VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Noc s Andersenem ve svitavském okrese

Svitavsko - V Litomyšli čeká na děti tajný host a pátrání ve městě, v Poličce hvězdárna a ve Svitavách vytvoří knihu pohádek.

3.4.2009
SDÍLEJ:

Školáci z Cerekvice zahájili nonstop čtení v litomyšlské knihovněFoto: DENÍK/Iveta Nádvorníková

Noc s Andersenem se letos koná ze třetího na čtvrtého dubna. Se vzpomínkou na dánského pohádkáře a s velkou radostí z knížek a čtení ji na 800 místech naší planety opět prožijí desetitisíce dětí ve veřejných i školních knihovnách, mateřských, základních a středních školách, občanských sdruženích, domech dětí, klubech i nemocnicích Čech, Moravy, Slovenska, Polska a Slovinska.

Moravská Třebová

V 18 hodin na zámeckém nádvoří předvede paní Netolická výcvik se psem. Dále vysvětlí dětem, jak se starat o psího miláčka v bytě. Dramaticko-literární kroužek paní Čadílkové připravil pro děti, které budou spát v knihovně, bojovou hru na nádvoří zámku. Děti si po bojovce samy připraví večeři.
Po večeři následuje posezení při kytaře s Jirkou Burianem. Potom je přivítá starosta města Josef Ošťádal, který jim přečte ukázky z knihy Františka Nepila.

Svitavy

Ve Svitavské knihovně letos přenocuje šestnáct dětí a tři dospělí. Jde o děti, které si nocování vybojovaly v rámci tříměsíční soutěže zaměřené na znalosti knih, spisovatelů a orientaci v knihovně. Většina jich je ze čtenářského kroužku ZŠ Sokolovská. „Protože spíme poprvé v nově přestěhovaných prostorách knihovny ve Fabrice, děti se na spaní moc těší a my jako organizátoři zase ocenímelepší podmínky, které půjčovní prostory a zázemí knihovny nabízí,“ uvedla Jindřiška Soudková, vedoucí dětského oddělení.
Program je stejně jako v Litomyšli zaměřený na výročí Františka Nepila. O něm si popovídají a na pokračování budou číst knížku Naschválníčci. Její příběhy využijí jako motivaci pro hry. Vyvrcholením bude nalezení pokladu. Kromě toho se pokusí vytvořit drobnou knížku pohádek na dobrou noc. Děti si vyberou obrázek a sepíší k němu krátký příběh.

Polička

Téma letošní poličské Noci s Andersenem je Vesmír. „ Děti navštíví ufoni a jiné bytosti z meziplanetárního prostoru. Okolo deváté hodiny večer vyrazíme na návštěvu místní soukromé hvězdárny,“ slibuje ředitel knihovny Jan Jukl. Následovat bude již tradiční hororová hra ve starobylém sklepení knihovny. Pro děti je na dobrou noc nachystáno místo večerníčku divadelní představení.

Litomyšl

Zajímavou Noc s Andersenem chystají knihovnice v Litomyšli. Děti navštíví nejen starosta Michal Kortyš, ale také spisovatelka Eliška Polanecká, která ve své knize mimo jiné vzpomíná na Vidlatou Seč. „Poté se s dětmi vydáme v rámci speciální soutěže do města. Poté bude následovat druhá návštěva, ale ta je tajná. Připomeneme si výročí Františka Nepila. Každé dítě si přinese masku strašidla a odvypráví příběh. O půlnoci se pustíme do strašidelného vaření. Nebude chybět hlasování v soutěži kniha mého srdce,“ přibližuje program ředitelka knihovny Jana Kroulíková. (red)

Fotografie z Noci s Andersenem posílejte: svitavsky@denik.cz

3.4.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Vykrádali stejnou chatu. Z lupu se radovali krátce

V okresním derby se z prestižní výhry radovali svitavští fotbalisté.

Inkasované branky? Dobré na Silvestra

Zlodějka využila otevřených dveří, vloupala se k seniorce

Pardubice - Okradení staré ženy zabránil příchod ošetřovatelky a příjezd policistů.

Nemocnice snižují počet lůžek

Svitavsko, Orlickoústecko – Interní oddělení Svitavské a Orlickoústecké nemocnice, které spadají pod Nemocnici Pardubického kraje, se potýkají s problémy. Podle informovaného zdroje, jehož totožnost redakce zná, muselo interní oddělení ve Svitavách z důvodu nedostatku zdravotnického personálu omezit počet lůžek. Podobně je na tom také interní oddělení Orlickoústecké nemocnice, kde aktuálně zůstalo pouze 30 lůžek.

Hrát doma? Bylo to spíše za trest, body se často stěhovaly

Svitavy /III. TŘÍDA/ – O výhodě domácího prostředí se ve druhém podzimním dějství nejnižší okresní fotbalové soutěže nedalo hovořit. Bylo to spíše prokletí, jediný ze šestice týmů dokázal před očima vlastních příznivců zvítězit.

OBRAZEM: Nedělní oslava sklizně

Litomyšl - Trstěnické dožínky měly v neděli svůj devatenáctý ročník. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení