„A nestřílelo se náhodou taky za tatíčka Masaryka v Duchcově do dělníků a dneska se po něm nejmenuje kde co? To vám nevadí?“ reagoval jiný čtenář.
Diskuse z minulého týdne o (ne)populárním rušení čestných občanství měst kontroverzním osobnostem vyvolala na webu Deníku bouřlivou debatu. Nic na ní nezměnil ani fakt, že v čtenářské anketě měli navrch odpůrci odnímání statusu čestný občan.

Pod ostrou palbou kritiky některých občanských aktivistů jsou například radnice ve východočeském Lanškrouně či nedalekých Králíkách. Na seznamu čestných občanů Lanškrouna je totiž dodnes tak nesourodá směsice jmen, jako Hitler, Gottwald či Stalin, ale na druhé straně i zmiňovaný Masaryk či atlet Šebrle. A Králíky jsou dodnes hrdé na Gottwalda či nacistu Henleina.

Většina čtenářů Deníku dala ale za pravdu obhajobě jejich starostů: proč kontroverzní osobnosti ze seznamu nevyškrtli a škrtnout nehodlají. V kronikách listy vytrhávat nebudeme, české dějiny nezměníme, tvrdí. „Zastupitelé se usnesli, že čistky dělat nebudeme. Takové jsou prostě naše dějiny. Můžeme se maximálně od rozhodnutí našich předchůdců distancovat,“ uvedl před časem například starosta Lanškrouna Martin Košťál (ODS).

Odpůrců škrtání v seznamech bylo víc nejen mezi hlasujícími v anketě, ale i mezi autory diskusních příspěvků. Byla by to jen laciná gesta vládnoucí garnitury.

„To by bylo podobné, jako odstraňování pěticípých rudých hvězd z památníků padlých ruských vojáků. Je to vše pozdě, a kontroverzní. Nechali jste žít komunistickou stranu, nechte si i Gottwalda jako čestného občana. Svůj k svému. Ale nechte proboha v klidu ruské vojáky, chudáky, kteří byli nahnáni do války jako dobytek a jejichž jediným proviněním je, že jim k tomu ještě přilípli bolševickou hvězdu. Jsou to chudáci jako všichni prostí vojáci, kteří museli zemřít pro cizí zájem,“ napsal čtenář pod pseudonymem Pehasko.

„Ještě bychom mohli pálit knihy. I když pojednávají o něčem, co platilo dřív. Ale tohle už tu bylo, ne?“ přidal se další pod nickem Pedro.

Čestní občané českých měst.