VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Požádali ministerstvo o přezkum rozhodnutí

Moravská Třebová – Demolice budovy bývalé dětské nemocnice se ještě před pár dny zdála neodvratná. Odpůrci bourání se ale s rozhodnutím města nechtějí smířit, proto se znovu obrátili na ministerstvo. Domnívají se, že při posuzování žádosti o prohlášení za památku ministerstvo opominulo historický význam budovy, která má být významným dokladem životního způsobu a prostředí společnosti, což se rovněž odrazilo v její podobě. Proto požadují přezkoumání původního rozhodnutí. 

8.9.2017
SDÍLEJ:

Vstupní část bývalé dětské nemocnice je památkově nejcennějším architektonickým prvkem budovyFoto: Deník/Jiří Šmeral

Přijetí žádosti potvrdila mluvčí ministerstva Simona Cigánková. „Podání jiné osoby než účastníka řízení, bude příslušným odborem postoupeno panu ministrovi k rozhodnutí, zda jsou dány důvody k zahájení přezkumného řízení. Zatím je tedy předčasné předjímat, jak věc dopadne,“ sdělila Cigánková na dotaz Deníku. Na demolici však nemá případný přezkum vliv. Může se tedy stát, že ministerstvo se rozhodne prohlásit za památku budovu, která už bude zbouraná.

Vedení města poté, co obdrželo rozhodnutí ministerstva, uzavřelo dodatek s firmou Bisa, která má demolici provádět. Ve smlouvě se jako termín zahájení prací uvádí 30. srpen. Firma má poté, co převezme staveniště, 70 dní na to, aby demolici dokončila. 

Jenže k tomu nedošlo. Demoliční výměr, bez kterého není možné bourání začít, prozatím vydán nebyl. Podle vedoucího odboru výstavby Dušana Sejbala bude řízení o odstranění stavby uzavřeno zhruba do konce září.

Ke zpochybňovanému hlasování zastupitelstva, které proběhlo loni v březnu, se mezitím vyjádřili i zastupitelé za hnutí ANO.  „Když se objevila první informace ohledně bourání nemocnice, byl jsem pro. Někdy musí ustoupit starý dům pro něco nového. Vedení města doložilo informace a fotodokumentaci, jak je vše v havarijním stavu,“ vysvětluje Miroslav Jurenka. Později se však ukázalo, že zase tak špatné to není. „Cítil jsem se být podvedený neúplnou informací o stavu budovy. Připravil jsem tisk k jednání zastupitelstva a nechal hlasovat o zrušení demolice. Bohužel to neprošlo,“ říká Jurenka.

Vedení města přitom v programovém prohlášení rady na období 2014–2018 slibuje něco jiného. „Připravíme prostory bývalého dětského oddělení nemocnice pro vhodný podnikatelský záměr,“ píše se v dokumentu, pod kterým je podepsaná koalice sociální demokracie, komunistů a Sdružení nezávislých kandidátů. A ČSSD i SNK mají stejný příslib v předvolebních programech. Všechny tři koaliční strany argumentují tím, že se vhodný záměr nenašel. 

„Zájemci nebyli schopni předložit záměr, který by byl smysluplný a ekonomicky zvládnutelný. Skutečnost, že v programovém prohlášení je jiný záměr, není překážkou vzhledem k podstatné změně,“ vyjádřil se Miloš Izák (ČSSD). 

„Záměr obsažený v programovém prohlášení byl přijat před třemi lety a během této doby se bohužel nepodařilo získat vhodný podnikatelský záměr, zatímco čas vykonal na narušeném objektu své,“ uvedla Hana Horská (KSČM). 

„Žádný ze zájemců nesplnil požadavky města, které jsou opravdu tvrdé. Nechceme připustit, aby v budově vzniklo něco, co by v budoucích letech činilo problémy městu a obyvatelům, např. ubytování různých skupin lidí“ vysvětluje Pavel Brettschneider (SNK).

Autor: Jiří Šmeral

8.9.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

BOREC KOLA: Vyberte šestého podzimního krajského borce

Fotbal - ilustrační foto.

BOREC KOLA: Vyberte šestého podzimního okresního borce

Šest nejčastějších chyb při výběru toalety

Ačkoliv na toaletě strávíme dle průzkumů přibližně tři měsíce života, nevěnujeme jejímu výběru příliš pozornosti. Přitom se dá udělat mnoho chyb, kterých později litujeme. Přečtěte si 6 nejčastějších prohřešků, kterých se při výběru WC dopouštíme.

Jiskra vytěžila z maratónu v Ústí remízu

Litomyšl – Skutečně „stylový“ začátek sezony pro stolní tenisty Tělovýchovné jednoty Jiskra! Ti budou také v nadcházejícím ročníku bojovat ve 3. lize mužů skupině D a odstartovali na stolech krajského rivala v Ústí nad Orlicí.

Obyvatele Pardubického kraje nejvíc trápí neutěšené silnice

Svitavy - Chybějící obchvaty, dálnice a rozbité okresky. To je podle exkluzivního předvolebního průzkumu pro Deník největší problém kraje. Můžou s ním ale poslanci něco udělat?

Ve středu představíme prvňáky ze ZŠ U Školek v Litomyšli

Litomyšl - Ve středu 20. září přinese Svitavský deník čtenářům druhý díl svého nového seriálu Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol, a to až do pololetního vysvědčení.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení