VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rizikové přejezdy jsou u Vysokého Mýta a ve Svitavách

Svitavsko, Orlickoústecko - Na železnici už letos v kraji vyhaslo osm životů.

6.6.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK

Loni v srpnu smetl vlak na přejezdu v Letohradu auto se seniory, oba přišli o život. V říjnu pak v Chocni vlak zastavil jen dvě stě metrů před kamionem, který se zasekl na přejezdu.

Letos už v Pardubickém kraji na kolejích vyhaslo osm životů a další případy skončily třinácti zraněnými. Čísla jen potvrzují trend, který Drážní inspekce sleduje již několik let. Počet smrtelných nehod na železničních přejezdech je v posledních letech vysoký. Důvod? Podle Drážní inspekce chybují účastníci silničního provozu.

Na Orlickoústecku a Svitavsku jsou dva rizikové železniční přejezdy. „Mezi přejezdy s větším počtem nehod na Orlickoústecku je možné zařadit například přejezd mezi Vysokým Mýtem a Džbánovem, který je zabezpečen výstražnými kříži a na němž se za posledních osm let udály celkem čtyři střetnutí. Dalším přejezdem, tentokrát se třemi střetnutími, je přejezd přímo ve Svitavách, který je zabezpečen světelnou signalizací bez závor," informoval mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal.

V České republice je více než osm tisíc železničních přejezdů. Každý musí odpovídat příslušným zákonům, vyhláškám a normám. Přesto se na nich umírá. V drtivé většině jsou viníky nehod účastníci silničního provozu. Ani sebelepší automobil nemá šanci odolat nárazníkům vlaku, k jehož úplnému zastavení je leckdy potřeba i vzdálenost jednoho kilometru.

Riskantní chování řidičů automobilů potvrzuje i dlouhodobá statistika Drážní inspekce. Podle ní se na přejezdech vybavených světelným signalizačním zařízením, jichž je pouze čtvrtina z celkového počtu, odehrává takřka polovina všech nehod. Drážní inspekce tedy usiluje o to, aby co největší množství těchto přejezdů bylo doplněno závorami. Tento způsob řešení se z dlouhodobého hlediska jeví jako nejméně rizikový.

Čísla stoupají

Počet střetů na železničních přejezdech v loňském roce v porovnání s rokem 2015 stoupl o šest procent, nicméně počet usmrcených při těchto mimořádných událostech vzrostl o více než čtyřicet procent. Loni totiž docházelo dle statistických výpočtů Drážní inspekce k úmrtí při každém čtvrtém střetnutí. V roce 2015 umírali lidé při střetnutí na přejezdu při každé páté a v roce 2013 dokonce až při každé osmé nehodě.

Snížit nehodovost se Drážní inspekce snaží i pomocí řady preventivních kampaní, jejichž prostřednictvím chce varovat dospělé, děti i budoucí řidiče před riziky, která jim hrozí v okolí železnice. Je to například film „Hazardéry železnice zabíjí", který názorně ukazuje, co vše hrozí lidem na železnici, pokud se v jejím okolí budou chovat nezodpovědně.

Autor: Tereza Vaisová

6.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Najdou se pozitiva, ale ani negativ není málo

Ilustrační foto

Spadlé stromy a valící se voda

Jídelna z Poličky je jednou z deseti nejlepších v Česku

Polička - Ve školních jídelnách se nedá najíst zdravě a chutně. Tento mýtus se podařilo vyvrátit stravovacím zařízením, která postoupila do finále celostátní soutěže o nejlepší školní oběd. Mezi deseti nejlepšími je i jídelna Střední odborné školy a Středního odborného učiliště z Poličky.

DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

Obvodní soud pro Prahu 8 rozhodl po třech letech ve sporu mezi televizí Prima a vedoucím vydání jejích Diváckých zpráv Jiřím Fröhlichem. Ten se soudil o neplatnost okamžitého zrušení svého pracovního poměru. Soudkyně obvodního soudu dala Fröhlichovi za pravdu. Rozsudek zatím nenabyl platnost, obě strany se mohou odvolat.

OBRAZEM: Dechovka v Jevíčku

Jevíčko - Milovníci dechové hudby se v neděli odpoledne sjeli do Jevíčka, kde se konal již šestnáctý ročník Festivalu mládežnických dechových orchestrů.

Festival navštívila operní pěvkyně Soňa Červená

Litomyšl - Neuvěřitelný příběh operní pěvkyně, který se odehrál na pozadí světových dějin, které ovlivnily nejen osud Soni Červené. Tak by se dal ve stručnosti popsat dokument režisérky Olgy Sommerová. Předpremiéry tohoto filmu se konaly v Praze u příležitosti Pražského jara a v Litomyšli během Smetanovy Litomyšle.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies