Svitavský Domov na rozcestí se zapojil do celostátního týdne sociálních služeb dnem otevřených dveří. Tentokrát byl zaměřený především na to, aby děti braly obyvatele domova bez předsudků. „Aby lidé se zdravotním postižením byli přijati veřejností, je nutné začít od dětí,” uvedla ředitelka Domova na rozcestí Jaroslava Filipová.

Školáci v Domově na rozcestí

Děti navštívily terapeutické dílny a s klientkami společně malovaly. „Máme velmi dobré zkušenosti se spoluprací se základními školami. Víme, že děti jsou velmi bezprostřední a reagují naprosto bez předsudků. Stejně tak přijímají naše klienty. Očekáváme, že už odmala budou vnímat, že mezi námi jsou i lidé s handicapem a nebudou se na ně dívat jinou optikou než na zdravé lidi,” vysvětlila ředitelka.

Školáci přišli do Domova na rozcestí už potřetí. „Je to tady pěkné. Moc se nám tu líbí,” svěřily se Veronika a Eliška ze svitavské základní školy Riegrova. Se svými spolužáky přišly za obyvatelkami domova. Vůbec jim nevadilo, že nejsou takové jako jejich maminky nebo babičky.

Pro děti podobné kontakty hodně znamenají. „Děti si tak uvědomují, že všichni lidé nejsou stejní, ale že se k nim mají chovat stejně. Jsem překvapená, co všechno klientky domova dokážou a jak se umí zabavit. Jsem Svitavačka. Celý život je potkávám. Proto chci, aby se s nimi seznamovali i naši žáci,” sdělila Jana Petrželová, učitelka ze základní školy.

Spolupráce mezi obyvateli domova a dětmi je přínosem pro obě strany. „Je to velmi vřelý a srdečný vztah,” řekla ředitelka domova. A není to jen její názor. „Vnímáme to jako určitý druh integrace. Běžně chodíme s klienty do města a využíváme veškeré služby. Tak i naopak děti se přijdou podívat za námi. Jak tady žijeme, co děláme a jak trávíme volný čas,” uvedla vedoucí terapeutického ateliéru Marie Mitášová.

Předsudky

Není pravidlem, že by lidé byli k mentálně postiženým obyvatelům domova vždy vstřícní. Při procházkách mimo domov jsou někdy vystaveni posměchu. „Občas se to stává. Každý reaguje jinak,” potvrdila Marie Mitášová. O negativních postojích klienti vědí. „Považujeme za důležité, aby věděli, že k nim veřejnost může mnohdy přistupovat s předsudky. Šetrnou cestou je na to připravujeme,” podotkla Jaroslava Filipová. Svitavané je znají, v ulicích města je potkávají běžně. „Se špatnými reakcemi jsme se setkali. Negativně nás vnímají především ve velkoměstech,” podotkla Jaroslava Filipová.
Výsledek projektu ze společně stráveného dne bude uveřejněný. „Nejsme uzavřená instituce. Chceme být transparentní,” dodala ředitelka domova.

(kk,ap)