VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Charita ve Svitavách pomáhá zasaženému Haiti

Svitavy -Svitavskácharitase zapojila do sbírky na pomoc Haiti zasaženému hurikánem, kterou vyhlásila Arcidiecézní charita v Olomouci.

11.9.2008
SDÍLEJ:

Sčítání výtěžku z tříkrálové sbírky.Foto: DENÍK/Iveta Nádvorníková

Charita Svitavy uvolnila z prostředků Tříkrálové sbírky 2008 částku dvacet tisíc korun, kterou věnovala na pomoc postižené oblasti.

Tisková zpráva:

Charita vyhlašuje sbírku na pomoc Haiti zasaženému hurikánem

Na pomoc lidem na Haiti, které zasáhly ničivé hurikány, vyhlašuje Arcidiecézní charita Olomouc a Charita ČR společně finanční sbírku na účet: 22770022/0800 u České spořitelny, VS 1791 (Haiti). Na okamžitou pomoc této latinskoamerické zemi zároveň Arcidiecézní charita Olomouc a Charita Česká republika uvolnily společně částku 3 000 Euro (přibližně 75 000 Kč). Částka bude ihned odeslána na Haiti na zajištění nezbytné první pomoci. V první fázi se Charita soustředí na okamžitou pomoc trpícím, tedy na dodávky pitné vody, jídla a vybudování dočasného přístřeší. V druhé fázi půjde o obnovu domů, infrastruktury, zavlažovacích systémů atp. Nedílnou součástí charitní rozvojové pomoci je podpora zdrojů obživy. Arcidiecézní charita Olomouc se věnuje práci na Haiti dlouhodobě. Již několik let zde řídí projekt Adopce na dálku, projekt Daruj střechu nad hlavou a podílí se na další rozvojové pomoci ve školství, zdravotnictví i na zlepšení životních podmínek chudých Haiťanů. Ve čtvrtek 11. září 2008 v 17 hodin pořádá ve Vlastivědném muzeu Olomouc vernisáž výstavy fotografií Martina Strouhala „Lidé na Haiti“, kterou bude provázet dražba obrazů haitských umělců. Vzhledem k mimořádně tragické situaci na Haiti bude výtěžek z prodeje věnován na humanitární pomoc. (Darovací smlouvy pro vydražitele obrazů budou připraveny.) Ostrovní stát Haiti v Karibiku, který je nejchudší zemí západní polokoule, byl během pouhých tří týdnů zasažen třemi ničivými hurikány. Po nedávném letním hurikánu Fay následoval v krátkém sledu hurikán Gustav (úterý 26. srpna), tropická bouře Hanna (začátek září) a dílo zkázy dokonal v neděli 7. září hurikán Ike. Prudké deště a záplavy, které hurikán provázejí, zasáhly 650 000 obyvatel a vyžádaly si řadu obětí na životech (jen bouře Hanna po sobě zanechala 500 mrtvých). Zničeno bylo více než 3 000 domů, 70 000 osob zůstalo bez střechy nad hlavou. Následky katastrofy se daří zvládnout jen s velkými obtížemi. Kvůli zničeným cestám a mostům je přístup k obětem velmi těžký. Nejhůře zasažené je město Gonaives, kam se také soustředila pozornost médií. Ostatní části ostrova však na tom nejsou o mnoho lépe. Na Haiti proto míří také pomoc od členských zemí Caritas Internationalis. Členové světového společenství Charit již na místě pomáhají, naši partneři z Caritas Haiti a také z Catholic Relief Services (USA) rozvážejí materiální pomoc. Prozatím mají k dispozici dva kamiony naplněné prostředky okamžité pomoci (potravinové balíčky, pitná voda, zdravotnická materiál, dezinfekce…). Charita spolupracuje s Organizací spojených národů a distribuuje potravinovou pomoc. Tři hurikány přišly těsně za sebou, a to je teprve polovina hurikánové sezóny. Většina obyvatel (70 %) Haiti se živí zemědělstvím, které bude nejhůře zasaženým sektorem. Na Haiti je permanentně krizový nedostatek potravin, v kombinaci se suchem z podzimu 2007 hrozí zemi hladomor. Další informace na www.charita.cz a na stránkách médií.
Kontaktní osoby: Mgr. Pavel Gruber, vedoucí oddělení humanitární a rozvojové pomoci Charity Česká republika, tel. 296 243 330; sr. Jana Lukáčová, Arcidiecézní charita Olomouc, tel. 588 519 088; Ivana Jeništová, tisk. odd. ACHO, 604 200 283; Jan Oulík, Charita ČR, tiskové oddělení, tel. 603895984.
11.9.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Majáles v Litomyšli.
19

Majálesový průvod: Ovečka Shaun, lego panáček i večerníček

Střet dvou kamionů v Moravské Třebové.

Srážku dvou kamionů si řidiči vyřešili sami

AUTOMIX.CZ

Jak snížit spotřebu auta? Není to složité, těmto mýtům ale nevěřte

Spotřeba je dlouhodobě jednou z nejsledovanějších vlastností automobilů. Řidiči jí dokonce často podřizují svůj jízdní styl, volbu pneumatik, ale i výběr vozu jako takového. Ale opravdu víte, jak jezdit co nejúsporněji?

Královna stráví noc na hradě Svojanov

Polička - Veronika Červinská z Dobrušky je královnou Královských věnných měst pro rok 2017. Z výběru třiceti soutěžících o tom rozhodli hlasující na internetu.

Veterán Černý na „bedně“, ostatní útočili marně

Litomyšl – Motokrosaři Orion Racing Teamu bojovali na trati v Dalečíně na Žďársku o další body do českého mistrovství. Posbírali jich ve všech kubaturách relativně dost, ale úplná spokojenost nepanovala.

Mládežnický fotbal: Lídr neměl den, náskok na čele se ztenčil

Svitavsko - Po delším čase se ve východočeském přeboru radovali z bodového zisku svitavští dorostenci. Pravda, byl pouze jeden, nicméně alespoň konečně neodcházeli ze hřiště s prázdnou.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies