VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ceny, plakety i čestná občanství

Svitavsko – Svitavský klub Laurus v pátek v 18 hodin slavnostně předá výroční cenu. Získá ji spisovatel a grafik Martin Sodomka.

12.5.2017
SDÍLEJ:

Spisovatel a grafik Martin Sodomka.Foto: archiv

"Každoroční ocenění svitavské osobnosti, která se zasloužila o slávu a věhlas města, o jeho rozvoj, propagaci a reprezentaci, je jednou z našich aktivit. Do roku 2015 uvedl klub do jakési síně slávy osmnáct významných osobností," upřesňuje Milan Báča.

Rovněž další města a obce oceňují své významné občany nebo obyvatele. Většinou však, ne tak jako ve Svitavách, vybírají laureáty politické reprezentace vzešlé z komunálních voleb.

DVA LAUREÁTI CENY
To může být podle některých komunálních politiků problém. Nabízí se také otázka, zda města mají dost významných kandidátů, kteří budou všeobecně přijatelní a vážení.

O udělení Ceny města za minulý rok rozhodli před několika dny moravskotřebovští zastupitelé. Letos v sedmileté historii, po kterou je ocenění udělováno, došlo k neobvyklé situaci. Cenu dostanou dvě osobnosti, první polistopadový starosta Karel Metyš a právník Jan Vermousek.

Návrhy na ocenění mohou podávat občané, rozhoduje o něm však rada a zastupitelstvo na doporučení sedmičlenné komise.
„Cena je udělována fyzické osobě, která svou mimořádnou činností a aktivitou významně přispěla v daném roce v nejrůznějších oblastech k rozvoji města a života jeho obyvatel," upřesňuje tisková mluvčí města Dagmar Zouharová.

NOVĚ MAJÍ I CENU MĚSTA
Nově, přestože již na tomto poli působí klub Laurus, přistoupila k udělování Ceny města svitavská radnice. „Cena byla poprvé udělena vloni při oslavách 760. výročí a je to cena za uplynulé desetiletí," sdělila svitavská tisková mluvčí Zuzana Pustinová.

Cena města byla až do roku 2005 udělována také v Litomyšli. Získalo ji deset laureátů. Poté bylo od oceňování upuštěno. Nakonec se však město k cenám vrátilo. „Máme Cenu purkmistra Laška a Plaketu Rady města. A k tomu město udílí čestné občanství," sdělil tiskový mluvčí Michele Vojáček. „Nominace na Cenu purkmistra Laška přijímáme do konce května," doplnil Michele Vojáček.

V Jevíčku přistoupili k vyhlašování osobností města před dvěma roky. „Rada vyhlásí veřejnou anketu a výzvu k nominování osobností města. Zaslané nominace hodnotí rada města a udělí výroční ocenění nejvýznamnějším osobnostem sportovního, kulturního a spolkového života," přibližuje proces výběru laureátů starosta Dušan Pávek. Za dva roky, kdy město cenu uděluje, bylo oceněno celkem třináct jednotlivců a šest kolektivů.

ZVAŽUJÍ OCENĚNÍ
Jediným městem, které neoceňuje významné osobnosti, je Polička. „Takovou cenu nemáme a neudělujeme," řekla tisková mluvčí Naděžda Šauerová. Město nemá ani čestné občanství. „Není ovšem vyloučeno, že tuto variantu jako ocenění výjimečných osobností v budoucnu zvolíme," dodává Šauerová

Autor: Jiří Šmeral

12.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

ŠIMON KORBEL. Narodil se 18. září Lence Kovářové a Františku Korbelovi z Poličky. Měřil 50 centimetrů a vážil 3 kilogramy.
13

OBRAZEM: Právě jsme se narodili

Utkání Litomyšle proti Náchodu mělo dobrou úroveň a naznačilo, že domácí tým bude na sezonu dobře připraven.

Hokejové testy: Protivník z Náchoda je pořádně prověřil

Silničáři turistům ničí cykloznačení

Svitavsko – Pětačtyřicet cyklotras, tři sta padesát kilometrů, tisíc značek. Přibližně takový je na Svitavsku rozsah cykloturistického značení, o které se zadarmo a dobrovolně ve svém volném čase starají členové Klubu českých turistů.

Bez řidičáku sedl dvakrát do auta

Polička – Strážníky při včerejší pochůzce zaujalo vozidlo bez registrační značky stojící v zákazu. Díky kamerám zajistili o chvíli později posádku vozidla.

Pozvánka na fotbal: Tradiční hokejové derby ve fotbalovém vydání

Svitavsko – Střetávají-li se sportovci z Litomyšle a Moravské Třebové, tak asi každému fanouškovi vytanou na mysli nesmiřitelná hokejová klání. Však se jich co nevidět dočká, ještě předtím ale dojde na fotbalové měření sil vyslanců obou měst.

Dokončili silnici i prostranství

Polička - Radost přinesly hotové projekty obyvatelům Poličky. Zejména studenti a učitelé ZŠ Masarykova ocenili prostory kolem školy. Jejich rekonstrukce trvala od loňského roku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení