VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Komise pečuje o pamětihodnosti

MORAVSKÁ TŘEBOVÁ - Počátky Komise památkové péče (KPP) v Moravské Třebové sahají do roku 1954, kdy byla zřízena tzv. Rezervační komise. V roce 1958 zákon o památkách zařadil Moravskou Třebovou mezi městské památkové rezervace. Dle zákona se stalo povinností města ustanovit Komisi památkové péče.

25.9.2007
SDÍLEJ:

Vlastivědné odpoledne se koná v Moravské Třebové pravidleně v září a je součástí Dnů evropského dědictví.Foto: Jan Vermousek

Do povědomí se zapsal primář

Od 10. června 1959 organizace funguje jako poradní orgán městského úřadu. Nemá tedy rozhodující hlas, vyjadřuje pouze názor při schvalování dotací na jednotlivé památkové akce, podává návrhy na opravy památek. Zpočátku bylo pro komisi mnohem obtížnější realizovat záměry, než je tomu dnes. Jak tvrdí předseda Miloslav Kužílek, od roku 1990 je komisi věnováno stále více pozornosti. Za dobu existence KPP se v jejím čele vystřídali čtyři předsedové. Do podvědomí laiků se zřejmě nejvíce vepsal lékař, historik, sběratel grafiky, Ladislav Loubal.

Jeho celoživotní zájmy (sběratelství grafiky, vztah ke kulturnímu životu, publikace historických článků) mu zajistily kontakty s nejrůznějšími významnými osobnostmi z umělecké i vědecké branže. Primář Loubal se zasloužil o zvýšení historické prestiže Moravské Třebové i o přiblížení místních památek veřejnosti. Od roku 1994 pracuje jako předseda Miloslav Kužílek.

V období před svým předsednictvím členem KPP nebyl, s komisí však spolupracoval a projevoval zájem o město i o stav jeho památek. Komise památkové péče je v současnosti devítičlenná. „Mým cílem bylo, aby do komise patřili lidé z co nejvíce oblastí. Učitelé, administrativní pracovnice, představený františkánského kláštera, protože řada památek patří církvi, zástupce technických služeb, člen klubu výtvarného umění, v minulosti předseda KPP Jan Mauler, který zajišťuje grafickou propagaci komise.

A samozřejmě nesmím opomenout naši jednatelku, ředitelku muzea Janu Martínkovou. Komise v průběhu několika volebních období doznala jen minimum personálních změn, což se mimo jiné odrazilo v kvalitě práce jednotlivých členů,“ tvrdí Miroslav Kužílek. Pracovníci KPP každý měsíc projednávají plnění programu, který na počátku kalendářního roku předkládají radě města. Zájmy komise a města jsou silně provázány. V současnosti obohacuje KPP činnost o akce, které obyvatelům přibližují minulost a historii města, napomáhají změnit pasivní zájem o památky na aktivní.

Komise též usiluje o to, aby si občané Moravské Třebové uvědomili nutnost péče o hodnotné historické klenoty, na něž je město bezesporu bohaté, a pomáhali je chránit. Mezi aktivity KPP patří pořádání vlastivědného odpoledne. V uplynulých letech tak přiblížili širokému publiku Křížový vrch, moravskotřebovský zámek, klášter či radnice. Dále KPP pořádá již devět let fotosoutěž Moravská Třebová, jak ji neznáme, jejíž úroveň se rok od roku zvyšuje.

Destinace: výlety za poznáním

Ti, kteří chtějí porovnat stav památek v Moravské Třebové se stavem památek v místech, která kdysi patřila do třebovského panství nebo je vlastnil některý z rodů, jemuž Třebová patřila, se mohou jednou za rok vydat na zájezd. Destinacemi těchto „výletů za poznáním“ byly například hrad Sovinec, Úsov, Kunštát na Moravě nebo Nový hrad u Blanska. Kromě toho členové komise spolupracují při Dnech mobility.

Zajišťují průvodcovskou službu pro seniory z domova důchodců odkázané na invalidní vozíky. Umožňují i jim poznat některé objekty. KPP také poskytuje bezplatnou průvodcovskou činnost, kterou jinak provozuje Informační centrum. Pokud si zvolíte za průvodce člena KPP, čekejte velmi podrobný výklad o moravskotřebovských památkách, díky němuž se dozvíte spoustu jinak nedostupných informací a zajímavostí.

25.9.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jak reklamovat koupený dům či byt

Z utkání Svitavy vs. Polička (1:0).

Fotbalové výsledky z regionu

Nový protipovodňový systém za miliony korun

Litomyšl – Obyvatelé Litomyšle se v minulosti už mnohokrát přesvědčily, jaké škody může napáchat voda. O ohni to mohou říci také, ale s tím nelze počítat tak, jako s řekou Loučnou, která městem protéká. 

Proč Jan Veselý nepřijel? Ale kde jsou ostatní?

Svitavy /ROZHOVOR/ – Asistent trenéra reprezentace Lubomír Růžička si myslí, že by český basketbal měl produkovat více perspektivních mladých hráčů.

Jen tři kola mu stačila k jízdě

Litomyšl – Mnohdy si opilí lidé myslí, že dokáží vše na světě. To byl možná i případ řidiče, který jel podle svých slov z Vysokého Mýta do Litomyšle. Policisté ho však zastavili v Tržku. Důvod byl ten, že mu od auta sršely jiskry. Jel totiž bez pravého předního kola.

Cyklopruhy ve Svitavské zvýší bezpečnost

Moravská Třebová – Ve Svitavské ulici v Moravské Třebové, kde se právě dokončuje rekonstrukce komunikace, přibyly nově vyhrazené jízdní pruhy pro cyklisty. Ne všem se ale výrazná, do očí bijící červená barva, která je pro vyznačení pruhů použitá, líbí. Podle radnice má křiklavá barva své opodstatnění.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení