O objekt nyní nemá zájem ani krajský úřad, a tak se bude zřejmě hledat kupec.

Peripetie OKM

Objekt svitavského domu dětí a mládeže stojí na Lanškrounské ulici od roku 1988. Ovšem jeho stav je trnem v oku mnoha kolemjdoucích. Část budovy každý den využívají děti, které sem míří na více než třicet kroužků. Sál a zázemí v části druhé je „vybydlené“. Poté, co zde skončilo několik nájemců, kteří zde provozovali hudební klub, zeje prázdnotou. Zčásti za to mohou i soudní tahanice, které doprovázely privatizaci majetku Fondu dětí a mládeže. „Okáčko“ se tak přechodně ocitlo v majetku ministerstva financí a čekalo se na soudní projednání dovolání pro porušení občanských práv firmy, která se zabývá pronájmem nemovitostí. Soud nakonec rozhodl, že budova patří kraji. S prázdnou tak odešla firma s americkou účastí, která objekt koupila za 450 tisíc korun.

Krajští úředníci po rozhodnutí soudu nabídli budovu svitavským zastupitelům. Ale zdá se, že o někdejší chloubu socialistické éry určenou mladým dnes nikdo nestojí. Zastupitelé Svitav ji nechtějí ani zadarmo. Starosta Jiří Brýdl otázky spojené s objektem domu dětí a mládeže označil na březnovém zasedání zastupitelů za horký brambor. „Vlastní činnost domova dětí a mládeže bude pravděpodobně od prvního ledna 2011 pravděpodobně převedena na město. My ten dům k ničemu nepotřebujeme. Umíme je umístit do jiných prostor,“ řekl na zasedání zastupitelů starosta Jiří Brýdl. Ale Jaroslav Charouz, ředitel DDM Paleta, má jiný názor. „Dopadne to jako v Moravské Třebové. Excentrické umístění na kraji města, kam mají rodiče v zimě při tmě, která je již odpoledne, strach děti posílat. Dnes město nemá peníze na opravy, ale mělo by snad přemýšlet o tom, že je za pět let třeba mít bude. Město se zbavuje nemovitosti, která má podle znaleckého posudku z roku 1999 hodnotu 17 503 410 korun,“ sdělil ředitel Charouz. Při pronájmu dvou třetin nemovitosti bez části, kterou dosud využívá dům dětí, a nájmu jen tisíc korun za metr čtvereční ročně odborníci spočítali výnos milion dvě stě tisíc korun. Za pět let by to bylo milionů šest.

Starosta Jiří Brýdl ale upozornil, že pokud by město bezplatně převzalo od kraje budovu, muselo by ji několik let provozovat. Podle něj by převzetí budovy vyžadovalo velké investice jak na rekonstrukci, tak na provoz. „Město Svitavy by tak získalo objekt, do kterého by muselo investovat asi deset milionů korun. Další značné provozní náklady by každoročně odčerpaly finance z rozpočtu města, které jdou do oblasti školství,“ konkretizoval vedoucí odboru školství Jiří Petr. Ovšem způsob, jakým nabídku bezúplatného převodu zastupitelé jednoznačně odmítli, budí u některých obyvatel nelibost a podporuje různé spekulace. „Zastupitelé by měli zvážit, jestli by nebylo vhodné občany města o podobných záležitostech předem informovat,“ domnívá se Libuše Vévodová ze sdružení Naše Svitavy. Tato majetkoprávní otázka se ale neobjevila ani na pozvánce na veřejné zasedání zastupitelstva. Takovou povinnost ale zastupitelé nemají.

Změny v DDM

Činnost domu dětí a mládeže, už pod hlavičkou příspěvkové organizace města, se proto přesune do základní školy na ulici Felberova. „Jsou zde volné prostory pro zázemí organizace a dvě tělocvičny, venkovní sportovní areál a klubové prostory, jako je nízkoprahový klub Díra. Podstatným důvodem pro volbu této lokality je fakt, že se jedná o největší sídliště, kde se dá předpokládat poptávka po volnočasových aktivitách,“ uvedl Jiří Petr. Zastupitelé zároveň předpokládají, že k volnočasovým aktivitám budou sloužit i prostory v dalších budovách v centru, jako je divadlo Trám a Fabrika.

Podle hejtmana Pardubického kraje Radko Martínka ani kraj o budovu OKM nemá zájem. Půjde tak do volného prodeje. Je tedy otázka, co v objektu na zajímavém místě nakonec bude.

Město se zbavuje nemovitosti, která má dle Znaleckého posudku z listopadu 1999 hodnotu 17.503.410Kč. Posudek byl vypracován pro dvě Nařízení vlády č.693 ze 7.7.1999 a Nařízení vlády č.98 ze 28.1.2004 k be­zúplatnému převodu nemovitosti, ke kterému ale nikdy nedošlo. Pro někoho bylo výhodnější prodat budovu Pilates s.r.o za 450 tisíc Kč.

Státu z uskutečněných 18 prodejů nemovitostí v republice vznikla škoda 2,5 miliardy Kč a dosud není plně navrácena ČR zpět.

Jaroslav Charouz, ředitel DDM

Provozní náklady objektu DDM

DDM Paleta získala na provozní náklady od kraje na loňský rok 29000 korun, 19000 korun od města na činnost dětí a 5000 na činnost dětského parlamentu na letošní rok poskytnul kraj 11000 korun na provoz.