Slavnostní otevření středověké mučírny ve sklepních prostorách renesančního zámku si nenechali včera ujít stovky návštěvníků. Vstupenky si museli obstarat několik hodin dopředu.

Stoličky s bodlinami

„Vysokou návštěvnost jsme očekávali, udělali jsme zahájení provozu velkou propagaci,“ říká ředitelka Kulturních služeb města Libuše Gruntová. „V prostorách mučírny jsou k vidění repliky středověkých nástrojů včetně dřevěných pout, stoličky pro čarodějnice okované bodlinami nebo lámacího kola,“ vyjmenovává. „Nechybějí ani figuríny, dvě v interaktivním provedení, odpovídající zvuková a světelná kulisa,“ doplňuje. „Zaujalo mně co všechno se používalo k mučení lidí, ale myslím, že dnes jsme také vynalézaví i když trochu jinak,“ zamýšlí se jedna z prvních návštěvnic Olga Ornerová.

„Oceňuji práci, kterou museli organizátoři vynaložit na zpřístupnění sklepních prostor a samozřejmě zručnost uměleckého kováře,“ dodává. „Neobávám se, že by pohled na to, jak se kdysi vynucovalo přiznání, stresovalo mé děti, naopak myslím, že to pro ně je poučné,“ doplňuje mladý tatínek stojící se svými dětmi před vstupem do mučírny. Moravská Třebová má konečně atrakci, kterou jen tak někde nenajdete. Na sochy, obrazy a barokní zpovědnice chtgějí nalákat turisty do litomyšlského zámku. „V květnu otevřeme výstavu soch, obrazů a barokních zpovědnic z piaristického kláštera,“ přiblížil plány Josef Holub, kastelán zámku zapsaného na seznamu Unesco.

Sochy od piaristů

První návštěvníci zamířili na litomyšlský zámek o den dříve, tedy v sobotu. Zuzka Brestová doprovázela Američanku Kati Salmons, učitelku anglické konverzace na poličském gymnáziu. Kati, mezi jejíž zájmy patří historie, neskrývala nadšení: „Nikdy jsem v Americe něco podobného neviděla, ani neuvidím, protože u nás tak staré památky nemáme.“


Vloni zámek ve Smetanově městě navštívilo více než 34 tisíc lidí.