VYBRAT REGION
Zavřít mapu

OBRAZEM: Odhalili pamětní desku olympijskému vítězi

Cerekvice nad Loučnou – Slavnému rodákovi Františku Venturovi odhalili ve vesnici v sobotu 28. listopadu pamětní desku.

30.11.2009
SDÍLEJ:

Slavnému rodákovi Františku Venturovi odhalili v Cerekvici pamětní desku.Foto: Deník/ Iveta Nádvorníková

Ventura se zapsal do dějin českého sportu jako olympijský vítěz v parkuru. Zlato dovezl v roce 1928 z her v Amsterdamu. Jak dlouho žil ve svém rodišti, ale není známo. Zemřel druhého prosince před čtyřiceti lety.

Slavnosti v Cerekvici se zúčastnili nejbližší příbuzní Ventury i zástupci olympijského výboru. „Informace o rodáku Františku Venturovi je pro místní lidi poměrně nová, protože v naší obci nežil. Navíc rodina Venturova nebyla v minulém režimu moc v kurzu. Olympijský vítěz tak zemřel téměř v zapomnění,“ uvedl starosta Milan Šalda. Myšlenka na odhalení pamětní desky se zrodila v hlavách cerekvických zastupitelů v září v Pardubicích, kde se konala exhibice Koně v akci. Právě tady sehráli jezdci odvetu závodu Ventura – Popler po osmdesáti devíti letech.

V sobotu se do rodné vesnice úspěšného jezdce sjeli také příbuzní Františka Ventury. Na dědečka zavzpomínal vnuk Milan Kostohryz. „Dědu jsem zažil jen jako dítě. V době, kdy zemřel, mi nebylo ani patnáct let. Vnímal jsem ho jako optimistického a veselého člověka, který si nikdy nestěžoval na osud. Po druhé světové válce jako důstojník nesměl žít v Praze. Pobýval na mnoha místech v Čechách a všude našel práci. Dělal v zotavovnách v Krkonoších, Krušných horách, bydlel i v Karlových Varech, pracoval jako recepční v hotelu Pupp,“ vzpomínal vnuk Milan Kostohryz.

K jezdectví dovedla Venturu služba v armádě. Po vzniku Československé republiky studoval jezdeckou školu ve Francii. Když se vrátil, stal se učitelem na vojenských učilištích, také v Pardubicích. První velký úspěch zažil v roce 1922, kdy vyhrál skokovou soutěž ve Velké Chuchli. Na závodech vytvořil rekord, skočil 183 centimetrů. Sportovce si dodnes cení i Český olympijský výbor. „K olympijskému startu se dostal Ventura později. Měl štěstí, že v roce 1927 našel v hřebčíně v Přelouči nezkrotného koně Eliota. Začal s ním trénovat a přivedl ho k olympijskému vítězství,“ dodal František Kolář z Českého olympijského výboru.

Sobotní slavnost ve vesnici u Litomyšle doplnila také výstava ve staré škole. Návštěvníci zhlédli staré fotografie, které zachycují úspěchy Františka Ventury. Na čestném místě vystavili Cerekvičtí pod sklem také zlatou medaili z olympijských her v Amsterdamu. Na stěně visel velký obraz, na němž malíř zvěčnil v jezdeckém oděvu Františka Venturu. Když k němu přišla dcera jezdce Dagmar Kohoutová, jen vydechla: „To je můj tatínek“. Během expozice také v Cerekvici promítali krátký dokument o Venturovi, v němž jezdec sám vzpomínal na olympijské vítězství. Rozhovor s dcerou Ventury najdete v úterním Svitavském deníku.

Autor: Iveta Nádvorníková

30.11.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vysněné dětské postele

Ilustrační foto

Vykrádali stejnou chatu. Z lupu se radovali krátce

Inkasované branky? Dobré na Silvestra

Svitavy /OHLASY/ – Spokojenost? Po druhém kole byla ta výsledková ve Svitavách a částečně i v Moravské Třebové, tyto celky vydolovaly ze svých vystoupení body.

Zlodějka využila otevřených dveří, vloupala se k seniorce

Pardubice - Okradení staré ženy zabránil příchod ošetřovatelky a příjezd policistů.

Nemocnice snižují počet lůžek

Svitavsko, Orlickoústecko – Interní oddělení Svitavské a Orlickoústecké nemocnice, které spadají pod Nemocnici Pardubického kraje, se potýkají s problémy. Podle informovaného zdroje, jehož totožnost redakce zná, muselo interní oddělení ve Svitavách z důvodu nedostatku zdravotnického personálu omezit počet lůžek. Podobně je na tom také interní oddělení Orlickoústecké nemocnice, kde aktuálně zůstalo pouze 30 lůžek.

Hrát doma? Bylo to spíše za trest, body se často stěhovaly

Svitavy /III. TŘÍDA/ – O výhodě domácího prostředí se ve druhém podzimním dějství nejnižší okresní fotbalové soutěže nedalo hovořit. Bylo to spíše prokletí, jediný ze šestice týmů dokázal před očima vlastních příznivců zvítězit.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení