VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na přemnožené divočáky zabírají pušky i světla

Svitavy - Ve svitavském okrese mají problémy s přemnoženými divočáky. Největší škody prasata způsobují zemědělcům na jejich pozemcích.

19.2.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Zdeněk Skalička

I přesto, že se myslivci snaží stav černé zvěře regulovat zvýšeným odlovem, množí se rychleji.

„Za poslední tři čtvrtletí hospodářského roku 2012 odlovili myslivci osm set sedmdesát čtyři kusů černé zvěře," popisuje situaci na Svitavsku vedoucí odboru životního prostředí Marek Antoš. Je to nejvíce od doby, kdy se ulovená zvěř eviduje.

Na Litomyšlsku je situace obdobná. Nejvíce divočáků evidují myslivci v honitbách na sever od Litomyšle. „Z výsledků odlovu v našich honitbách odhadujeme průměrný stav přibližně tři kusy černé zvěře na jeden kilometr čtvereční honebního pozemku," přibližuje současný stav Jiří Randák z litomyšlského odboru životního prostředí. Divočáci páchají na Litomyšlsku největší škody na polích osetých kukuřicí podél lesních pozemků. „Do příměstských lokalit se černá zvěř, na rozdíl od severních Čech, u nás ještě bojí," konstatuje Jiří Randák.

Více divočáků zaznamenávají také myslivci na Poličsku. „Sčítání této zvěře je nesnadné, migruje a žije skrytým způsobem života," vysvětluje Václav Bros z poličského odboru životního prostředí. Přesto i zde vědí, že se divočáci přemnožili. „Způsobují škody zemědělcům na polích, v lesích jsou spíše prospěšní. Živí se většinou lesními škůdci žijícími v půdě," objasňuje ekolog Bros.

Na Moravskotřebovsku ukládají úředníci myslivcům v některých oblastech odlovit určitý počet dospělé samičí zvěře. „Žádnému nebráníme v odlovu mladé černé. Je na mysliveckých hospodářích honiteb, jak odlov korigují," sděluje Jiří Nechuta z moravskotřebovské radnice.

Snižovat stavy divočáků se snaží i myslivci z malého mysliveckého sdružení v Rozstání na Moravskotřebovsku. „Černé zvěře jsme za loňský rok odlovili nejvíce v historii našeho sdružení," tvrdí jeden z členů Miloš Izák. To, že divočáci způsobují škody na polích zemědělců, přiznává. „Máme s nimi dohodnuté způsoby odškodnění," tvrdí myslivec Izák. Regulaci řeší i ministerstvo zemědělství. Povoluje další možnosti lovu, než jsou běžné, například s použitím světel, na vnadištích, formou naháněk a podobně.

Autor: Viera Pavlasová

19.2.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

ADAM BANÍK. Narodil se 21. května Veronice a Janovi z Poličky. Měřil 51 centimetrů a vážil 3,9 kilogramu. Má brášku Davídka.
9

FOTOGALERIE: Právě jsme se narodili

Ilustrační foto

Na pětatřicítce se na vyfrézovaném úseku opět bouralo

AKTUALIZOVÁNO

„Atentát“ na Heydricha pohledem dobového tisku

Pardubický kraj – Přesně před sedmdesáti pěti lety, krátce po půl jedenácté dopoledne došlo v pražských Holešovicích v tehdejší Kirchenmaierově ulici k útoku na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, který provedli příslušníci výsadku Anthropoid Josef Gabčík a Jan Kubiš.

Zvýšila se bezpečnost dětí i počet parkovacích míst

Polička - Výrazné změny jsou díky stavebním úpravám vidět v okolí Masarykovy školy v Poličce. Město investovalo do těchto stavebních úprav 6,5 milionu korun. Celé projekt bude hotový na konci letních prázdnin.

Děti z mateřských škol zápolily o zlatý pohár

Litomyšl - Desátý ročník soutěže mateřských škol měl rekordní účast. Do Litomyšle se sjelo ve čtvrtek 210 malých závodníků z 19 školek.

Prostor před vlakovým nádražím v Moravské Třebové čekají změny

Moravská Třebová - Radnice získala dotaci 25 milionů korun na revitalizaci vlakového přednádraží.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies