VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tři litomyšlská zastavení historika Jana Kapusty

Litomyšl – Především k zájemcům o nejstarší dějiny města, ale nejen k nim, směřuje nová publikace muzikologa, historika a muzejníka Jana Kapusty, která vyšla péčí autorovy manželky z jeho pozůstalosti. Kniha, výtvarně zpracovaná Jiřím Lammelem, je rozdělena do tří částí.

8.4.2017
SDÍLEJ:

Foto: Deník / Šmeral Jiří

První kapitola se věnuje legendám o nejstarší Litomyšli. Na ni navazuje pojednání o slavníkovském hradu a kostelu sv. Klimenta. Třetí závěrečnou kapitolu tvoří úvahy nad lokalizací Hrutova a průběhem tak zvané Trstenické stezky.

Jan Kapusta pocházel z České Třebové. V padesátých letech vystudoval hudební vědu, estetiku a historii na olomoucké Univerzitě Palackého. Do Litomyšle přišel v roce 1960, kdy uspěl v konkurzu na ředitele tehdejšího Okresního vlastivědného muzea a galerie. Na začátku normalizace byl propuštěn. Podařilo se mu však uchytit v Městském muzeu a galerii v nedaleké Poličce, kde působil víc než deset let. V roce 1983 na vlastní žádost odešel a až do odchodu do předčasného důchodu pracoval v dělnických profesích ve Státním rybářství v Litomyšli.

Kromě jiného věnoval podstatnou část svého profesního života osobnosti poličského rodáka, vynikajícího hudebního skladatele Bohuslava Martinů. Pětadvacet let byl dramaturgem hudební slavnosti k poctě skladatele Putování za studánkami ve Vlčkově. Byl spoluzakladatelem a členem správní rady Nadace Bohuslava Martinů.

Jeho vrcholných dílem je publikace Neuvěřitelná kauza Martinů, která zasazuje převoz ostatků skladatele na konci sedmdesátých let ze Švýcarska do kulturně historického kontextu doby normalizace a studené války. Jan Kapusta byl jedním z těch, kteří se o převoz skladatelova těla osobně zasadili. Podílel se rovněž na organizaci festivalu Smetanova Litomyšl. Za svou celoživotní činnost byl oceněn ministrem kultury, městem Litomyšl a Nadací Bohuslava Martinů.

Autor: Jiří Šmeral

8.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

VOJTĚCH KOPECKÝ. Narodil se 14. července Martině Jonákové a Petru Kopeckému ze Svitav. Měřil 49 centimetrů a vážil 3 kilogramy.
13

OBRAZEM: Právě jsme se narodili

Ilustrační foto.

Motokrosař Bartoš na mistrovství světa

V zámeckém parku začaly klokaní námluvy

Letohrad – Klokanice Růženka a Bibi Olympia (na snímku vlevo) mají ženicha! „Malý klokan (vpravo) dorazil do Letohradu ze soukromého chovu v Sokolově a po několikahodinové jízdě si zvyká na nový výběh,“ sdělil Zdeněk Tomka, předseda letohradských chovatelů.

Koupání v Rosničce ohrožuje zdraví

Svitavy – Smutná zpráva pro milovníky přírodního koupání v rybníku Rosnička. Krajská hygienická stanice Pardubického kraje vydala v minulých dnech zákaz koupání, neboť při pobytu ve vodě hrozí akutní poškození zdraví. 

Němec knedlíky doslova „sežral“

Bystré – Sladké knedlíky patří k létu. Pokud jich však nemáte nazbyt, tak nezvěte maxijedlíka Jaroslava Němce z Bystrého. Z jeho výkonů jde hlava kolem a potvrdil to v uplynulých dnech hned na dvou akcích. 

Shořela budova i autobus

Moravská Třebová – Hodinu po půlnoci vyjely v pátek čtyři jednotky hasičů k požáru budovy a autobusu. Na uhašení potřebovali hasiči tři hodiny. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení