VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nejčastěji se Poličští obávají zadlužení

Polička – Komunitní plán sociálních služeb v Poličce vznikl za spolupráce s obyvateli města. Zapracoval odpovědi z dotazníků.

13.11.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Slávka Petráková

Poličští mají schválený Komunitní plán sociálních služeb pro Poličku a části Střítež, Lezník, Modřec až do roku 2013.

Tento dokument má zásadní význam pro udržení a rozvoj služeb v sociální oblasti. Týká se především dětí a mládeže, seniorů, hendikepovaných spoluobčanů a osob ohrožených sociálním vyloučením. Jeho vypracování předcházelo dotazníkové šetření. Vzhledem k tomu, že se dotazník dostal v měsíčním zpravodaji do všech domácností, tak na otázky odpovědělo poměrně málo lidí, pouze 43 mužů a 122 žen.

Co chybí?

Přehled toho, co stávajícím i potenciálním uživatelům v nabídce chybí, se v průběhu času příliš nemění. „Rozdělili jsme průzkum na tři skupiny obyvatel. Všemi se jako nejmarkantnější problém prolínaly obavy ze zadlužení a ztráty finančních prostředků,“ sdělila vedoucí odboru sociálních věcí Martina Černíková. Objevily se také otázky spojené s architektonickými bariérami, ovšem vesměs v soukromých objektech, kterými jsou třeba poliklinika nebo oční ambulance. Ze studie rovněž vyplynulo, na jakých službách by se mělo vedení města s poskytovateli domluvit. Rozhodně se tak rozvine širší spolupráce s poličskou charitou, která poskytuje službu občanské poradny. Podle Martiny Černíkové by měla od příštího roku začít fungovat další služba, která podpoří sanaci rodiny. Ta má předejít tomu, aby se rodiny dostaly až na sociální dno.
Na druhou stranu ze zjištění vyplynulo, že pečovatelská služba ve městě funguje dobře. Zato je třeba podpořit ty členy rodiny, kteří pečují o své nemocné příbuzné. Jedná se třeba o takové lidi, kteří se starají o psychicky nemocné, například dementní.

Počítají s internetem

Do budoucna se všichni zúčastnění shodli, že budou usilovat, aby rozdělování finančních prostředků z městského rozpočtu korespondovalo se skutečnými potřebami. Chtějí spolupracovat s krajským úřadem na přípravě střednědobého plánu rozvoje sociálních služeb. Ten by měl stanovit priority do roku 2015. Pro Poličské bude mít konkrétní podobu.

Na základě požadavku stávajících i potenciálních uživatelů bude třeba vypracovat v roce 2011 aktualizovaný katalog sociálních služeb poskytovaných v Poličce a blízkém okolí. Kromě tištěné verze bude veřejnosti nabízen rovněž prostřednictvím internetových stránek města.

Autor: Sylva Horáková

13.11.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Najdou se pozitiva, ale ani negativ není málo

Ilustrační foto

Spadlé stromy a valící se voda

Jídelna z Poličky je jednou z deseti nejlepších v Česku

Polička - Ve školních jídelnách se nedá najíst zdravě a chutně. Tento mýtus se podařilo vyvrátit stravovacím zařízením, která postoupila do finále celostátní soutěže o nejlepší školní oběd. Mezi deseti nejlepšími je i jídelna Střední odborné školy a Středního odborného učiliště z Poličky.

DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

Obvodní soud pro Prahu 8 rozhodl po třech letech ve sporu mezi televizí Prima a vedoucím vydání jejích Diváckých zpráv Jiřím Fröhlichem. Ten se soudil o neplatnost okamžitého zrušení svého pracovního poměru. Soudkyně obvodního soudu dala Fröhlichovi za pravdu. Rozsudek zatím nenabyl platnost, obě strany se mohou odvolat.

OBRAZEM: Dechovka v Jevíčku

Jevíčko - Milovníci dechové hudby se v neděli odpoledne sjeli do Jevíčka, kde se konal již šestnáctý ročník Festivalu mládežnických dechových orchestrů.

Festival navštívila operní pěvkyně Soňa Červená

Litomyšl - Neuvěřitelný příběh operní pěvkyně, který se odehrál na pozadí světových dějin, které ovlivnily nejen osud Soni Červené. Tak by se dal ve stručnosti popsat dokument režisérky Olgy Sommerová. Předpremiéry tohoto filmu se konaly v Praze u příležitosti Pražského jara a v Litomyšli během Smetanovy Litomyšle.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies