Někdejší československý a český prezident zemřel "v tichosti ve spánku" na své chalupě na Hrádečku Trutnovsku v přítomnosti své ženy Dagmar, dodala.

Havel se na veřejnosti objevil naposledy před týdnem, kdy v sobotu přijal svého přítele tibetského dalajlamu a převzal cenu slovenské Nadace Jána Langoše.

Havlovo úmrtí je podle českého premiéra Petra Nečase obrovská škoda. Exprezident měl respekt předsedy vlády a zaslouží si podle něj nevyšší úctu a nejvyšší pocty ze strany státu.

Dlouho se trápil s onemocněním dýchacích cest

Letos v říjnu bylo politikovi, dramatikovi, spisovateli a ochránci lidských práv 75 let. Havel měl dlouhodobé potíže s respiračním systémem, který byl oslaben častými záněty, dřívějším kouřením a také rakovinou, kvůli níž mu lékaři před lety odstranili půl pravé plíce. Míval i jiné zdravotní potíže, jako třeba srdeční arytmii. Několikrát byl ohrožen na životě, bylo to kvůli potížím s plícemi a kvůli proděravění tlustého střeva.

Václav Havel převzal čestné občanství a kulturní cenu města Trutnova

Loni v listopadu převzal Václav Havel ve společenském centru Uffo Kulturní cenu města Trutnova, Čestné občanství Trutnova a také symbolický klíč od bran města.

Při této příležitosti exprezident a dramatik mimo jiné řekl: Považuji za důležité a vhodné, že bylo ústy pana starosty Ivana Adamce připomenuto několik událostí, které jsou spjaté s Hrádečkem, jenž pociťuji jako svůj existenciální domov. Jezdím tam 43 let. Nejsem starousedlík, ale mohu říct, že jsem trošku srostlý s tímto městem, okresem i krajem.“

red+čtk