VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kniha lidem nahradí kroniku

Mikuleč – Nevelká obec na trase mezi Svitavami a Litomyšlí dostala svoje dějiny. Ne, že by neměla žádnou minulost, ale scházelo její písemné zaznamenání.

9.9.2017
SDÍLEJ:

Obálka nové publikace o Mikulči.Foto: Deník/Jiří Šmeral

„Kniha ve své podstatě nahrazuje kroniku obce. Žádná se nám totiž do dnešní doby nedochovala,“ vysvětluje v předmluvě k nové publikaci o obci starosta Josef Dvořák.

Autorem knihy je regionální badatel Miloš Pešek, který má za sebou podobnou knihu o dějinách Benátek u Litomyšle. „Úkol to byl nesnadný. Nejpodstatnějším důvodem je fakt, že z původních obyvatel – pamětníků, již v současné době téměř nikdo nežije,“ povzdechl si autor v závěru publikace.

Skutečně, psát regionální dějiny není snadná disciplína. Klade na autora nemalé nároky. Musí být odborníkem tak trochu na všechno, na celá dlouhá historická období, od středověku, kdy většina dnešních obcí, včetně Mikulče, vznikla, až téměř po současnost. Navíc, shromáždit relevantní historický materiál, který by podrobně mapoval osudy nevelké lokality, bývá mnohdy hledáním jehly v kupce sena.

Nedá se říct, že by se to autorovi podařilo bez výhrad. Řada tvrzení, se kterými se lze v knize setkat, je přinejmenším diskutabilní. Ani kvalita použitých obrazových příloh, většinou fotografií, není právě nejlepší. Ale na druhou stranu je třeba ocenit, že se do nelehké práce pustil. A najdou se rovněž pasáže, třeba ty, které se týkají výzdoby kostelíka sv. Jiří, na níž se podílel Mikoláš Aleš, které jsou velmi inspirativní. 

Kniha je rozčleněna mnoha kapitol, které si všímají nejen historie, ale i přírodních poměrů, památek, zemědělství, zvyků, tradic a obyčejů, lidové architektury nebo činnosti místních spolků. 

Dějiny obce se autor rovněž pokusil zasadit do širšího vývoje českomoravského pomezí. A nepominul ani existenci někdejšího největšího německého jazykového ostrova Hřebečsko a s tím spojenou, do nedávna zamlčovanou, německou historii tohoto regionu. A to je třeba ocenit.

Autor: Jiří Šmeral

9.9.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

BOREC KOLA: Vyberte šestého podzimního krajského borce

Fotbal - ilustrační foto.

BOREC KOLA: Vyberte šestého podzimního okresního borce

Šest nejčastějších chyb při výběru toalety

Ačkoliv na toaletě strávíme dle průzkumů přibližně tři měsíce života, nevěnujeme jejímu výběru příliš pozornosti. Přitom se dá udělat mnoho chyb, kterých později litujeme. Přečtěte si 6 nejčastějších prohřešků, kterých se při výběru WC dopouštíme.

Jiskra vytěžila z maratónu v Ústí remízu

Litomyšl – Skutečně „stylový“ začátek sezony pro stolní tenisty Tělovýchovné jednoty Jiskra! Ti budou také v nadcházejícím ročníku bojovat ve 3. lize mužů skupině D a odstartovali na stolech krajského rivala v Ústí nad Orlicí.

Obyvatele Pardubického kraje nejvíc trápí neutěšené silnice

Svitavy - Chybějící obchvaty, dálnice a rozbité okresky. To je podle exkluzivního předvolebního průzkumu pro Deník největší problém kraje. Můžou s ním ale poslanci něco udělat?

Ve středu představíme prvňáky ze ZŠ U Školek v Litomyšli

Litomyšl - Ve středu 20. září přinese Svitavský deník čtenářům druhý díl svého nového seriálu Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol, a to až do pololetního vysvědčení.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení