FOTO/VIDEO: Místo lupku a uhlí vozí 'pára' turisty
Jedenáctý ročník akce Historie v pohybu proběhl v Mladějově. Autor: Deník / Sylva Horáková
15.6.2009 03:15
Mladějov na Moravě - Návštěvníci si mohli prohlédnout nablýskané exponáty.
Obdivovali nablýskané veterány, parní lokomotivu z roku 1929, staré traktory i důlní stroje, které jsou vystavené v bývalém dole na Hřebči. Nejen zájemce o železnici a techniku totiž přilákal jedenáctý ročník akce Historie v pohybu do průmyslového muzea.
Úzkorozchodnou železnici, po které se svážel lupek a uhlí po první světové válce, postavili váleční zajatci. Dnes vozí stejné parní lokomotivy každou sobotu turisty. Provoz dolu a šamotového závodu zde totiž skončil před osmnácti lety. O železnici a další techniku se zde ve svém volném čase starají především nadšenci, jako je Miloš Kopřiva. „Chceme, aby lidé ocenili to, co naši dědové vytvořili před lety. Stroje dodnes většinou dobře slouží,“ řekl Miloš Kopřiva z průmyslového muzea, který si už jako malý přál být strojvůdcem.
Zájem o technické památky a muzea stoupá. Před třemi lety si přišlo prohlédnout mladějovské muzeum sedm tisíc lidí. Vloni to byl dvojnásobek. A výlet vlakem taženým historickou parní lokomotivou si užilo pět a půl tisíce návštěvníků nejen z naší republiky.
Autor: Sylva Horáková
Pošlete odkaz přátelům
Diskuse
DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY
CELEBRITY
Rath před poslanci: Můj život i kariéra skončily
Černá limuzína s majáčkem, ostří hoši v kuklách a další doprovodná vozidla. Transport Davida Ratha z… celý článek ›
Šílenec hodil dceru (†1) a syna (†4) z balkonu, pak skočil sám
Otec, který upadal do hlubokých depresí, protože nemohl 18 měsíců sehnat práci, vyhodil svého čtyřletého… celý článek ›
Reprezentace má starosti: Zranění a bakterie v polském hotelu
PŘÍMO Z BAD WALTERSDORFU | VIDEO | Druhý celý den soustředění a fotbalová reprezentace už počítá zraněné… celý článek ›
John o Rathovi: Na nahrávkách je slyšet, jak se rochní nad ukradenými miliony
David Rath předstoupil před poslance, aby jim vysvětlil, proč měl v krabici od vína 7 milionů korun. Co… celý článek ›




