VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ceny, plakety i čestná občanství

Svitavsko – Svitavský klub Laurus v pátek v 18 hodin slavnostně předá výroční cenu. Získá ji spisovatel a grafik Martin Sodomka.

12.5.2017
SDÍLEJ:

Spisovatel a grafik Martin Sodomka.Foto: archiv

"Každoroční ocenění svitavské osobnosti, která se zasloužila o slávu a věhlas města, o jeho rozvoj, propagaci a reprezentaci, je jednou z našich aktivit. Do roku 2015 uvedl klub do jakési síně slávy osmnáct významných osobností," upřesňuje Milan Báča.

Rovněž další města a obce oceňují své významné občany nebo obyvatele. Většinou však, ne tak jako ve Svitavách, vybírají laureáty politické reprezentace vzešlé z komunálních voleb.

DVA LAUREÁTI CENY
To může být podle některých komunálních politiků problém. Nabízí se také otázka, zda města mají dost významných kandidátů, kteří budou všeobecně přijatelní a vážení.

O udělení Ceny města za minulý rok rozhodli před několika dny moravskotřebovští zastupitelé. Letos v sedmileté historii, po kterou je ocenění udělováno, došlo k neobvyklé situaci. Cenu dostanou dvě osobnosti, první polistopadový starosta Karel Metyš a právník Jan Vermousek.

Návrhy na ocenění mohou podávat občané, rozhoduje o něm však rada a zastupitelstvo na doporučení sedmičlenné komise.
„Cena je udělována fyzické osobě, která svou mimořádnou činností a aktivitou významně přispěla v daném roce v nejrůznějších oblastech k rozvoji města a života jeho obyvatel," upřesňuje tisková mluvčí města Dagmar Zouharová.

NOVĚ MAJÍ I CENU MĚSTA
Nově, přestože již na tomto poli působí klub Laurus, přistoupila k udělování Ceny města svitavská radnice. „Cena byla poprvé udělena vloni při oslavách 760. výročí a je to cena za uplynulé desetiletí," sdělila svitavská tisková mluvčí Zuzana Pustinová.

Cena města byla až do roku 2005 udělována také v Litomyšli. Získalo ji deset laureátů. Poté bylo od oceňování upuštěno. Nakonec se však město k cenám vrátilo. „Máme Cenu purkmistra Laška a Plaketu Rady města. A k tomu město udílí čestné občanství," sdělil tiskový mluvčí Michele Vojáček. „Nominace na Cenu purkmistra Laška přijímáme do konce května," doplnil Michele Vojáček.

V Jevíčku přistoupili k vyhlašování osobností města před dvěma roky. „Rada vyhlásí veřejnou anketu a výzvu k nominování osobností města. Zaslané nominace hodnotí rada města a udělí výroční ocenění nejvýznamnějším osobnostem sportovního, kulturního a spolkového života," přibližuje proces výběru laureátů starosta Dušan Pávek. Za dva roky, kdy město cenu uděluje, bylo oceněno celkem třináct jednotlivců a šest kolektivů.

ZVAŽUJÍ OCENĚNÍ
Jediným městem, které neoceňuje významné osobnosti, je Polička. „Takovou cenu nemáme a neudělujeme," řekla tisková mluvčí Naděžda Šauerová. Město nemá ani čestné občanství. „Není ovšem vyloučeno, že tuto variantu jako ocenění výjimečných osobností v budoucnu zvolíme," dodává Šauerová

Autor: Jiří Šmeral

12.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

ADAM BANÍK. Narodil se 21. května Veronice a Janovi z Poličky. Měřil 51 centimetrů a vážil 3,9 kilogramu. Má brášku Davídka.
9

FOTOGALERIE: Právě jsme se narodili

Ilustrační foto

Na pětatřicítce se na vyfrézovaném úseku opět bouralo

AKTUALIZOVÁNO

„Atentát“ na Heydricha pohledem dobového tisku

Pardubický kraj – Přesně před sedmdesáti pěti lety, krátce po půl jedenácté dopoledne došlo v pražských Holešovicích v tehdejší Kirchenmaierově ulici k útoku na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, který provedli příslušníci výsadku Anthropoid Josef Gabčík a Jan Kubiš.

Zvýšila se bezpečnost dětí i počet parkovacích míst

Polička - Výrazné změny jsou díky stavebním úpravám vidět v okolí Masarykovy školy v Poličce. Město investovalo do těchto stavebních úprav 6,5 milionu korun. Celé projekt bude hotový na konci letních prázdnin.

Děti z mateřských škol zápolily o zlatý pohár

Litomyšl - Desátý ročník soutěže mateřských škol měl rekordní účast. Do Litomyšle se sjelo ve čtvrtek 210 malých závodníků z 19 školek.

Prostor před vlakovým nádražím v Moravské Třebové čekají změny

Moravská Třebová - Radnice získala dotaci 25 milionů korun na revitalizaci vlakového přednádraží.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies