VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Soutěž Vesnice roku přináší obcím srovnání i inspiraci

Svitavsko, Orlickoústecko – Klání, které znamená zejména prestiž a ocenění dlouhodobé práce, a to nejen vedení obcí, ale i občanů soutěžících obcí, rozjíždí další ročník. Nejpočetnější zastoupení v soutěži Vesnice roku má v České republice Pardubický kraj s dvaceti sedmi soutěžícími. Čtyři jsou z Orlickoústecka a devět ze Svitavska.

14.6.2017
SDÍLEJ:

ZLATOU STUHU v Pardubickém kraji v loňském roce získaly
 Sebranice. Do soutěže se zapojila celá vesnice.Foto: Deník / Šilar Petr

KOMISE SE ROZJELA
Hodnocení jednotlivých obcí v Pardubickém kraji začalo v pondělí a potrvá do 22. června. Prvními obcemi, které se prezentovaly, byly Helvíkovice, Lukavice a České Heřmanice.

Právě starosta poslední jmenované obce už ví, jak chutná vítězství v anketě. Zlatou stuhu převzal v roce 2012. „Za výhru jsme si pořídili sociální zázemí pro mateřskou školu a úsporné veřejné osvětlení. Snížili jsme tím výdaje obce," prozradil starosta městyse Pavel Eliáš. Ten soutěž považuje za příležitost k porovnání zúčastněných obcí. Co konkrétně a jak prezentoval komisi letos, neprozradil. Pouze naznačil, že představili projekty, které mají obci zajistit dlouhodobý přínos.

ZAPOJILI SE OBČANÉ
Obec Lukavice leží mezi městy Letohrad a Žamberk. Pochlubit se může dílčími úspěchy v soutěži. Ocenění v minulosti převzali za péči o zeleň a životní prostředí (Zelená stuha) a za společenský život (Modrá stuha). Sedminásobnou účast v soutěži tak hodnotí jako více než úspěšnou. Za vyhrané peníze zkrášlili veřejný prostor, vznikl nový altán nebo vylepšené prostranství před školou.

„Přihlašujeme se vždy, když si myslíme, že se nám něco povedlo, a chválí nás i návštěvníci obce. Například po přestavbě Sokolovny a hřiště," prozradila starostka obce Ilona Severová. Letošní strategie při prezentaci byla oproti minulým letům odlišná. Zapojilo se mnoho obyvatel Lukavice. Někteří si neváhali vzít kvůli několika minutám představení i dovolenou. „Tancovala se samozřejmě Česká beseda, která k Lukavici patří a nebylo by to bez ní ono. Zapojili jsme i členy komise," prozradila starostka.

Pro Ilonu Severovou má soutěž i další význam. Přináší totiž inspiraci. „Navštívila jsem obce, kde jsem viděla mnoho nového. Například v Sebranicích jsme při prezentaci viděli krásně zrekonstruovaný prostor pro potřeby družiny. V Lukavici nyní zpracováváme obdobný projekt," prozradila.

Dvě stě třináct obcí z celé České republiky se letos přihlásilo do třiadvacátého ročníku soutěže Vesnice roku.

MAJÍ CO UKÁZAT
Mezi přihlášenými je letos také Dolní Újezd, který hned při první účasti získal Zlatou stuhu a byl vyhodnocen jako Vesnice roku Pardubického kraje. Vzápětí se umístil na třetím místě celostátního kola. Ocenění za spolupráci se zemědělským subjektem (Oranžová stuha) si obec odnesla v loňském roce.

„Hlásíme se proto, že máme jako obec co ukázat. Chceme se prezentovat tím, čím obec je, a jsme pyšní na to, co se nám povedlo vybudovat. Stavby, odpočinková místa, zelené aleje. Dále nám účast v soutěži přináší jiný pohled na obec," řekl starosta Stanislav Hladík. Do Dolního Újezdu přijedou komisaři příští týden, ale už teď je jasné, že se dozví mnohé o bohatém spolkovém životě v obci nebo o chystaných oslavách 850 let od založení obce, které je spojeno se setkáním rodáků.

Hlavním cílem soutěže Vesnice roku je povzbudit obyvatele k aktivní účasti na rozvoji svého domova a upozornit širokou veřejnost na význam venkova. „Zcela jistě je potřeba poděkovat všem obcím, které se v našem kraji do soutěže přihlásily. Oceňuji, že se chtějí angažovat v propagaci venkova Pardubického kraje," sdělil radní zodpovědný za životní prostředí, zemědělství a venkov Václav Kroutil. Vítěz za Pardubický kraj bude známý v srpnu. Nositele titulu „Vesnice roku 2017" za ČR vyhlásí 16. září v Luhačovicích. (pš, tv, tz)

Vesnice rokuSoutěž vyhlašuje Spolek pro obnovu venkova, ministerstvo pro místní rozvoj, Svaz měst a obcí a ministerstvo zemědělství. Zúčastnit se mohou obce, které mají maximálně 7500 obyvatel. Ty mohou získat hned několik různých ocenění, z nichž je nejvyšší Zlatá stuha, kterou vítězná obec získá za nejlepší a nejvyváženější prezentaci ve všech hodnocených oblastech. S oceněním se pojí i finanční odměny v řádech milionů korun, které jsou určeny na další rozvoj obcí.

Autor: Petr Šilar

14.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Najdou se pozitiva, ale ani negativ není málo

Ilustrační foto

Spadlé stromy a valící se voda

Jídelna z Poličky je jednou z deseti nejlepších v Česku

Polička - Ve školních jídelnách se nedá najíst zdravě a chutně. Tento mýtus se podařilo vyvrátit stravovacím zařízením, která postoupila do finále celostátní soutěže o nejlepší školní oběd. Mezi deseti nejlepšími je i jídelna Střední odborné školy a Středního odborného učiliště z Poličky.

DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

Obvodní soud pro Prahu 8 rozhodl po třech letech ve sporu mezi televizí Prima a vedoucím vydání jejích Diváckých zpráv Jiřím Fröhlichem. Ten se soudil o neplatnost okamžitého zrušení svého pracovního poměru. Soudkyně obvodního soudu dala Fröhlichovi za pravdu. Rozsudek zatím nenabyl platnost, obě strany se mohou odvolat.

OBRAZEM: Dechovka v Jevíčku

Jevíčko - Milovníci dechové hudby se v neděli odpoledne sjeli do Jevíčka, kde se konal již šestnáctý ročník Festivalu mládežnických dechových orchestrů.

Festival navštívila operní pěvkyně Soňa Červená

Litomyšl - Neuvěřitelný příběh operní pěvkyně, který se odehrál na pozadí světových dějin, které ovlivnily nejen osud Soni Červené. Tak by se dal ve stručnosti popsat dokument režisérky Olgy Sommerová. Předpremiéry tohoto filmu se konaly v Praze u příležitosti Pražského jara a v Litomyšli během Smetanovy Litomyšle.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies