VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Úspory energie se obcím moc nevyplatily

Svitavsko – Chtěli ušetřit, ale nakonec přišli o desítky tisíc. Osm obcí a škol ze Svitavska a jedna z Orlickoústecka se stalo obětí podnikatele Davida Tejmla, který prostřednictvím obecně prospěšné společnosti Energie pod kontrolou nabízel levnější plyn a elektřinu. 

7.9.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/archiv

„Ze začátku nebylo nic, co by odporovalo. Šetřili jsme, všechno bylo v pořádku,“ říká starosta Damníkova Jiří Blažek. Podobně hovoří i ostatní podvedení starostové a ředitelé škol. „Přijela dealerka, která nás přesvědčila, jak bude obec šetřit, což tak v prvních letech i bylo,“ připojuje se starosta Hradce nad Svitavou Kamil Pavliš.

Jenže to vydrželo jen pár měsíců. Pak následovaly komplikace. „Druhý rok začaly být problémy s fakturací, pořád se něco reklamovalo, že to nesedí. Až to na konci roku 2015 došlo do stádia, kdy společnost Amper Market začala klienty obvolávat, že Energie pod kontrolou neplatí,“ vysvětluje hradecký starosta Kamil Pavliš. A stejný scénář měla na počátku zdánlivě výhodná spolupráce se společností Energie pod kontrolou všude jinde.

Nepostiženější obcí na Svitavsku je Březová. Na přeplatcích za plyn a elektrickou energii jí společnost Energie pod kontrolou dluží 332 tisíc. O moc lépe na tom není ani sousední Brněnec.

„Pan starosta byl osloven a realizovala se velká smlouva pro celou obec, pro dvě školky a základní školu, že budou mít výhodnější cenu plynu a elektřiny,“ říká ekonom školky U dvou sluníček Martin Záruba. Školka přišla o 29 tisíc, což je podle Martina Záruby pro její rozpočet velká zátěž. „Je to dvanáctina rozpočtu, což jsou pro nás velké peníze, které asi je nikdy nedostaneme,“ posteskl si Záruba.

Skeptická je, pokud jde o vymahatelnost pohledávky, rovněž místostarostka Brněnce Eva Kozáková, která problém řeší za obec i všechny tři postižené příspěvkové organizace. „Přihlásili jsme se do insolvenčního řízení, objevují se hromadné žaloby, ale osobně tomu moc nevěřím. V radě ani zastupitelstvu jsme to zatím neřešili. Školu a školky to postihlo daleko víc. Snažíme se jim to kompenzovat jinak, ne že bychom jim přímo dali peníze. Kdyby šlo do tuhého, tak jim samozřejmě pomůžeme,“ vysvětluje místostarostka. „Každé koruny je škoda, mohlo za to být pěkné dětské hřiště,“ dodává Eva Kozáková.

Vedle Damníkova, kterému po „úsporách“ zůstala v rozpočtu sto čtyřicetitisícová díra, má v insolvenčním řízení přihlášenou poměrně velkou pohledávku rovněž Hradec nad Svitavou. Dlužné přeplatky za energie se vyšplhaly na 137 tisíc. „Podle právničky, která nám zpracovávala návrh na insolvenci, nemáme očekávat, že od nich něco dostaneme. Po pěti letech se to odepisuje jako nedobytná pohledávka,“ vysvětluje Kamil Pavliš.

Podobně na tom byli také v Opatově. Do úspor se zapojila obec i místní základní škola. Pohledávky dosáhly sto jedenácti tisíc. „Provedli jsme částečný zápočet, obec měla platit a my jsme měli dostat. Na tom jsme se společností Energie pod kontrolou dohodli. Ale potom, když jsem po nich chtěla uznání závazku, tak už nic nefungovalo, neodpovídali na maily, pošta se mi vracela,“ popisuje ředitelka školy Iva Hebelková. Škole tak zůstala pohledávka necelých 55 tisíc.

Na jednom se starostové všech devíti poškozených obcí shodují. S tím, že by získali alespoň část dlužných peněz zpět, moc nepočítají. Vzdát se, ale jen tak nehodlají. 

O kauze…Obecně prospěšná společnost Energie pod kontrolou, fungující od roku 2014, nabízela obcím a jejich příspěvkovým organizacím levnější energie. Zpočátku vše vypadalo dobře. Po čase začaly problémy s vyúčtováními zálohových plateb, která zákazníci buďto neobdrželi vůbec nebo s chybami. A právě přeplatky ze záloh zůstala společnost věřitelům dlužná. Jde o 468 pohledávek za 46 milionů.

Autor: Jiří Šmeral

7.9.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

BOREC KOLA: Vyberte šestého podzimního krajského borce

Fotbal - ilustrační foto.

BOREC KOLA: Vyberte šestého podzimního okresního borce

Šest nejčastějších chyb při výběru toalety

Ačkoliv na toaletě strávíme dle průzkumů přibližně tři měsíce života, nevěnujeme jejímu výběru příliš pozornosti. Přitom se dá udělat mnoho chyb, kterých později litujeme. Přečtěte si 6 nejčastějších prohřešků, kterých se při výběru WC dopouštíme.

Jiskra vytěžila z maratónu v Ústí remízu

Litomyšl – Skutečně „stylový“ začátek sezony pro stolní tenisty Tělovýchovné jednoty Jiskra! Ti budou také v nadcházejícím ročníku bojovat ve 3. lize mužů skupině D a odstartovali na stolech krajského rivala v Ústí nad Orlicí.

Obyvatele Pardubického kraje nejvíc trápí neutěšené silnice

Svitavy - Chybějící obchvaty, dálnice a rozbité okresky. To je podle exkluzivního předvolebního průzkumu pro Deník největší problém kraje. Můžou s ním ale poslanci něco udělat?

Ve středu představíme prvňáky ze ZŠ U Školek v Litomyšli

Litomyšl - Ve středu 20. září přinese Svitavský deník čtenářům druhý díl svého nového seriálu Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol, a to až do pololetního vysvědčení.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení