VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V záchranné stanici ve Vendolí se umí poprat s vedrem

Vendolí - Horko sužuje lidi i zvířata. V záchranné stanici Zelené Vendolí se starají o desítky druhů zvířat a ptáků. S horkými dny mají pracovníci stanice zkušenosti a umí se s nimi poprat.

7.8.2013
SDÍLEJ:

VYDRA patří k obyvatelům záchranné stanice ve Vendolí. Při krmení si skočí do bazénu a pak se ukryje v chládku pod ním. Foto: archiv stanice

Voda a stín

Ve vendolské záchranné stanici se o své svěřence postarají. Lidé, kteří se sem přijdou podívat na zvířata, které jsou ve voliérách, se o tom mohou na vlastní oči přesvědčit. „Horké dny zvládáme. Zvířata musí mít stále dostatek vody a stín," uvedl vedoucí stanice Josef Zelený. Pokud by chtěl někdo argumentovat, že některá zvířata mají obrácené misky, pak jsou na omylu, pokud by se snad domnívali, že jsou bez vody. „Některé druhy jsou hravé a se svými miskami si hrají, jako například kuny. Samozřejmě v každé voliéře je napaječka s vodou," vysvětlil Josef Zelený. Pozorný návštěvník je určitě nepřehlédne. Ani o čápy nemusejí mít lidé obavy. Jejich voliéra není sice zastřešená, ale mají k dispozici přístřešek. „Ten využívají zpravidla, když hodně prší," řekl vedoucí stanice. I malé děti přece vědí, že čápi hnízdí na komínech a tam přístřeší nemají.

Vydra, která se ve stanici zabydlela, má sama pro sebe prostorný výběh dokonce s minikoupalištěm. Ani u tohoto tvora nemusejí mít lidé obavy, že by snad horkem strádal. „Vodu v bazénku měníme každý druhý den. Vydra se v něm zdržuje pouze v době krmení, aby si ulovila své ryby. Jinak se pohybuje pod bazénem nebo ve své boudě," popisoval život šelmy Josef Zelený.

Při záchranné stanici je také útulek pro psy. Chlupáči snášejí vedra mnohem hůře než ostatní zvířata. „Část útulku je bez zastřešení, tam proudí vzduch. Druhá část má rovnou střechu, o kterou se opírá slunce. Střechu ochlazujeme vodou a větráme," uvedl vedoucí stanice. Zásah veterináře doposud nepotřebovali, žádný pes neměl kolaps z tropického horka.

Se zvířaty je to téměř jako s lidmi. Vyhovuje jim rozumné počasí. Podle Josefa Zeleného ideální je takové, když se střídá pršení a pěknými dny.

Únik před sluncem

Ani o prázdninách se pracovníci stanice nezastaví. V současné době podruhé hnízdí drobní ptáci, a tak mají klícky plné ptačí drobotiny. „Máme poměrně hodně mláďat, převážně rehků, která vyskakují z hnízd, kam praží slunce," potvrdil vedoucí stanice. Pokud nejsou zraněná a mají v pořádku křidélka, pak ani nemusí skončit ve stanici. Lidé je mohou uložit na takové místo, kde je nechytí kočky, ale najdou si je jejich rodiče. „V těžších případech přijedeme nebo nám je lidé mohou dovézt," řekl Josef Zelený.

Zvířecí záchranáři v létě rovněž vypouštějí vyléčená zvířata do přírody. „Staráme se o to, aby se po vyléčení mohla vrátit zpět do svého přirozeného prostředí bez jakéhokoliv stresu. Poštolky vypouštíme po sokolnicku volným letem, kdy otevřeme klícku, aby mohly vyletět, sovy v podvečer. Ptáci potřebují při návratu do přírody klid, aby se mohli začlenit," poznamenal vedoucí stanice.

Jiná zvířata ve stanici zůstávají natrvalo. Srny, stejně jako většina savců, se fixují na člověka, vrácení do přírody by pro ně znamenalo smrt. „Také někteří zajímaví dravci u nás zůstávají natrvalo, i když se uzdraví, například káně Harrisovo, výr virginský. Nejsou to původní druhy z naší přírody, proto je rozhodně nemůžeme vypustit," dodal Josef Zelený.

Autor: Květuše Korbářová

7.8.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
POLICIE - ilustrační foto.

Čtyři obvinění stihl muž z Třebové za jeden měsíc

Jevíčská pouť.
18

OBRAZEM: Jevíčská pouť

Po bodnutí sršněm je v nemocnici

Němčice – Obrovské sršní hnízdo museli likvidovat hasiči u rodinného domu v Němčicích. 

Puršl je nejlepším mladým hráčem Česka

Svitavy – Je mu dvacet, na svoji zápasovou premiéru v novém týmu ještě čeká, ale je zřejmé, že si svitavský klub pořídil mimořádně talentovaného basketbalistu.

V pivovarech zažívají léto snů a objednávky musejí odmítat

Pardubický kraj - Pivovarům v kraji se daří lépe než v minulých letech. Čekají ale, jak prodej ovlivní protikuřácký zákon. 

V Mladějově bojovali o Blosdorf po devatenácté

Mladějov na Moravě - Již devatenáctý ročník bitvy o Blosdorf se konal v sobotu v Mladějově na Moravě. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení