Sociální problémy


„Radíme lidem v širokém spektru problémů. Klienti se na nás obracejí nejvíce s otázkami ohledně pracovních, majetkových, rodinných a sociálních problémů,“ uvedla vedoucí občanské poradny v Poličce Eliška Pelikovská.


„V praxi se zabýváme zejména rozvody, výživným, vypořádáním společného jmění manželů. Také problematika exekucí začíná narůstat,“ uvedla Kateřina Chudá z ústeckoorlické občanské poradny. Například postarší muž pracoval a zároveň začal podnikat. Potřeboval nový počítač, a proto si vzal úvěr. Zpočátku splácel pravidelně, ale potom onemocněl a přišel o své stálé místo. Dostal se do finančních problémů a následně přestal dluh splácet.

Firma dala věc k soudu, který rozhodl, že dluh musí zaplatit. Exekutor mu zabavil majetek a muž se dostal do bezvýchodné situace. Proto se obrátil na občanskou poradnu.


Chodípozdě


Velká část klientů přijde do občanské poradny příliš pozdě. „Případné problémy s dluhy se dají řešit, pokud se k nim klient postaví včas a čelem,“ uvedla Lenka Vyčichlová z pražské Asociace občanských poraden. „Lidé si často myslí, že přímo v poradně sedí právník. Poradny ale nenahrazují odbornou právní pomoc, i když se samozřejmě touto problematikou zabýváme,“ poznamenala vedoucí poličské poradny Pelikovská.
Zájem lidí o občanské poradenství rok od roku stoupá. Za osm let existence v České republice se na občanské poradny obrátilo více než 130 tisíc klientů.