Opasky se budou v kraji utahovat i příští rok, navzdory ujišťování expertů, že se už ekonomika odrazila ode dna.

Takže krajský rozpočet čekají další škrty. Krajští úředníci návrh zpracovávají dokonce z úvahy, že ekonomika poklesne o další dvě procenta.

„Přes ujišťování ekonomických expertů o mírném růstu v roce 2010 návrh rozpočtu zahrnuje výši sdílených daní, která odpovídá očekávanému výsledku roku 2009. Určení výnosu ze sdílených daní je totiž s ohledem na krizi obtížné,“ řekl náměstek hejtman Roman Línek.

„Největší rezervy k úsporám budeme hledat ve vnitřních zdrojích. Víme, že jsou všude, v rámci úřadu i v námi zřizovaných organizacích,“ uvedl hejtman Radko Martínek. Upozornil například na neobsazená tabulková místa, která, jak vidno, netřeba obsazovat ani nadále.

Ke snižování platů v příspěvkových organizacích kraje – například sociálních zařízeních – tak, jak je navrhuje vláda, se však staví rezervovaně. „Preferuji spíše snižování stavů zaměstnanců než mezd,“ uvedl hejtman.

Ale to, že by kraj svým zaměstnancům sáhl na platy, zcela nevyloučil. Mohlo se to týkat i nenárokových částí platů platů krajských úředníků.
A proč taková skepse kolem výhledů ekonomiky a dopadu krize na veřejné rozpočty? Hejtman Martínek má totiž jiné informace, než pražští experti: krize trvá a bude trvat. A i kdyby příští rok skončila, kvůli zpoždění dopadů krize na veřejný sektor bude krajský rozpočet negativně ovlivňovat ještě v roce 2011.

„Domnívám se, že státní rozpočet tak, jak je nyní připravován, je optimističtější, než je zdrávo,“ dodal hejtman. Jedním dechem se přitom postavil za požadavky vedení své ČSSD, která schodek rozpočtu svými požadovanými sociálními výdaji dál zvyšuje.

Krize, který vypukla přesně před rokem, se přitom v daňových příjmech Pardubického kraje odrazila už letos. V rozpočtu chybí oproti loňsku 155 milionů korun. Kraj však s propadem počítal a deficit by měla zalepit připravená rezerva.

„Ještě větším problémem než pokračující krize je ukončení povinnosti plateb daňových záloh. Podnikatelé nyní nemusejí platit zálohy každý měsíc. Nám tak hrozí, že daňové příjmy budou chodit jen dvakrát ročně, což je fatální. Faktury musíme platit pořád,“ upozornil Martínek.