VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Maskáče jsou jen pro nejlepší

Moravská Třebová – Matematika, český jazyk, běh, šplh a další disciplíny. Přijímací zkoušky na střední vojenskou školu v Moravské Třebové nejsou vůbec snadné.

18.2.2016
SDÍLEJ:

Zdeněk Macháček (uprostřed) na archivním snímkuFoto: Deník/Iveta Nádvorníková

O studiu na prestižní škole a jediné v České republice sní každý rok stovky žáků. Kluci i holky. Maskáče a kanady ovšem obléknou jen ti nejlepší z nejlepších. Proč země potřebuje vojenskou školu a jak je těžká, o tom povídal ZDENĚK MACHÁČEK, velitel Vojenské střední školy a Vyšší odborné školy Ministerstva obrany v Moravské Třebové.

Potřebuje mít profesionální voják střední vojenskou školu?
To je věc názoru. Já si myslím, že po absolvování naší školy, je člověk připraven po všech stránkách na náročnou profesi vojáka z povolání. Škola je důležitá především v období, kdy se formuje osobnost. Žáci získávají vlastnosti, jako je cílevědomost, ukázněnost a zodpovědnost. Mají svůj náhled na řešení problémů a dokážou se s nimi vyrovnat. Mají smysl pro pořádek a kázeň. Pracují pro kolektiv a umí si v něm najít i své místo. To jsou hodnoty, od kterých se dnes pomalu upouští.

V souvislosti se současnou uprchlickou krizí se hovořilo rovněž o obnovení povinné vojenské služby.
Nesmíme si plést dva pojmy. Aktivní zálohy a povinná vojenská služba. Myslím si, že celou dobu se stále v armádě hovoří jen o aktivních zálohách a dobrovolném cvičení.

Přes ty všechny debaty nemá vojenská škola v Moravské Třebové nouzi o studenty. Každý rok se hlásí několikanásobně více žáků. Bude to tak i letos?
Pokud je mi známo, bude tomu určitě i letos. Mohli jsme se o tom přesvědčit při dnech otevřených dveří, které jsme na škole pořádali. Příslušníci rekrutačních středisek při nich stanovili minimálně pět stovek termínů k vojenským zdravotním prohlídkám do nemocnic. Zdravotní prohlídky jsou totiž součástí přijímacího řízení.

Vojenská škola je opravdu náročná. Není tajemstvím, že někteří studenti v prvním ročníku přecházejí na jinou školu. Teď je po pololetním vysvědčení. Odešli i tentokrát někteří, nebo je počet studentů stejný jako 1. září?
Samozřejmě jako každý rok jednotlivci odchází a odchází včas. Například zjistí až na naší škole, že týdenní pobyt 
v kolektivu nezvládají, nedokážou se přizpůsobit náročným povinnostem a režimu, odloučení od rodiny… Podotýkám, že jde o jednotlivce.

Deváťáci nyní posílají přihlášky na střední školu. Jak podle vás vypadá ideální uchazeč o studium na vojenské škole?
V první řadě by měl mít zájem o vojenské povolání a zájem stát se profesionálem. Měl by být fyzicky a psychicky zdatný, zdravotně způsobilý, schopný se adaptovat, podřídit se kolektivu, případně vést kolektiv, zodpovědný a postavit se k problémům čelem.

Součástí přijímaček je i tělocvik. Mládež je prý dneska líná se hýbat. Máte u přijímaček ten pocit také? Mají problém uběhnout vzdálenost na čas nebo třeba šplhat?
Částečně máte pravdu. Většinu času tráví mládež u počítačů nebo na sociálních sítích. Ale poslední dobou mám dojem, že se fyzická zdatnost zlepšila. Uchazeči o vojenské povolání, kteří chtějí, jsou zdatní a nemají problémy s disciplínami, které musí u přijímacího řízení splnit. To se týká i děvčat. V loňském roce jsem byl mile překvapen.

Kolik studentů přijmete pro další školní rok?
Ve školním roce 2016/2017 přijmeme sto dvacet uchazečů o vojenské povolání.

Co je podle vás během studia pro žáky nejtěžší?
Myslím si, že v první řadě je třeba zvládnout v prvním ročníku přechod ze základní školy. Úroveň výuky na základních školách není stejná. Kdo se s tím nevyrovná a nemá základy, je to problém. V dalších ročnících začínají odborné výcviky a stáže, předpokladem je i dobrá fyzická zdatnost. Žáci musí zvládnout více náročných úkolů během jednoho dne. Musí si zorganizovat pečlivě každý den ke svým potřebám a potřebám školy. Některá zaměstnání jsou i psychicky náročná. V neposlední řadě ani státní maturita nepatří dnes 
k nejlehčím a bez učení to prakticky nejde.

Máte přehled o absolventech? Zůstávají věrni armádě, jezdí na mise, nebo jsou i tací, kteří po maturitě zamíří do civilu?
Většina našich absolventů zůstává v Armádě České republiky. Buď pokračují ve studiu na Univerzitě obrany v Brně, nebo jdou k jednotlivým vojenským útvarům. Samozřejmě ti, kteří v sobě objevili jiné sklony nebo jiné zájmy, většinou odcházejí na civilní vysoké školy, protože mají dobré předpoklady a základy. Ale ani tito absolventi nemají dvířka do armády zavřená, spíše naopak. Když zjistí, že by se chtěli do armády vrátit, mají možnost se přes rekrutační střediska přihlásit zpět. A určitě pak nemají problémy zvládnout základní výcvik a pokračovat 
v kariéře vojáka z povolání.

Jak vidíte budoucnost školy?
Vojenská střední škola podle mého názoru má budoucnost a už jenom tím, že je jediná svého druhu, mělo by se na ni i takhle pohlížet. Samozřejmě je třeba stále co zlepšovat. Ministerstvo obrany jako zřizovatel školy potřebuje vychovávat budoucí adepty vojenského povolání, zvláště v současné době. A to si myslím, že vize naší školy toto poslání splňuje. Absolventi jsou silní mladí lidé, umí anglicky, jsou sebevědomí a samostatně myslící.

Autor: Iveta Nádvorníková

18.2.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Oslavy památky padlých v první světové válce Mladějov – Blosdorf.

Mladějovská úzkokolejka se na den změní v bojiště

V Boršově opravují most.

V Boršově opravují most

Iscarex Cup: Fliedr byl dvakrát na stupních

Svitavy – Celoroční běžecký seriál Iscarex Cup má za sebou dvě srpnové zastávky, na kterých byly vidět také atleti ze Svitavska.

Folkový svátek je za dveřmi, chybět nebude ani Epydemye

Dolní Újezd - Újezdské babí léto je festivalovou stálicí už pětadvacet let. Ani letos nepřijdou příznivci folku a country o největší festival podobného typu v Pardubickém kraji.

Svitavská září novotou a pruhy

Moravská Třebová – Několik týdnů probíhající rekonstrukce Svitavské ulice je dokončená. Předcházela jí nejprve výměna vodovodního řadu a poté i plynovodu.

Triatlon Litomyšl: Třiadvacátý ročník vyhrál Lím

Litomyšl – Od roku 1995 existuje tradice závodu Triatlon Litomyšl. Od té doby nebyla porušena a letos jeho organizátoři přivítali vyznavače plavání, cyklistiky a běhu na 23. ročníku této populární akce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení