VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Odvezené obrazy se vrátí

Polička - Řemeslníci právě dokončují celkovou rekonstrukci interiérů spořitelny. Obrazy z hlavní haly unikátní budovy odvezli. Brzy se snad díla do města vrátí.

30.7.2010
SDÍLEJ:

V budově sídla České spořitelny probíhá rekonstrukce interiérů. Foto: Deník/ Sylva Horáková

Do budovy spořitelny na náměstí denně míří desítky, možná stovky lidí. Své finanční záležitosti zde řeší již několikátá generace Poličanů. Proto mnohé lidi zaskočilo, že po právě dokončené rekonstrukci interiérů, zmizelo to, na co byli zvyklí. Obrazy. Ty zdobily stěny desítky let. Za dob městské spořitelny, v časech komunismu i po sametové revoluci.

Malby by se už brzy opět mohly do Poličky vrátit. Díky místním lidem. „Jedná se asi o čtyři desítky obrazů,“ informoval poličský galerista Vladimír Vraspír. Mezi nimi jsou také díla regionálně významných malířů, jakým byl třeba Josef Václav Síla. Podle památkáře Petra Kočího však obrazy nebyly evidovány jako kulturní památky. Proto se na místo památkářů o navrácení obrazů do města zasadili místní lidé. Jakmile se o věczačali zajímat jak odborníci, tak starosta města, nabrala celá záležitost rychlý sled.

Stěhování

Vladimír Vraspír začal osud obrazů z pobočky sledovat ve chvíli, kdy náhodou zjistil, jakým způsobem byla umělecká díla z města odvážena. „Viděl jsem, jak je do dodávky nakládají zedníci. Byly špatně zabalené. Navíc s nimi zacházeli nešetrně. Převáželi je naležato,“ řekl Vraspír. Obával se, že by malby, které mají své místo v Poličce, mohly zmizet. Před znárodněním byla totiž místní spořitelna městská. Kvůli stěhování obrazů se obrátil na vedení pobočky a následně vyvolal i jednání s ombudsmanem spořitelny Tomášem Linhartem a starostou Jaroslavem Martinů. Podpořil ho historik z muzea David Junek.

Snahu vrátit obrazy podporuje mnoho lidí. „Obrazy, které byly v naší pobočce v Poličce, nejsou majetkem města, ale patří České spořitelně. Po dobu rekonstrukce pobočky jsme obrazy uložili do depozitáře pobočky v Litomyšli, kde jsou i nyní,“ informoval mluvčí České spořitelny Jan Holinka. Vedení spořitelny si je nyní vědomo, že město Polička i jeho obyvatelé mají zájem na tom, aby obrazy mohla vidět širší veřejnost.

Spořitelna vyšla Poličským vstříc

„Věci vzaly spád. A to i díky iniciativě občanů města,“ uvedl starosta Jaroslav Martinů. K napravení situace následovala rychlá jednání. Spořitelna přišla s nabídkou dvou možností. „Část obrazů tedy pravděpodobně umístíme zpět do prostor naší pobočky. Pro prezentaci zbylých obrazů se snažíme ve spolupráci se starostou města hledat bezpečné a důstojné prostory, například v městské galerii v Poličce. V současnou chvíli o novém umístění obrazů intenzivně jednáme,“ dodal Jan Holinka.

V současné době galerista Vladimír Vraspír zkoumá seznam čtyřiceti tří obrazů. „Zdá se mi objektivní, aby je odborníci posoudili. Pak bychom šli do pobočky, abychom se podívali, kam bychom obrazy znovu dali. Nebudou však v hlavní hale, ale ve vedlejších místnostech. U těch, které by se nevešly, bychom zvážili umístění do objektů města nebo je necháme spořitelně k využití,“ sdělil Jaroslav Martinů. Vyjednávání tedy zatím nekončí.

Funkcionalistická stavba poličské spořitelny stojí na náměstí od roku 1937. Postavila ji tehdy poličská firma Viléma Bandoucha podle návrhu pražského architekta Jindřicha Freiwalda. „Pozoruhodné je celkové utváření objektu, travertinové obklady i hlavní stěna,“ vysvětlil památkář Petr Kočí. Podle něj je objekt významný jako celek. Zajímavé je unikátní prosvětlení hlavní haly. Budova spořitelny sice není kulturní památkou, ale patří do městské památkové zóny.

Unikátní stavba

Na rekonstrukci pobočky proto památkáři dohlíželi. Původní projekt museli architekti upravit, čemuž předcházela dlouhá jednání. Zjištění, že obrazy z pobočky zmizely, obyvatele znepokojilo. Mimo jiné kvůli tomu, že při předcházející rekonstrukci v devadesátých letech byl z interiérů odstraněn funkcionalistický mobiliář. Ten byl již tehdy, stejně jako dnes, znalci umění ceněný. Kam se poděl, mluvčí spořitelny nesdělil.

Rekonstrukce poličské pobočky spořitelny v současné době finišuje. Dokončena bude začátkem srpna. Odborníci ji považují za zdařilou. Bankovní ústav ale budovu nevlastní, proto mu zatím fasáda parádu nedělá. Vedení města usiluje o to, aby se situace změnila.

Jak to vidí Sylva Horáková

Velkých obrazů se lidé zřejmě bojí. A těch starých ještě více.

Alespoň to tak v interiérech veřejných budov a nesčetných domácností vypadá. Nad luxusní koženou sedací soupravou se bytech bojí dva miniobrázky, či reprodukce. Ti co si myslí, že jsou originální, nakupují ve švédském hypermarketu s nábytkem rozměrné reprodukce všeho možného.

Domnívají se, že interiéry jejich domova budou in a podle posledních trendů. Jenže nakonec jsou všechny na stejné brdo. Ale stačilo by málo. Možná právě jedeno, dvě, tři díla přes celou stěnu. Nemusí být ani od renomovaných umělců, ani příliš drahé. Umělci potvrdí, že s rozměrnými díly bývá potíž.

Nemusí to být zrovna Slovanská epopej Alfonse Muchy, o kterou se nyní hádá Praha s Moravským Krumlovem. Jen si zkuste spočítat, kolik máte vy doma obrazů větších než metr na metr. U vašich známých to budeasi podobné. Zbývá si položit otázku, kdy se velkých děl přestaneme bát a místnosti bez obrazů se nám budou zdát prázdné a neútulné. Tehdy skončí paneláková deformace, kteroumožná způsobily nízké stropy malých bytů spolu s nemožností zatlouct do zdi pořádnou skobu, která by velký obraz udržela. Třeba se pak jednou i do haly poličské spořitelny velká plátna vrátí. Pak děti, které tam přijdou s rodiči, budou na obrazy hledět s otevřenou pusou stejně jako kdysi dnešní babičky.

Autor: Sylva Horáková

30.7.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Majáles v Litomyšli.
19

Majálesový průvod: Ovečka Shaun, lego panáček i večerníček

Střet dvou kamionů v Moravské Třebové.

Srážku dvou kamionů si řidiči vyřešili sami

AUTOMIX.CZ

Jak snížit spotřebu auta? Není to složité, těmto mýtům ale nevěřte

Spotřeba je dlouhodobě jednou z nejsledovanějších vlastností automobilů. Řidiči jí dokonce často podřizují svůj jízdní styl, volbu pneumatik, ale i výběr vozu jako takového. Ale opravdu víte, jak jezdit co nejúsporněji?

Královna stráví noc na hradě Svojanov

Polička - Veronika Červinská z Dobrušky je královnou Královských věnných měst pro rok 2017. Z výběru třiceti soutěžících o tom rozhodli hlasující na internetu.

Veterán Černý na „bedně“, ostatní útočili marně

Litomyšl – Motokrosaři Orion Racing Teamu bojovali na trati v Dalečíně na Žďársku o další body do českého mistrovství. Posbírali jich ve všech kubaturách relativně dost, ale úplná spokojenost nepanovala.

Mládežnický fotbal: Lídr neměl den, náskok na čele se ztenčil

Svitavsko - Po delším čase se ve východočeském přeboru radovali z bodového zisku svitavští dorostenci. Pravda, byl pouze jeden, nicméně alespoň konečně neodcházeli ze hřiště s prázdnou.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies