Krajští radní schválili dotaci pro stanici jako v předchozích letech. Pomoci chce také město Svitavy. Hledá řešení.

Do Zeleného Vendolí se osobně zajel podívat také starosta Svitav David Šimek. „Zjišťoval jsem, jaká je situace ve Vendolí. Chceme stanici pomoci, musíme proto najít nějaké řešení,“ řekl David Šimek. Záchranná stanice vede rovněž útulek pro psy pro město Svitavy. Chtějí ji proto za každou cenu udržet při životě. „Situace je velmi složitá. Hodlám se tomu věnovat v nejbližších týdnech. Ale nebude to nic jednoduchého. Proto se k záležitosti nebudu prozatím vyjadřovat,“ sdělil starosta.

Město Svitavy přispívá na záchrannou stanici ve Vendolí každý rok. „V rozpočtu města máme osmdesát tisíc. Ke grantovým programům v rámci ekologické výchovy dáváme v rozmezí od dvaceti do čtyřiceti tisíc korun,“ uvedl starosta Šimek. Zda je částka ze svitavského rozpočtu adekvátní, je však otázkou. Péče zvláště o mláďata je finančně náročná. „Vozíme psy k veterináři. Štěňata musí být v teple, nemohou být venku,“ vysvětlil vedoucí stanice Josef Zelený. Většina peněz se logicky vrátí zpět do útulku.

Příspěvek pro stanici odsouhlasili krajští radní. Pardubický kraj uvolňuje prostředky na činnost záchranné stanice Zelené Vendolí pravidelně. „Rada kraje ve čtvrtek 31. března schválila na základě doporučení výběrové komise přidělení dotace na činnost ekovýchovného střediska ve výši devadesáti tisíc korun. Podpořena bude rovněž péče o ohrožené živočichy, kterou si kraj u této stanice objednává. Letos počítáme s částkou třicet pět tisíc korun,“ uvedla Magdalena Navrátilová, mluvčí Pardubického kraje.

Záchranné stanici ve Vendolí by pomohl stálý příjem peněz, protože její provoz je nepřetržitý a náročný. Nenašel se ale zatím žádný mecenáš, který by se za stanici postavil.