VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tři litomyšlská zastavení historika Jana Kapusty

Litomyšl – Především k zájemcům o nejstarší dějiny města, ale nejen k nim, směřuje nová publikace muzikologa, historika a muzejníka Jana Kapusty, která vyšla péčí autorovy manželky z jeho pozůstalosti. Kniha, výtvarně zpracovaná Jiřím Lammelem, je rozdělena do tří částí.

8.4.2017
SDÍLEJ:

Foto: Deník / Šmeral Jiří

První kapitola se věnuje legendám o nejstarší Litomyšli. Na ni navazuje pojednání o slavníkovském hradu a kostelu sv. Klimenta. Třetí závěrečnou kapitolu tvoří úvahy nad lokalizací Hrutova a průběhem tak zvané Trstenické stezky.

Jan Kapusta pocházel z České Třebové. V padesátých letech vystudoval hudební vědu, estetiku a historii na olomoucké Univerzitě Palackého. Do Litomyšle přišel v roce 1960, kdy uspěl v konkurzu na ředitele tehdejšího Okresního vlastivědného muzea a galerie. Na začátku normalizace byl propuštěn. Podařilo se mu však uchytit v Městském muzeu a galerii v nedaleké Poličce, kde působil víc než deset let. V roce 1983 na vlastní žádost odešel a až do odchodu do předčasného důchodu pracoval v dělnických profesích ve Státním rybářství v Litomyšli.

Kromě jiného věnoval podstatnou část svého profesního života osobnosti poličského rodáka, vynikajícího hudebního skladatele Bohuslava Martinů. Pětadvacet let byl dramaturgem hudební slavnosti k poctě skladatele Putování za studánkami ve Vlčkově. Byl spoluzakladatelem a členem správní rady Nadace Bohuslava Martinů.

Jeho vrcholných dílem je publikace Neuvěřitelná kauza Martinů, která zasazuje převoz ostatků skladatele na konci sedmdesátých let ze Švýcarska do kulturně historického kontextu doby normalizace a studené války. Jan Kapusta byl jedním z těch, kteří se o převoz skladatelova těla osobně zasadili. Podílel se rovněž na organizaci festivalu Smetanova Litomyšl. Za svou celoživotní činnost byl oceněn ministrem kultury, městem Litomyšl a Nadací Bohuslava Martinů.

Autor: Jiří Šmeral

8.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Z utkání ŽSK Třemošnice vs. TJ Svitavy.

O tom, co se komu povedlo a co ne, o těch, kteří úvod sezony zvládli a kteří ne

PŘÍSTAVBA PIARISTICKÉ KOLEJE v Litomyšli u klášterních zahrad.

Litomyšl umí skloubit historii s modernou

Mezinárodní turnaj Louda Auto Cup 2017: Před Tury je důležitá zkouška

Svitavy – Jak nejlépe pozvat fanoušky na blížící se sezonu nejvyšší české basketbalové soutěže Kooperativa NBL? Prezentovat se v atraktivním zápolení na domácí palubovce, a to nejlépe v mezinárodní konkurenci!

Se sklizní pomohli policisté

Svitavsko – Na zahradničení není nic špatného, pokud si stejně jako šestatřicetiletý muž ze Svitavska nevysejete na záhon marihuanu.

Šedé kontejnery rozšíří možnosti třídění o kovový odpad

Svitavy – Od konce září dostanou Svitavané jako vůbec první v Pardubickém kraji možnost třídit kovový odpad. Radnice investovala do nových kontejnerů na kovové obaly, které na pěti místech ve městě doplní stávající kontejnerová stání.

Ve Svitavách otevřou novou unikátní halu, říkají jí Šapitó

Svitavy – Zítra odpoledne se po rekonstrukci veřejnosti otevře na svitavském stadionu nová sportovní hala.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení