VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hledají místo pro koně, kterého stvořil robot

Litomyšl – V polovině srpna skončila v zámecké jízdárně výstava „V rozpuku“ autorů Aleše Hvízdala a Dmitrije Nikitina, jejímž středobodem byla čtyřmetrová socha koně. Jeden a půl tuny vážící dílo vzniklo unikátní technologií. Autoři k jejímu vytvoření použili průmyslového robota.

6.9.2017
SDÍLEJ:

VIZUALIZACE možného umístění sochy koně v Litomyšli na kruhovém objezdu.Foto: Aleš Hvízdal

Už během výstavy, která vzbudila ohlas a viděly ji více než tři tisícovky návštěvníků, se rozproudila debata, zda by socha, která byla vytvořena přímo pro Litomyšl, nemohla ve městě zůstat. 

„Já bych byl jedině rád, ale záleží na rozhodnutí vedení města. Potěšil mě ohlas lidí z Litomyšle, ke které mám vřelý vztah,“ řekl k tomu Aleš Hvízdal. 

S nápadem oslovil i starostu města. „Socha v jízdárně se mi moc líbila. Vizualizace v prostoru mne nenadchla. Rada města rozhodnutí o soše přesunula na nejbližší jednání. Osobně se nebráním výtvarnému počinu na kruhovém objezdu,“ sdělil Radomil Kašpar. Druhým navrženým místem je autobusové nádraží. Ve hře jsou tyto dvě lokality, Deník přináší vizualizace exkluzivně.

VIZUALIZACE možného umístění sochy koně v Litomyšli na autobusovém nádraží.

Jezdecká socha římského císaře Marca Aurelia, přesněji její kopie bez jezdce, je v současné době ve skladu. Od půlky října bude zdobit Národní technickou knihovnu v Praze. Na několik týdnů je tedy „ustájení“ sochařského unikátu jasné. Co bude dál, záleží na radě města.

„Kůň se mi líbí. Dovedu si ho na kruhovém objezdu představit. Dokáže vyvolat emoce a vyprovokuje lidi o soše přemýšlet a diskutovat,“ sdělila například litomyšlská radní Petra Benešová. 

V minulosti bylo do Litomyšle přivezeno nespočet soch, které u obyvatel vzbudily až přímo odpor. Nabízí se tedy otevřít diskuzi. Najít spojitost mezi symbolem koně a Litomyšlí není těžké. Už jen proto, že toto zvíře je neodmyslitelně spjato se životem člověka. Navíc má socha návaznost na muzeum antiky, které bývalo v jízdárně zámku. Sám autor považuje spojení renesance a antiky nebo moderních přístupů a technologií ve vztahu k Litomyšli za logické. 

Dílo vychází ze scanu skutečné jezdecké sochy římského císaře Marca Aurelia. Umělci v počítačovém modelu sochu panovníka odstranili a ponechali jen figuru zvířete. 

Autor: Petr Šilar

Kde by měla stát čtyřmetrová socha koně?

na kruhovém objezdu

87 %

na autobusovém nádraží

13 %

Hlasovalo: 116

6.9.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Z utkání ŽSK Třemošnice vs. TJ Svitavy.

O tom, co se komu povedlo a co ne, o těch, kteří úvod sezony zvládli a kteří ne

PŘÍSTAVBA PIARISTICKÉ KOLEJE v Litomyšli u klášterních zahrad.

Litomyšl umí skloubit historii s modernou

Mezinárodní turnaj Louda Auto Cup 2017: Před Tury je důležitá zkouška

Svitavy – Jak nejlépe pozvat fanoušky na blížící se sezonu nejvyšší české basketbalové soutěže Kooperativa NBL? Prezentovat se v atraktivním zápolení na domácí palubovce, a to nejlépe v mezinárodní konkurenci!

Se sklizní pomohli policisté

Svitavsko – Na zahradničení není nic špatného, pokud si stejně jako šestatřicetiletý muž ze Svitavska nevysejete na záhon marihuanu.

Šedé kontejnery rozšíří možnosti třídění o kovový odpad

Svitavy – Od konce září dostanou Svitavané jako vůbec první v Pardubickém kraji možnost třídit kovový odpad. Radnice investovala do nových kontejnerů na kovové obaly, které na pěti místech ve městě doplní stávající kontejnerová stání.

Ve Svitavách otevřou novou unikátní halu, říkají jí Šapitó

Svitavy – Zítra odpoledne se po rekonstrukci veřejnosti otevře na svitavském stadionu nová sportovní hala.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení