VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Otázka na víkend

Svitavy - Jak vnímáte působení České republiky v NATO?

15.3.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Lukáš Kaboň

Radoslav Fikejz.Radoslav Fikejz,
historik, Svitavy

Dokážu si představit svět bez vojenských uskupení. Ale je to pouze představa. Obávám se, že rozbor takové strategické otázky by přesáhl vymezený prostor. Jsem rád, že jsme se stali právoplatnými členy aliance, jsem hrdý na respekt, který republika získala v očích spojenců. Aktivní účast našeho státu na misích je nezbytná, zvláště v době globálního terorismu a narušené rovnováhy sil. Ale nezastírám, že aliance se potýká s vlastními problémy. Česká republika však zastává čitelné postoje bez ohledu na aktuální vnitropolitickou situaci. To mne opravdu těší.

Alena Jandlová,Alena Jandlová.
propagační pracovnice muzea v Poličce

Podle mého je dobré, že se Česká republika začlenila do organizace NATO, která nám a ostatním zajišťuje bezpečnost, zachování demokracie a míru. Přeci jen patříme mezi malé země, s čím dál menší armádou. Pokud by se někdy v budoucnu mělo přihodit, že bude náš stát napaden, je důležité míti v takovou chvíli dobrého spojence, čímž NATO určitě je. Přesto bych si přála, aby pomoc této aliance nebyla potřebná a mohla zůstat spící jako rytíři v Blaníku.

Leoš KrejčíLeoš Krejčí,
ředitel Smetanova domu v Litomyšli

Pevně věřím, že Česká republika se řadí mezi několik málo členských zemí, které jsou v alianci nenahraditelné. O působení toho bohužel mnoho říci nelze, neboť vytvořit hodnocení na základě propagandy je samozřejmě zavádějící. Každopádně naše členství v NATO ve spojitosti s událostmi na Ukrajině vnímám jako něco nevyhnutelného. Doufejme jen, že se z české země opět nestane strategická loutka.

František Matoušek,František Matoušek.
středoškolský učitel ve výslužbě,Moravská Třebová

Jednoduchá otázka generovala spoustu dalších otázek. Svou historickou logiku přičlenění k Alianci (NATO) mělo, zejména i proto, že ve vakuu postupné proměny armády  zesílily propagandistické tlaky a strach z  „nepřítele". Po patnácti letech je zbytečné jakkoliv zpochybňovat tento akt, byť si mohu klást řadu souvisejících otázek. „Skončila „studená válka" opravdu ve 20. století ?" Nejsme svědkem jiného typu vazalství? Ve jménu koho, čeho, čím? Na naši bezpečnost členství nemělo a nemá větší vliv, jen posílilo virtuální vědomí, že nejsme sami. Armáda se proměnila zgruntu,  profesionalizovala se, finančně  vyplýtvala. Vyplýtvala? Jsme jistotou svým spojencům!? Nebo si hrajeme, na co nemusíme a snad ani nemáme?     Takže status quo beru jako fakt, který je nejspíš nezvratný, s níž nic neudělají přání kdokoliv z obyčejných lidí. Z pohledu dikce Vojenské a bezpečnostní strategie České republika (2003, 2004) – „nejlepší obranou je útok" – se naše decimovaná armáda efektivně podílí na humanitárních (bojových?) misích proti nepříteli. Za sdílení bezpečnostních zájmů se spojenci nás tito chválí. Zvláštní reciprocita? Budiž. Jen ta představa nepřítele může být dosti iluzorní. Za teroristu lze označit i „teroristu". Mír či válka? Dávno říkal rabi Löwi: „Vše je jinak." Ekonomika je pokračování války i míru jinými prostředky.  Snad nehrozí apeassment č. 2 ?

Autor: Květuše Korbářová

15.3.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

POLICIE - ilustrační foto.

Čtyři obvinění stihl muž z Třebové za jeden měsíc

Jevíčská pouť.
18

OBRAZEM: Jevíčská pouť

Po bodnutí sršněm je v nemocnici

Němčice – Obrovské sršní hnízdo museli likvidovat hasiči u rodinného domu v Němčicích. 

Puršl je nejlepším mladým hráčem Česka

Svitavy – Je mu dvacet, na svoji zápasovou premiéru v novém týmu ještě čeká, ale je zřejmé, že si svitavský klub pořídil mimořádně talentovaného basketbalistu.

V pivovarech zažívají léto snů a objednávky musejí odmítat

Pardubický kraj - Pivovarům v kraji se daří lépe než v minulých letech. Čekají ale, jak prodej ovlivní protikuřácký zákon. 

V Mladějově bojovali o Blosdorf po devatenácté

Mladějov na Moravě - Již devatenáctý ročník bitvy o Blosdorf se konal v sobotu v Mladějově na Moravě. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení