VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Glosa z Jevíčska: od primy k volbám

Jevíčko - I když jsem období kolem velikonočních svátků strávil dva tisíce kilometrů od domova, přesto však mně díky internetovému Deníku neunikla zpráva, že jevíčské gymnázium v příštím školním roce neotevře primu.

10.4.2010 1
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Kateřina Kapková

Tato zpráva je sice datovaná na první duben, ale předpokládám, že nejde o apríl. Pro jednoho je to možná zadostiučinění, druhý to komentuje jako výsledek demografického vývoje. Pro mě je to však prostě smutný fakt. Přiznám se, že mi vždy nějak zaskočí, když se na Jevíčsku něco redukuje, ruší… Nemám sice k uvedenému geografickému místu žádnou profesní odpovědnost, ba ani za tuto glosu nedostanu ani korunu, ale přesto mě k němu cosi váže. Kdysi před léty jsem se jen totiž v tomto kraji narodil.

Zdánlivě by se řeklo, že jde o maličkost, ale jak už to bývá, jedna věc často souvisí i s ostatním, co se v tomto „regiónku“ odehrává.
V Jevíčku samotném, jakožto i v celém jeho okolí, je vysoká nezaměstnanost. Bez ohledu na krizi některé zdejší továrničky dávno před ní buď zanikly nebo byly přestěhovány jinam či značně z hlediska pracovních míst zeštíhlely…

A tak se nelze divit, že mladí lidé (potencionální rodiče) se zpátky příliš na trvalo nevracejí a oblast se pomalu stává sídlem důchodců a zbylých duchů.

Místní autobusy a vlaky často jezdí prázdné, a tak je logické, že se mnohé spoje ruší. Kdysi slavná železniční stanice Jevíčko – Jaroměřice je dnes pouhou zastávkou na znamení! O dostupnosti zdravotnických zařízení není třeba dále pokračovat, nejen s ohledem na vliv (výhodu?) krajských hranic. Tomu, že se bude někdy stavět historicky plánovaná rychlostní komunikace z Brna přes Boskovice do Jevíčka a dále do Moravské Třebové, která by sem přilákala štědré investory, snad věří jen sám kouzelník.
I když je to všechno možná složitější, vzniká však otázka s jakým optimismem půjdou zdejší občané (hlavně ti, co nejsou za vodou) k volbám? A koho vlastně budou vůbec volit, kdo by zažehnal pro někoho přehnaný lokální pesimismus. Ono totiž zdánlivě čistý vzduch, krásná okolní příroda se zadumanými a zalesněnými kopečky, venkovský klid… To samo o sobě nic nevyřeší. Dokonce se může zdát, že strana, která by podobné oblasti, jako je Jevíčsko, postavila pořádně na nohy, možná už zanikla na úbytě v roce 1892. Kéž bych se mýlil, mé milé, rodné Jevíčsko.

Metoděj Petrák, Madrid

10.4.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vysněné dětské postele

Ilustrační foto

Vykrádali stejnou chatu. Z lupu se radovali krátce

Inkasované branky? Dobré na Silvestra

Svitavy /OHLASY/ – Spokojenost? Po druhém kole byla ta výsledková ve Svitavách a částečně i v Moravské Třebové, tyto celky vydolovaly ze svých vystoupení body.

Zlodějka využila otevřených dveří, vloupala se k seniorce

Pardubice - Okradení staré ženy zabránil příchod ošetřovatelky a příjezd policistů.

Nemocnice snižují počet lůžek

Svitavsko, Orlickoústecko – Interní oddělení Svitavské a Orlickoústecké nemocnice, které spadají pod Nemocnici Pardubického kraje, se potýkají s problémy. Podle informovaného zdroje, jehož totožnost redakce zná, muselo interní oddělení ve Svitavách z důvodu nedostatku zdravotnického personálu omezit počet lůžek. Podobně je na tom také interní oddělení Orlickoústecké nemocnice, kde aktuálně zůstalo pouze 30 lůžek.

Hrát doma? Bylo to spíše za trest, body se často stěhovaly

Svitavy /III. TŘÍDA/ – O výhodě domácího prostředí se ve druhém podzimním dějství nejnižší okresní fotbalové soutěže nedalo hovořit. Bylo to spíše prokletí, jediný ze šestice týmů dokázal před očima vlastních příznivců zvítězit.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení