VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Řidič rikši v Indii může okrást lidi stejně jako třeba taxikář v Čechách

Dolní Újezd, Indie /FOTOGALERIE/ - Ze své odborné stáže v Indii nám píše reportáže Klára Večeřová. Její pobyt v exotické zemi se již blíží ke konci.

20.5.2012
SDÍLEJ:

Klára Večeřová (vpravo) se spolužačkou Andreou Blažkovou poznávají běžný život v Indii. Setkávají se i s nejchudšími lidmi. Foto: archiv Kláry Večeřové (CARITAS-VOŠs Olomouc)

Před téměř třemi měsíci jsem se z Dolního Újezdu vydala na svou zahraniční odbornou praxi do Indie. Od té doby jsem měla možnost poznat hodně nových věcí a trochu se sžít s indickou kulturou. Ač jsem tu již poměrně dlouho, jedna věc mě stále nutí k údivu, tou věcí je zdejší doprava. Náhodnému pozorovateli se může zdát chaotická a nesrozumitelná, při bližším zkoumání však lze objevit její promyšlenost a důmyslnost.

V Indii existuje velké množství druhů dopravy, jež jsou zapotřebí k tomu, aby pojaly rozsáhlou indickou populaci. Můžete zde cestovat po vodě, po souši, pod zemí i vzduchem. Nejvyužívanějším druhem dopravy je cestování vlakem. Indická železniční síť je druhá největší na světě a co se ceny týče, myslím, že bude jednou z nejlevnějších. Indické vlaky jsou nechvalně známé díky častým nehodám způsobeným velkým množstvím cestujících lidí. Obrázek přeplněného vlaku, v jehož otevřených dveřích, na jeho bocích a někdy i na střeše se přidržují cestující, není ničím neobvyklým. Není se proto co divit, že často některý z pasažérů vypadne do kolejiště nebo při naskakování do rozjíždějícího se vlaku upadne na nástupišti. Pokud však člověk cestuje rozvážně, může být železniční doprava velmi pohodlnou záležitostí, obzvláště pak při cestování na dlouhé vzdálenosti, jež je v Indii celkem běžné. Přepravit se z jednoho jejího konce na druhý může totiž trvat až několik dní.

Taxi, prosím!

Dalším velmi rozšířeným druhem dopravy, spíše však na krátké trasy, je autobusová doprava. Na autobusových zastávkách na cestující čeká velký výběr soukromých i státních autobusů. Státní většinou pokrývají spojení mezi vzdálenějšími místy, soukromé oproti tomu jezdí na krátkých trasách, zastavují na požádání a bývají velmi levné. Při letmém pohledu tyto autobusy od státních rozeznáte díky jejich barevnému vzhledu a malým rozměrům. Pokud však zrovna žádný autobus ani vlak není v dohledu, přeprava z místa na místo stále není velký problém. Můžete využít možnosti všudypřítomných taxíků nebo rikš. Rikša, dopravní prostředek typický pro Indii, je malé vozítko dle předpisů pro tři lidi a řidiče. Běžně se v něm ovšem přepravuje kolem šesti pasažérů těsně namačkaných jeden na druhém. Cestování tímto způsobem je velmi levné, musíte si však dát pozor, aby vás řidič neokradl. Naštěstí je však v každé rikše podle předpisů zařízení počítající ujeté metry. Ani toto zařízení však nemůže úplně zabránit tomu, abyste nezaplatili více než musíte. Bývají často rozbité a někdy se také stává, že řidiči spatřivší neznalého cizince, objíždí bloky, aby najeli co nejvíce metrů a mohli si tak účtovat více. Pokud se vám však podaří takovým řidičům vyhnout a pokud si ve vlaku či autobuse pro sebe dokážete vybojovat dostatek místa, bude pro vás cestování po Indii nezapomenutelným a jedinečným zážitkem stejně jako pro mě.

KLÁRA VEČEŘOVÁ, studentka CARITAS-VOŠs Olomouc

Autor: Redakce

20.5.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Ilustrační foto.

Pozvánka na fotbal: Derby s velkým D. A tráva bude „hořet“

Mladějovská úzkokolejka se na den změní v bojiště

Mladějov – O nastávajícím víkendu se louky nad Mladějovem zaplní milovníky vojenské historie. V sobotu se zde konají tradiční vzpomínkové oslavy památky padlých v první světové válce Mladějov - Blosdorf.

V Boršově opravují most

Boršov - Po opravě živičného povrchu pokračuje rekonstrukce komunikace III/36826 v Boršově opravou mostu. 

Iscarex Cup: Fliedr byl dvakrát na stupních

Svitavy – Celoroční běžecký seriál Iscarex Cup má za sebou dvě srpnové zastávky, na kterých byly vidět také atleti ze Svitavska.

Folkový svátek je za dveřmi, chybět nebude ani Epydemye

Dolní Újezd - Újezdské babí léto je festivalovou stálicí už pětadvacet let. Ani letos nepřijdou příznivci folku a country o největší festival podobného typu v Pardubickém kraji.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení