VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vandalové poničili stromy na zámku

Moravská Třebová – Mladé stromy vysazené v zámeckých zahradách v jižním parkánu poničili neznámí vandalové.

16.5.2017
SDÍLEJ:

Poničené stromy a lampy na zámku.Foto: město Moravská Třebová

„Nevinné dřeviny se setkaly s neuvěřitelnou lidskou ubohostí. Po opakovaném květnovém poškození svítidel na východním svahu pod zámkem se terčem řádění hlupáků staly stromy," upřesnila tisková mluvčí města Dagmar Zouharová. Radnice vyzvala obyvatele města, kteří by mohli podat relevantní svědectví o těchto činech, aby kontaktovali městskou policii.

Podle velitele městské policie Radovana Zobače byl však případ předán k šetření Policii České republiky. Záznam z kamerového systém městská police k dispozici nemá. "V místech, kde došlo k poškození bohužel kamerový systém není, Kameru máme na zámeckém nádvoří. Při rozšiřování kamerového systému se počítá, že by se zámecké zahrady pokryly také," uvedl Radovan Zobač.

Podle tiskové mluvčí svitavské policie Hany Kaizarové jsou oba případy v šetření. "Řešíme čtyři přestupky poškození svítidel. Měly se toho dopustit dvě děti ve věku do patnácti let," upřesnila Hana Kaizarová. K poškození svítidel v zámeckém parkánu mělo podle policie dojít v časovém intervalu od 15. dubna do 14. května letošního roku.

Vzhledem k tomu, že děti nejsou trestně odpovědné, policie případ poničených svítidel nejspíše odloží. Případné řešení dětského vandalismu tak nejspíše zůstane pouze na odboru sociální péče města, který má na starosti delikvenenci nezletilých. Prodobnosti k poškození stromů prozatím policie s tím, že je vyšetřování teprve na počátku, sdělovat nechce.

"Je to k slzám. Pachatelé, kteří poškodili lampy jsou známí. Jde o dva desetileté výrostky," potvrzuje informace policie starosta města Miloš Izák. "Možná jich bude víc, byla tam skupinka pěti dětí. Zatím se ví o třech dětských pachatelích. Pachatelé nejsou trestně odpovědní, náhradu škody ale budeme vyžadovat od zákonných zástupců," dodal ještě starosta.

Poškozeno bylo celkem pět stromů. Šlo o javory babyka. Vysázené v zámeckém parkánu byly v rámci realizace projektu Cesta od renesance k baroku v roce 2012. O stromy pěčují technické sllužby města. Podle ředitelky Gabriely Horčíkové je strom, který neznámý vandal zbavil kůry, odsouzen k zániku. "Tomu není pomoci. U stromů, které mají zářezy, šance na revitalizaci je, ale je to vždycky s rizikem. Domníváme se, že se kůra zatáhne, ale růst bude zpomalený," vysvětlila Gabriela Horčíková.

Autor: Jiří Šmeral

16.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Každý z bikerů zanechal na trase značné množství fyzických sil. Po asfaltu, štěrku, na lesních i polních cestách, na loukách. Po hodně rozmanitých površích se účastníci pohybovali.
30

Cyklomaratón: Šťastný byl v cíli nejšťastnější

Parkovat správně se vyplatí. Nemusíte pak řešit tyto situace...
AUTOMIX.CZ
48

GALERIE: Nejvtipnější pomsty za špatné parkování. Někdy je trest až krutý

Spotřeba vody v létě vzrůstá i dvojnásobně

Svitavsko - Spotřeba pitné vody v letním počasí vzrůstá o desítky procent. Důvodem jsou horka, která sice aktuálně polevila, ale na konci týdne by se podle předpovědi měla opět pozvolna vracet.

Iscarex Cup: Vzhůru, stále vzhůru. Až na Kozlov

Svitavy – Regionální běžecký seriál Iscarex Cup 2017 nepolevuje ve svém tempu ani v letním čase. Jednou z jeho tradičních zastávek byl Běh na Kozlovský kopec, který obnáší 5200 metrů stoupání s převýšením 234 metrů vedoucí alejí Maxe Švabinského z České Třebové k rozhledně nad Kozlovem.

Skupují pozemky pro další rozvoj

Polička – Hlad po zemědělské půdě je příčinou toho, že města stále obtížněji získávají pozemky pro svůj rozvoj a realizaci svých investičních záměrů. Ať už se jedná o rozvoj bydlení nebo třeba průmyslových zón.

Atletika: Medaile ne, solidní výsledky ano

Svitavy – Všechny čtyři okresní atletické kluby měly svoje zastoupení na mistrovství České republiky juniorů a dorostu, jež se uskutečnilo v Jablonci nad Nisou. A závodníci dosáhli velice zajímavých výsledků, přestože na cenné kovy nedosáhli.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení