VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Polička 
dá miliony, 
ale úvěr nepotřebuje

Polička – Na čtyřicet milionů korun vyjdou letošní opravy budov, chodníků a památek. O šest  milionů více než vloni chtějí investovat radní do zvelebení města. Nepotřebují ale žádný úvěr.

31.1.2014
SDÍLEJ:

Masarykova základní škola v Poličce je architektonickým skvostem nábřeží Svobody.Foto: Deník/ Květa Korbářová

Na čtyřicet milionů odhadují v Poličce opravy komunikací, městských budov a také další úpravy hradu Svojanov. Je to o šest milionů více než minulý rok. „Od loňského roku opravujeme na Svojanově  dům v předhradí, kde byla původně ubytovna a byt kastelána," potvrdil starosta Poličky Jaroslav Martinů. V první etapě vyměnili střechu, opravy se dočká také fasáda a okna. „Letos budeme pokračovat. Předpokládáme, že získáme dotaci," řekl starosta. Na dokončení obnovy domu v přehradí počítají osm set tisíc korun.  Dva a půl milionu by měla stát závěrečná fáze opravy hradeb na Valech v Poličce. Polovinu nákladů zaplatí dotace z ministerstva kultury.

Zateplení školy

Zvýšení rozpočtu ovlivnila především dlouho připravovaná rekonstrukce Masarykovy základní školy. To je podle Jaroslava Martinů stěžejní akce letošního roku. Výměna oken a zateplení budov vyjde na sedmnáct milionů korun, z toho sedm milionů získalo město dotaci. Konečná cena se však soutěžením může  snížit a s tím mají ve městě velice dobrou zkušenost.

„Druhou velkou akcí bude další rekonstrukce ulic v historickém centru města za zhruba sedm milionů korun," uvedl Jaroslav Martinů. Letos jsou na řadě ulice Masarykova, Nová a Růžová. Tak jako v minulém roce opraví nejen dláždění, ale i vodovodní a kanalizační sítě. „Je to další etapa, kterou chceme navázat na už opravené  náměstí a ulice Tyršova a Komenského," vysvětlil starosta.

Bazén i koupaliště

Město chce také například modernizovat kotelnu plaveckého bazénu a opravit dno koupaliště. Na tuto záležitost plánuje vedení města přes tři miliony korun. Za dva miliony  vybuduje čtyři nová parkoviště. Mezi investičními akcemi se objevují také nová kanalizace a oprava silnice v Husově ulici a kanalizace v Janáčkově ulici. Dokončí rovněž opravy chodníků na sídlišti Boženy Němcové a na Hegerově. Pamatují ale i na další části města.

Bez dluhů

Polička se už vloni zbavila všech úvěrů. „Splatili jsme všechny dluhy. Většinu investic platíme z našich peněz.  Snažíme se rozumně hospodařit. Nahrávají nám nižší ceny stavebních prací. Doplácíme  jen úvěr na bytové domy. Ten splácíme z nájemného," poznamenal poličský starosta Jaroslav Martinů.
Jako v ostatních  městech hospodaří Polička s rozpočtovým provizoriem. Definitivní rozpočet zastupitelé schválí na nejbližším, tedy únorovém zasedání.

Autor: Květuše Korbářová, ČTK

31.1.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

MATĚJ KOSTELECKÝ. Narodil se 16. srpna Barboře Hegrové a Michalu Kosteleckému z Borové. Při narození vážil 3,5 kilogramů a měřil 49 centimetrů.
10

OBRAZEM: Právě jsme se narodili

Třicetiletá válka na Svojanově.

Na vědomost se dává, že se na Svojanově strhne bitva

„Všechno vyšlo tak, jak jsem si představoval“

Litomyšl /ROZHOVOR/ – Titul mistra světa z haly, dva tituly mistra Evropy ze šampionátu pod otevřeným nebem. To je bilance, nad kterou se tají dech. Současně je to rovněž zasloužená odměna za tréninkové nasazení, jaké Ivo Strnad atletice věnuje. Vyplácí se mu.

Opilý cizinec srazil motorkáře

Jedlová – S opilci na silnicích se doslova roztrhl pytel. Slušní řidiči musí doufat, že díra bude brzy spravena.

Řezbáři se v letošním roce popasovali s pověstmi

Bystré – Vůně dřeva patří neodmyslitelně k prázdninovému režimu. Ne vždy tomu tak musí být pouze při sběru hub nebo borůvek.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení