupitelé navíc hledají další plochy pro automobily. „Jednou z variant je zúžení pětatřicítky ze čtyř pruhů na dva za kruhovým objezdem a vytvoření nových míst pro auta. To by byla rychlá a laciná možnost,“ sdělil starosta Michal Kortyš.

Parkování v Litomyšli ale radní ještě neshodili ze stolu jako hotovou věc. Budou následovat další jednání. Na systému parkování a poplatcích se bude v budoucnu podílet zřejmě i sdružení Patriot.

Autor: Iveta Nádvorníková

19.12.2008 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

Vysněné dětské postele

Ilustrační foto

Vykrádali stejnou chatu. Z lupu se radovali krátce

Inkasované branky? Dobré na Silvestra

Svitavy /OHLASY/ – Spokojenost? Po druhém kole byla ta výsledková ve Svitavách a částečně i v Moravské Třebové, tyto celky vydolovaly ze svých vystoupení body.

Zlodějka využila otevřených dveří, vloupala se k seniorce

Pardubice - Okradení staré ženy zabránil příchod ošetřovatelky a příjezd policistů.

Nemocnice snižují počet lůžek

Svitavsko, Orlickoústecko – Interní oddělení Svitavské a Orlickoústecké nemocnice, které spadají pod Nemocnici Pardubického kraje, se potýkají s problémy. Podle informovaného zdroje, jehož totožnost redakce zná, muselo interní oddělení ve Svitavách z důvodu nedostatku zdravotnického personálu omezit počet lůžek. Podobně je na tom také interní oddělení Orlickoústecké nemocnice, kde aktuálně zůstalo pouze 30 lůžek.

Hrát doma? Bylo to spíše za trest, body se často stěhovaly

Svitavy /III. TŘÍDA/ – O výhodě domácího prostředí se ve druhém podzimním dějství nejnižší okresní fotbalové soutěže nedalo hovořit. Bylo to spíše prokletí, jediný ze šestice týmů dokázal před očima vlastních příznivců zvítězit.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení