VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Každý člověk se s přechodem na letní čas vyrovnává jinak

Svitavy – Dvakrát do roka musí každý z nás přeřídit hodinky a hodiny. Důvodem je střídání letního a zimního, středoevropského, času.

29.3.2014
SDÍLEJ:

Sluneční hodiny ukazují ve většině případů pouze středoevropský čas . Správně jdou tedy jen v zimním období. Foto: Deník/ Petr Šilar

Pro někoho rutina a pro dalšího věc pro zlost. Zvláště nepříjemné je pro mnohé přechod na letní čas, kdy přijdeme o hodinu spánku. Tato změna nás čeká v noci ze soboty na neděli.

„Pro mě je střídání času naprosto zbytečné, ale zvyknu si.  Není to ekonomické tak, jak se v počátcích, kdy tato změna vznikla, uvádělo. V zimě je to rozhodně příjemnější než teď. Zvláště, když musím vstávat do práce," říká o změně času Blanka Homolová ze Svitav.

Ranní ptáče

Obdobný názor má i ředitel svitavské nemocnice Pavel Kunčák:  „Ráno se probouzím podle světla, takže jsem na posun téměř připravený." Jak ale vnímají tyto změny zaměstnanci a hlavně pacienti? „Většina zdravotníků je na nepravidelný režim zvyklá. U pacientů větší problémy nepozoruji, protože největším zásahem do jejich zaběhnutých zvyků je samotná hospitalizace," míní Pavel Kunčák.

Co člověk, to názor. A to platí k otázce přechodu letního času na zimní a naopak.  Jsou lidé, co si ani nepřeřídí hodinky, protože to udělají přístroje za ně. Najdou se však tací, kteří mají problémy se spaním ještě několik dní po časové změně. Tuto tezi potvrzuje i dětská lékařka Jana Pilařová z Litomyšle: „Střídání zimního a letního času a vnímání této změny je velmi individuální. Já sama s tím nějaký větší problém nemám, protože patřím mezi ranní ptáčata."  Bez pochyb se dá říci, že biorytmus člověka tzv. vnitřní hodiny, změny času ovlivňují. Nejhůře ji snášejí senioři a děti.

Zdravotní problémy se mohou projevit ve formě poruch spánku, únavy a bolestí hlavy. „U dětí se jedná o psychosomatické potíže spojené s ranním vstáváním. Například u kojenců k větším problémům nedochází, protože ti mají ve většině případů pravidelný režim spánku a bdění," dodává lékařka.

A jak se se změnou času vyrovnat?  Radu dává Jana Pilařová: „Je nutný dostatek kvalitního spánku, dostatek tekutin a lehčí strava."     

Autor: Petr Šilar

29.3.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Vykrádali stejnou chatu. Z lupu se radovali krátce

V okresním derby se z prestižní výhry radovali svitavští fotbalisté.

Inkasované branky? Dobré na Silvestra

Zlodějka využila otevřených dveří, vloupala se k seniorce

Pardubice - Okradení staré ženy zabránil příchod ošetřovatelky a příjezd policistů.

Nemocnice snižují počet lůžek

Svitavsko, Orlickoústecko – Interní oddělení Svitavské a Orlickoústecké nemocnice, které spadají pod Nemocnici Pardubického kraje, se potýkají s problémy. Podle informovaného zdroje, jehož totožnost redakce zná, muselo interní oddělení ve Svitavách z důvodu nedostatku zdravotnického personálu omezit počet lůžek. Podobně je na tom také interní oddělení Orlickoústecké nemocnice, kde aktuálně zůstalo pouze 30 lůžek.

Hrát doma? Bylo to spíše za trest, body se často stěhovaly

Svitavy /III. TŘÍDA/ – O výhodě domácího prostředí se ve druhém podzimním dějství nejnižší okresní fotbalové soutěže nedalo hovořit. Bylo to spíše prokletí, jediný ze šestice týmů dokázal před očima vlastních příznivců zvítězit.

OBRAZEM: Nedělní oslava sklizně

Litomyšl - Trstěnické dožínky měly v neděli svůj devatenáctý ročník. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení