V polovině července, na historicky prvních bleších trzích, se sešli zajímavé věci. Někdo vyvětral šatník, jiný se zbavil nepoužitelných svatebních darů. Aleš Vomáčka z Prahy, který má na Litomyšlsku chalupu, nabídl lidem část své sbírky ruských samovarů. „Samovary, to byla moje sběratelská vášeň. Manželka mi ale vysvětlila, že je nesmysl je sbírat. Doma jich mám ještě asi dvacet. Jsou funkční a praktické. Když přijde návštěva a uděláte jí čaj ze samovaru, je to něco úplně jiného,“ řekl Aleš Vomáčka.

Pomoc sociálně slabým rodinám

Co je smyslem bleších trhů? „Pořádáním bleších trhů jsme chtěli do Litomyšle přinést nový vítr, nové akce. Chtěli jsme pobavit obyvatele Litomyšle a okolí. Chtěli jsme pobavit také sebe,“ vysvětluje organizátorka ze sdružení Generace 89 Olga Radimecká. Ale tím hlavním důvodem, proč tyto trhy pořádají je, že chtěli vytvořit tzv. „bleší fond“, kam soustřeďují peníze na pomoc sociálně slabým rodinám.

Organizátoři bleších trhů se dohodli s pracovnicemi sociálního odboru, že „vydělané“ peníze pomohou rodinám, které to potřebují. Peníze však nebudou dávat přímo, ale nakoupí za ně věci, které těmto rodinám pomohou. „Například prací prášky a čistící prostředky. Začíná nový školní rok a mnoho dětí má potíže s učivem. Rozhodli jsme se, že za peníze, které jsme vybrali, najmeme studenty, kteří by mohli tyto děti doučovat,“ dodala Olga Radimecká.
Bleší trhy v Litomyšli nejsou jen o prodeji nebo koupi levného zboží. Podle Olgy Radimecké se zde mohou lidé i potkávat, mají možnost si spolu popovídat, pobavit se a najít něco zajímavého.

Prodávat lze téměř vše

První bleší trhy zaznamenaly úspěch, a tak se rozhodlo sdružení Generace 89 pokračovat a zatím zachovat stávající formu trhů. Lidé mohou na „blešácích“ v Litomyšli prodávat téměř všechno. Setkáte se tu s nepovedenými svatebními dary, odznáčky. Někteří lidé nabídnou své oblečení nebo boty. To, co se prodávat nesmí, je na webových stránkách sdružení.
Dobročinnost bleších trhů spočívá v tom, že prodejci přispějí ze svého výtěžku patnácti procenty do „blešího fondu“. „A z blešího šatníku jde sto procent. Získáme oblečení od lidí zdarma. A co prodáme, celé dáme do blešího fondu,“ upřesnila Olga Radimecká.

Pokud chcete něco prodávat a přispět do blešího fondu nebo výhodně koupit, nezapomeňte na sobotu.

(ap, dol, ik)