VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sto let činnosti neslavíme každý den

Svitavy - Na oslavě 100 let klubu esperanta v Pardubicích nechyběli Svitavští.

13.7.2009
SDÍLEJ:

Na oslavě 100 let klubu esperanta v Pardubicích nechyběli Svitavští.Foto: Archiv

Ve dnech 3. – 5. července si připomínal sté výročí své činnosti Svaz handicapovaných esperantistů (AEH) v Pardubicích. Oslav se zúčastnily i členky Klubu přátel esperanta ve Svitavách. Sjelo se celkem 33 účastníků z 20 míst České republiky a jedenáct účastníků z dalších sedmi zemí. Gratulace k výročí byla doručena z magistrátu Pardubic, kde byla oceněna propagace města i základní podstata esperanta, otázka míru ve světě. Město přispělo finančně k oslavě kulatého výročí, Pardubický rozhlas si při této příležitosti pozval členy svazu do pořadu „Máme hosty“. Své zdravice přednesli zástupci jednotlivých klubů a kroužků. Že se na rodné město či domácí klub nezapomíná, potvrdil Oldřich Hrubeš z Dánska a Zdeněk Zeman z Holandska. Oldřich Hrubeš líčil svoji smutnou část života, kdy byl kvůli esperantu vyslýchán policií a podezírán ze špionáže. Proto rodnou zemi opustil a díky esperantistům se usídlil v Dánsku.

Mladý pár z Jižní Koreje představil člen České esperantské mládeže Mirek Hruška z Brna. Pochlubili se krátkým filmem v esperantu, který doma natočili. Pozdravit a popřát mnoho úspěchů v další práci přijeli hosté z Polska, Německa, Bulharska, Francie.

Místní klub zpracoval o své historii a činnosti dokumentární film. Vždyť v Pardubicích byla již v roce 1890 vydána první učebnice esperanta pro Čechy díky profesoru Františku Lorencovi, který později žil a šířil esperanto v Brazílii. Sám znal 104 jazyků. V roce 1909 založil esperantský kroužek v Pardubicích MUDr. Stanislav Schulhof – lékař, žurnalista, divadelník, redaktor, spisovatel a básník v jedné osobě. V roce 1913 měl klub 100 členů. Každoročně zde byly pořádány kurzy pro dospělé, kurzy pro vojáky a mládež byly zdarma. V roce 1913 klub pořádal Kongres Východočeských esperantistů, kterého se zúčastnilo 120 osob. Klub je aktivní i v současné době, kdy nese jméno svého zakladatele. Již 24 let vydává měsíčník Informilo, který odebírá 170 esperantistů v České republice a 50 esperantistů v 19 zemích světa. Klub pořádá zájezdy na světové kongresy. I letos zajišťuje zájezd na celosvětový kongres do polského Bialystoku – rodného města autora esperanta L. L. Zamenhofa, při příležitosti 150. výročí jeho narození.
Příjemným překvapením pro svitavské esperantistky bylo setkání s manželi Langerovými z Drážďan. Když si povšimli našich jmenovek účastníků, hned se k nám hlásili. Na evropském esperantském kongresu vyslechli prezentaci o novém Muzeu esperanta ve Svitavách, kterou přednesl Dr. Petr Chrdle. Znali také zakladatele našeho poválečného klubu esperanta ve Svitavách Linharta Rýznara, který letos v červnu v Německu zemřel. Odešla osobnost známá po celém esperantském světě.

Celá oslava probíhala v přátelské atmosféře a rádi na ni budeme vzpomínat.

Libuše Dvořáková, Svitavy

13.7.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

zahradní kuchyně

Vařit můžete i pod širým nebem

Ilustrační foto.

Najdou se pozitiva, ale ani negativ není málo

Spadlé stromy a valící se voda

Svitavsko - Lokální bouřky si v úterý odpoledne na několika místech Svitavska vyžádaly zásahy profesionálních hasičů.

Jídelna z Poličky je jednou z deseti nejlepších v Česku

Polička - Ve školních jídelnách se nedá najíst zdravě a chutně. Tento mýtus se podařilo vyvrátit stravovacím zařízením, která postoupila do finále celostátní soutěže o nejlepší školní oběd. Mezi deseti nejlepšími je i jídelna Střední odborné školy a Středního odborného učiliště z Poličky.

DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

Obvodní soud pro Prahu 8 rozhodl po třech letech ve sporu mezi televizí Prima a vedoucím vydání jejích Diváckých zpráv Jiřím Fröhlichem. Ten se soudil o neplatnost okamžitého zrušení svého pracovního poměru. Soudkyně obvodního soudu dala Fröhlichovi za pravdu. Rozsudek zatím nenabyl platnost, obě strany se mohou odvolat.

OBRAZEM: Dechovka v Jevíčku

Jevíčko - Milovníci dechové hudby se v neděli odpoledne sjeli do Jevíčka, kde se konal již šestnáctý ročník Festivalu mládežnických dechových orchestrů.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies