VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ředitelé škol jednají o budoucnosti s krajem

Svitavy - Ve Ždáru nad Sázavou jednají ředitelé škol zřizovaných Pardubickým krajem. Vypravili se tam i zástupci ze svitavského okresu.

7.10.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Jan Jelínek

Jednání o změnách ve školství v Pardubickém kraji pokračují. Tentokrát ne na „vlastní“ půdě, ale ve Žďáře nad Sázavou. Až do konce týdne zde budou jednat zástupci školských zařízení ze svitavského okresu. Ředitelé gymnázií se svým návrhem změn vypraví do Žďáru dnes. Jednat budou i zítra.

„Porada ředitelů školských zařízení Pardubického kraje ve Žďáru nad Sázavou trvá do pátku 8.října, kdy bude vydána souhrnná zpráva. O jednání je vzhledem k připravovaným legislativním změnám ze strany současného vládního kabinetu velký zájem. Včera například jednali o budoucnosti speciálních škol zástupci ministerstva s krajem a řediteli,“ sdělil Ivan Hudeček, vedoucí oddělení komunikace kanceláře hejtmana Pardubického kraje. Bohužel na otázky týkající se místa jednání a očekávaným výstupům či toho, jaké je současné stanovisko kraje k nastoleným návrhům změn, mluvčí kraje neodpověděli.

Podle Milana Báči, ředitele svitavského gymnázia, se vedení gymnázií v celém Pardubickém kraji shodlo na návrhu, který právě ve Žďáru chtějí kraji předložit. Ke společnému postupu je vyburcoval záměr kraje, který počítal s tím, že některé školy budou otvírat první čtyřletých gymnázií ročníky jen napřesrok.

Návrh zdola

Svitavští spočítali, že i když v nadcházejících letech budou třídy deváťáků méně početné, výběrovost studentů gymnázií zajistí i studium v méně početných třídách. Pak by se školy nemusely v otevírání ročníků střídat, nedošlo by k jejich útlumu. „Původní návrh jsme trochu upravili, aby nebyli dvakrát biti ti, kterým kraj ještě snížil počet tříd,“ sdělil Milan Báča.

Hovoří se také o zavedení přijímacích zkoušek, které by se ale neměly týkat jen gymnázií. Počítat s nimi budou muset i letošní deváťáci, kteří chtějí studovat jakýkoliv maturitní obor v Pardubickém kraji. To překvapilo mnohé rodiče. „ Pominu-li fakt, že dětí je nedostatek a takto místní školy budou hazardovat s přízní místních studentů ve prospěch středních škol sousedních krajů, nezdá se mi to korektní vůči dětem, učitelům a rodičům. Pravidla se mění v průběhu hry,“ píše hejtmanovi na stránkách kraje Vojtěch Vrančík. Upozorňuje na fakt, že předchozí generace se žáků s přijímačkami počítaly a poslední léta na základní škole se na ně intenzivně připravovaly ve speciálních seminářích. „Snad každý žák počítal „Bělouna“, snad každý rodič neponechal nic náhodě. V posledních letech však nic takového neprobíhá, jelikož není důvod. Najednou však přijdete s požadavkem prověřit nepřipravené. Nezdá se mi to fér - neobstojí ani argument, ze příprava probíhá průběžně. Je to shodné, jako (ne)připravovat se na maturitu celý čtvrtý ročník - i přes průběžnou přípravu roky předtím,“ domnívá se Vojtěch Vrančík. Hejtman Radko Martínek si to nemyslí. „Zavedení přijímacích zkoušek znamená hazardování s přízní mladých lidí. Kdysi byl tento krok zcela běžný a nikdo se nad ním nepozastavoval. Naopak, chceme dosáhnout toho, aby se kvalita vzdělanosti zvyšovala, aby školy znovu získaly svou výběrovost, která bude stát především na znalostech, ne na počtech či jiných ukazatelích. Nebylo přece normální, aby se na školu dostal každý, kdo si podal přihlášku. Zkoušky samozřejmě nebudou prověřovat nepřipravené. Nastavené totiž budou tak, aby je byl schopen zvládnout každý, kdo se zodpovědně staví k učivu na základní škole,“ sdělil Radko Martínek.

Příprava probíhá

Navíc ne na všech základních školách přípravu na budoucích středoškoláků podceňují. „My nabízíme dětem extra přípravu jak z češtiny, tak z matematiky pro všechny žáky. Na ty, co si podávají přihlášky na střední školy s maturitou, pak „šlápneme“ o něco více,“ uvedl Miloslav Zezula, zástupce ředitele ze Základní školy v Hradci nad Svitavou. Upozornil také na to, že v době, kdy si žáci mohou podávat tři přihlášky, je náboráři na burzách škol uklidňovali, že není problém se s odpovídajícím průměrem do škol dostat. To pak budoucí studenty demotivovalo ve zodpovědné přípravě.

Jedná se o tom, že by jednotné přijímací zkoušky pro uchazeče o studium na středních školách v Pardubickém kraji měla připravit nezávislá firma. Tu na kraji vyberou na základě výběrového řízení. Musí však také splnit odborné předpoklady podložené zkušenostmi z obdobných projektů. Jednotné přijímací zkoušky by měly mít obecnou vypovídací hodnotu. Jejich přípravou rozhodně nelze zatěžovat ředitele a učitele středních škol, a to jak z důvodů časových, tak organizačních. O tom, kolik se plánuje, že budou přijímací zkoušky zařízené soukromníkem stát, vedení kraje také zatím mlčí.

Autor: Sylva Horáková

7.10.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Z utkání ŽSK Třemošnice vs. TJ Svitavy.

O tom, co se komu povedlo a co ne, o těch, kteří úvod sezony zvládli a kteří ne

PŘÍSTAVBA PIARISTICKÉ KOLEJE v Litomyšli u klášterních zahrad.

Litomyšl umí skloubit historii s modernou

Mezinárodní turnaj Louda Auto Cup 2017: Před Tury je důležitá zkouška

Svitavy – Jak nejlépe pozvat fanoušky na blížící se sezonu nejvyšší české basketbalové soutěže Kooperativa NBL? Prezentovat se v atraktivním zápolení na domácí palubovce, a to nejlépe v mezinárodní konkurenci!

Se sklizní pomohli policisté

Svitavsko – Na zahradničení není nic špatného, pokud si stejně jako šestatřicetiletý muž ze Svitavska nevysejete na záhon marihuanu.

Šedé kontejnery rozšíří možnosti třídění o kovový odpad

Svitavy – Od konce září dostanou Svitavané jako vůbec první v Pardubickém kraji možnost třídit kovový odpad. Radnice investovala do nových kontejnerů na kovové obaly, které na pěti místech ve městě doplní stávající kontejnerová stání.

Ve Svitavách otevřou novou unikátní halu, říkají jí Šapitó

Svitavy – Zítra odpoledne se po rekonstrukci veřejnosti otevře na svitavském stadionu nová sportovní hala.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení