Problematika černé zvěře je rok od roku složitější. Divoká prasata se přemnožila. Rozrývají nejen polnosti, ale i louky a pastviny. „V současné době škodí divoká prasata na jarních osevech,“ uvedl Josef Gracias, ředitel Agrární komory ve Svitavách. Prasata rozrývají pole s pšenicí a ječmenem. Pro bioplynky pěstují zemědělci v posledních letech stovky hektarů kukuřice. Ta je pro divočáky největší pochoutkou. Škody, které černá zvěř každý rok způsobí, jdou podle ředitele agrární komory do statisíců.

Už několik týdnů tráví myslivci noci na kritických místech. Hlídkují u polí, aby mohli zasáhnout. „Několik kusů jsme odlovili, ale stejně je prasat stále hodně,“ řekl Miroslav Ducháček, předseda mysliveckého sdružení v Baníně. Divoká prasata berou pole útokem. „Nedokážeme je uhlídat. Rudly, ve kterých se pohybují, jsou někdy až o pětatřiceti kusech. Na jedné straně střelíme prase, na druhé řádí další,“ dodal Miroslav Ducháček.

Občas dochází ke střetům mezi zemědělci a myslivci. Snaží se dohodnout. Ale problém přemnožené černé zvěře není záležitostí pouze svitavského okresu. „Řešíme úhradu škod. Nemohou to ale řešit jen myslivci. Nemají prostředky. Tlačíme na to, aby se stavy prasat snížily odlovem. Požadujeme, aby se k náhradě škod postavil hlavně stát. Je potřeba tuto situaci řešit plošně, celorepublikově,“ vysvětlil Gracias. Prasata jsou schopná se za den přesunout i o padesát kilometrů. Snížení jejich počtů v jednom okrese minimalizaci škod nepomůže.