VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Brněnci chtějí zatočit se zloději a vandaly

Brněnec – V Brněnci na úřadě slouží policisté. O obnovení úředních hodin policie požádalo vedení obce. Důvodem je rostoucí kriminalita a vandalství.

21.7.2012
SDÍLEJ:

Obecní úřad v BrněnciFoto: Deník/Květa Korbářová

Na obecní úřad přijíždí jednou za týden policista. Obyvatelé se na něj mohou obracet se svými problémy, které se týkají trestné činnosti. „V obci narůstá kriminalita, která souvisí především s rozbouraným areálem bývalé textilky. Na místní podnikavce se nabalují party, které přijíždějí odjinud," vysvětlil starosta Brněnce Blahoslav Kašpar. Podle něho není dne, kdy by se ve vesnici něco nepřihodilo. „Z obecního úřadu, z kapličky a z jednoho rodinného domu se ztratily okapy. Ze soukromého areálu obehnaného ostnatým drátem někdo ukradl ocelové tyče, které vymezovaly lom," připomínal případy starosta.

Krádeže

Problémy mají také zahrádkáři. „Slyšela jsem, že se tu začalo hodně krást. Rozmohl se i vandalismus. Nám se ze zahrádky zatím ztratily jen nějaké drobnosti," potvrdila Jaroslava Pásková z Brněnce. Největším „lákadlem" pro nenechavce je  areál Vitky, tam se krade ve velkém. A to je patrně největší noční můrou. „Máme obavy, že až nebude ve fabrice, co krást, tak se zloději přesunou na majetky našich občanů. Toho se velmi bojíme. Naší snahou je kriminalitu z naší obce vytlačit. Nemáme tu místní policii, která by byla vidět," podotkl Blahoslav Kašpar.

Policisté skutečně řeší řadu oznámení, která se týkají zbořeniště vyhlášené textilky. „Šetříme případy krádeží a rozebírání v bývalé továrně. Tomu se ovšem neubráníme, protože ten objekt není nijak zajištěný. Na to, abychom tento objekt speciálně zajišťovali, nemáme prostředky," informoval Jaroslav Krůl, vedoucí územního odboru policie ve Svitavách.

Úřední hodiny

Podle dohody s policií slouží policista na úřadě jednou týdně.  „Pan starosta se na nás obrátil se žádostí, že by chtěl, abychom měli v Brněnci úřední hodiny. Kvůli zachování bezpečnosti v obci jsme se dohodli, že to zkusíme. Úřední hodiny máme každé úterý od deseti do dvanácti hodin. Chceme pomoci, proto jsme vyšli vstříc," uvedl Jaroslav Krůl.

Mimo tyto úřední úterky do Brněnce zajíždí také policejní hlídka z obvodního oddělení. Podle Jaroslava Krůla policisté, kteří mají tuto oblast na starosti, shromažďují materiály k trestným činům, přestupkům, dožadují materiály  od soudů. Podle toho si pak plánují práci v tomto teritoriu. Hlídky jezdí do Brněnce podle bezpečnostní situace nebo v noci. Minimálně dvakrát do týdne.

V Brněnci bývala před lety policejní stanice, ale kvůli reorganizaci policie byla zrušená.  Po převedení agenty řidičských a občanských průkazů ještě lidé občas přišli s trestním oznámením, ale s tím už teď musí také do Svitav.

I dnes by v obci nedaleko Svitav uvítali policejní služebnu. Pokud ale chtějí podat oznámení musí do Svitav. „Problém je v tom, že kancelář není napojená na policejní operační systém," řekl starosta Brněnce Blahoslav Kašpar. Záznamy totiž policisté sepisují elektronicky.

Hlídka z obvodního oddělení projede Brněncem zhruba dvakrát týdně. „Lepší by bylo, kdyby obcházeli pěšky. Kriminalita by se určitě snížila. Pak by si zloději nebyli jistí tím, kdy je někdo vidí," uvedla Jaroslava Pásková. Stěžují si i na rušení nočního klidu a vandaly. „Někdy je to katastrofa, co se tady děje. V noci chodí opilci a dělají nepořádek. Máme dva psy a ti se můžou zbláznit," poznamenala další z obyvatelek Brněnce.

Místní policie

Vesnici by patrně pomohla místní policie, která by dohlížela na pořádek a bezpečnost, ale tu nemají. Proto se vedení obce pokouší dohodnout se sousedním městem. „Jednání ohledně hlídkové činnosti městské policie v Brněnci je otevřené. Musíme si domluvit podmínky," potvrdil Martin Kiss, starosta Březové nad Svitavou.

Před časem měli v obci také problémy s mládeží, která se scházela na koupališti. To  je delší dobu zavřené a lidé už si snad ani nevzpomínají, proč. „Problémy na koupališti jsme řešili a podařilo se nám je eliminovat. Budovu s kabinami jsme zhruba před rokem pronajali skupině mladých, kteří si tam udělali klubovnu. Mají dohled i nad koupalištěm. Máme dohodu, kdyby se vyskytl nějaký problém, že nás budou hned informovat," dodal Blahoslav Kašpar. Obec opravila elektřinu, vodovod, v zimě si tam mohou mládežníci i zatopit.

Ve kterých vesnicích policisté slouží ?

Jaroslav Krůl, šéf kriminální policie ve Svitavách.

Úřední hodiny máme pouze v Brněnci. Do všech ostatních  obcí zajíždíme v rámci možností, když pořádají větší sportovní nebo kulturní akce, shromáždění. Policisté shromažďují materiály k trestným činům, přestupkům, dožadují materiály pro soudy, vypracovávají prověrky.  Na pořádek a bezpečnost v místě dohlíží spíše místní policie.

JAROSLAV KRŮL, vedoucí Územního odboru policie ve Svitavách

Autor: Květuše Korbářová

21.7.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jak reklamovat koupený dům či byt

Z utkání Svitavy vs. Polička (1:0).

Fotbalové výsledky z regionu

Nový protipovodňový systém za miliony korun

Litomyšl – Obyvatelé Litomyšle se v minulosti už mnohokrát přesvědčily, jaké škody může napáchat voda. O ohni to mohou říci také, ale s tím nelze počítat tak, jako s řekou Loučnou, která městem protéká. 

Proč Jan Veselý nepřijel? Ale kde jsou ostatní?

Svitavy /ROZHOVOR/ – Asistent trenéra reprezentace Lubomír Růžička si myslí, že by český basketbal měl produkovat více perspektivních mladých hráčů.

Jen tři kola mu stačila k jízdě

Litomyšl – Mnohdy si opilí lidé myslí, že dokáží vše na světě. To byl možná i případ řidiče, který jel podle svých slov z Vysokého Mýta do Litomyšle. Policisté ho však zastavili v Tržku. Důvod byl ten, že mu od auta sršely jiskry. Jel totiž bez pravého předního kola.

Cyklopruhy ve Svitavské zvýší bezpečnost

Moravská Třebová – Ve Svitavské ulici v Moravské Třebové, kde se právě dokončuje rekonstrukce komunikace, přibyly nově vyhrazené jízdní pruhy pro cyklisty. Ne všem se ale výrazná, do očí bijící červená barva, která je pro vyznačení pruhů použitá, líbí. Podle radnice má křiklavá barva své opodstatnění.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení