VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Unikátní socha koně vznikla pro jízdárnu

Litomyšl – Mladí sochaři Aleš Hvízdal a Dmitrij Nikitin, žáci významného umělce Federica Díaze, vytvořili pro zámeckou jízdárnu sochu koně. Připomíná původní zámeckou jízdárnu a pozdější muzeum antiky, autoři do ní ale vtiskli i hlubší smysl. Socha, kterou lze rozebrat, váží jeden a půl tuny a měří čtyři metry. Vystavená v Litomyšli bude do 13. srpna. 

18.7.2017
SDÍLEJ:

VLASTA. Takto pojmenovali autoři sochu koně, kterou vytvořili za pomoci robota.Foto: Martin Pelikán

Skulptura vznikla unikátní technologií. Vychází ze scanu skutečné jezdecké sochy římského císaře Marca Aurelia. Umělci však v počítačovém modelu sochu panovníka odstranili a ponechali jen figuru zvířete. Autoři naprogramovali běžného průmyslového robota, který pracoval se speciálním nožem a vytvořil hliněnou formu, jež byla následně vykašírována betonem. Takto vzniklé díly autoři nakonec spojili v jeden celek. Všímavý divák postřehne drobné odchylky od originálu sochy, autoři totiž vycházeli z nedokonalého scanu.

„Výstava je jakýmsi pomníkem postmoderny. Čas mnohostí a vrstvení pomalu utichá a otevírá prostor novým vírám, dualistickým protipólům naplňujícím a bojujícím o sebe-naplnění. Čistý obraz, přímý směr a jasný cíl jsou nově nabytým sebevědomím povstalým ze selhání života s volbou,“ říká Aleš Hvízdal. Ten svým dílem vykládá příběh nové doby, která je plná výzev.

Tou může být podle něj i jeho kolegy Dmitrije Nikitina využití robota. Jde o technologii, která by se dala označit jako „robotické sochařství“. 

Hvízdal a Nikitin se setkali během studií v ateliéru Supermédií na pražské Vysoké škole uměleckoprůmyslové. Jsou žáky významného umělce Federica Díaz. Dvojice umělců v konceptu této výstavy reflektuje nejistotu současné sociálně-kulturní situace a dává prostor nově objevovanému příběhu se všemi jeho důsledky.

KAM S NÍM? 
V současné době není jasné, kde socha najde své místo. Vytvořena byla sice pro prostor zámecké jízdárny, ale zde natrvalo zůstat nemůže. Otázkou také je, zda bude kůň vůbec „ustájen“ v Litomyšli. „To se uvidí,“ odpověděl na dotaz, kde by chtěl svou sochu vidět v budoucnu, Aleš Hvízdal. V Pardubickém kraji se nabízí mnoho míst spjatých s koňmi. Svou barvou by se třeba hodil do Kladrub…

Autor: Petr Šilar

18.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

O překvapivé výsledky opět nebyla nouze, Alois Komprda potřeboval sedm zásahů

Také neparlamentní strany mají svoje želízka v ohni

Nové chodníky i lávku chtějí do konce roku

Polička – Zima se blíží, a tak je potřeba dokončit co nejvíce zemních prací. V Poličce chtějí dokončit hned několik pozemních komunikací v centru města.

Naši prvňáci ze Základní školy U Školek Litomyšl

Litomyšl - Každou středu vám představíme letošní prvňáčky ze Svitavska.

Titul a rekord. Strnad splnil, co si od šampionátu přál

Litomyšl – Pro mistra světa a Evropy i titul mistra republiky, nadto v domácím prostředí! Lepší scénář se na závěr mimořádně vydařené sezony nedal ani vymyslet.

Drzost zloděje neznala mezí

Moravskotřebovsko – Dokázal by z jalové krávy vymámit tele. Toto přísloví se hodí na podvodníka, který okradl nejen svého spolužáka, ale i otce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení