VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tibeťan v Česku: Jsme dávno v horší situaci než Hong Kong

Svitavy – /ROZHOVOR/ Tibet, to nejsou jen mniši a hloubání nad teologickými a filozofickými otázkami. Tibet není jen duchovním místem, nýbrž zemí, která může spojovat svět díky svému osudu. Student Yeshi se seznámil s Češkou Hankou před lety na internetové sociální síti.

26.11.2014
SDÍLEJ:

YESHI je rodák z Tibetu. Do Česka se dostal díky své manželce, společně tu pomáhají šířit informace o jeho zemi.Foto: Deník/ Bohuslav Stehno

Při návštěvě Pekingu, kde studoval, se pak dali dohromady a nakonec se také vzali. Teď jsou spolu na návštěvě v Česku i díky tomu, že mladý Tibeťan dostal svolení od úřadů a po dvou letech žádání konečně dostal pas. Šíří tu povědomí o své kultuře, prostředí i lidech.

„Chceme se však se ženou usadit v Tibetu," říká. Běžně se mu stává, že si středoškoláci i malí žáci myslí, že všichni Tibeťané jsou jen šiřiteli náboženství a jsou vegetariány.

Chcete tam žít i přesto, že Tibet je trvale utlačovaný čínskou nadvládou?
Ano. Vždyť i v Tibetu se dají najít místa, kde lidé pokojně žijí bez ohledu na vládu a na to, kdo právě vládne. Žijeme v kopcích a hodně daleko, ale máme tam vše, co potřebujeme. Žijeme si po svém. Čína do našich životů tolik nezasahuje.

Jak jste se vůbec jako Tibeťan dostal ke studiu na čínské univerzitě v Pekingu?
V Tibetu se moc škol nestaví. V naší autonomní oblasti je pouze jedna univerzita, na níž nejsou zastoupené všechny obory a ty, které tam jsou, nejsou na takové úrovni, jakou byste si představovali. Takže pokud rodiče chtějí, aby z vás opravdu byl vzdělaný člověk, jedinou možností je poslat dítě do Číny. A já chtěl studovat ekonomii.

A existuje předpoklad, že se jako ekonom v tamních podmínkách jednou uživíte?
Víte, původně jsem si přál být reportérem. Jenže postupně jsem zjistil, že v Číně by to nebyla taková práce, jakou bych si představoval. Opravdoví reportéři v Číně prakticky neexistují. Byl bych jenom „hlásnou troubou" systému. Nemohl bych psát, o čem bych chtěl. Svoboda slova chybí. Proto jsem si později vybral ekonomiku. S takovým oborem bych totiž mohl pomáhat našemu lidu.

Povězte, jak na vás během studia v Pekingu pohlíželi čínští studenti?YESHI je rodák z Tibetu. Do Česka se dostal díky své manželce, společně tu pomáhají šířit informace o jeho zemi.
V našem oboru jsme byli pouze dva Tibeťané. Chodívá tam osm tisíc studentů a většina z toho jsou cizinci, také hodně Afričanů. Tibeťan budí rozruch a pro Číňany je pořád trochu exotický. Když jsem se přistěhoval na koleje, už jsem byl docela známý jen proto, že jsem tu byl zase jediný Tibeťan. Dohromady je nás Tibeťanů na celé univerzitě okolo dvaceti.

Je s podivem, že tamní režim vás nechává studovat.
Můžeme tam studovat. Přijímací zkoušky ovšem probíhají v čínštině a pro nás to znamená, že se jazyk musíme naučit dokonale, skoro jako mateřský, abychom byli schopní je složit.Studium jako takové je potom také dost náročné právě kvůli tomu, že přednášky jsou výhradně v čínštině.

Jak dnes vnímáte vztah Tibetu a Číny?
Jsme spolu, ale ať jsme spolu rovnoprávně a v míru. Vůči Číňanům nic nemám. Problém nastává s politikou. V Číně existuje zákon zaručující výuku Tibetštiny. Jenže většinou je problém v tom, že zákony a práva někdy bohužel zůstávají jen na papíře a s Tibeťany se nezachází jako s právoplatnými občany Čínské lidové republiky, kterými díky tomu jsme.

Nedopadne Tibet jednoho dne podobně jako Hong Kong, který má také autonomii, ale svobodné volby a další náležitosti jsou skoro nemožné?
Tibet už je dávno v horší situaci, než je Hong Kong. Už takových padesát let. I když v Hong Kongu se to snaží ovlivňovat i záruky, které Čína dala Velké Británii.
Volby by tam být měly a lidé si budou moci vybrat jen z některých daných lidí, kteří jsou pouze loutkami režimu.Volby budou, avšak později. Režim se pořád vymlouvá, oddaluje je a právě proto v Hong Kongu nastaly protesty.

Jak se vůbec díváte na studentské demonstrace?
Jsou hodně důležité stejně jako to, jak to celé dopadne. Pokud studenti uspějí, příklad si z jejich snahy mohou vzít i Tibeťané a další národy v Čínské lidové republice a nechat se inspirovat.

Inspiraci můžete hledat i ve čtyřicetiletém útlaku Čechoslováků a Sametové revoluci z roku 1989, jejíž pětadvacáté výročí si připomínáme. Věci tehdy také vypadaly nehybně. Jenže přes studenty se poté zapojili do demonstrací i dělníci a inteligence.
Je pravda, že bychom se od vás mohli mnohému přiučit. Váš národ si prošel podobnou historií jako Tibet. Jen když si vzpomenu na národní obrození, během něhož byla čeština téměř vytlačená, zlikvidovaná a poněmčovalo se. Tibeťané by měli vložit naděje hlavně do studentů a vzdělanců.

Autor: Bohuslav Stehno

26.11.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Překvapení v podání rezervy: tři důležité body z venku

Ilustrační foto.

Tuři zdolali Beksu. Byl to boj jako hrom

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Parádičky, skvostné góly. Bláznivý maskot, hluční fanoušci (a sličné fanynky). To všechno přináší fotbal. A právě dnes startuje soutěž, jež určí, kde najdete ty nejzajímavější borce.

Svitavy padly. Na dno tabulky

Svitavy /KRAJSKÝ PŘEBOR/ – Dvě třetiny podzimu má za sebou nejvyšší fotbalová soutěž Pardubického kraje a po deseti odehraných kolech klesl tým TJ Svitavy na poslední šestnácté místo soutěže.

Pivo vařím na svoji hubu, mám rád sladší

Litomyšl – Minipivovar Veselka oslavil o víkendu čtvrté výročí. Žádný dort a svíčky, ale pořádná hospodská akce. Spousta piva na čepu, pivní speciál s meduňkou a citronovou kůrou a netradiční putování Litomyšlí. Jak jinak než za pivem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení