Centrum Bohuslava Martinů slavnostně otevřelo dveře návštěvníkům v sobotu 4. dubna. Turisté a badatelé zde najdou poutavou expozici a bohaté archivy.

„Dnešním dnem se Polička přiblížila k tomu, aby se z ní stal český Salcburk,“ řekl při projevu Ivan Štraus, houslista a předseda správní rady Nadace Bohuslava Martinů. Množství děl salcburského Mozarta je přibližně stejné. Navíc oba hudebníci měli podle Štrause podobný vztah k dílu a rovněž a proslavili své město. „Již dříve byla Polička poutním místem intelektuálů, kteří hledali zlomky, které zde připomínaly významného rodáka. Nyní můžeme všechny badatele, kteří přijedou do Prahy, upozornit, že v rodišti skladatele najdou bohatý studijní materiál. A navíc cizinci se už nemusí bát, že se nedomluví,“ uvedl Aleš Březina, muzikolog a ředitel Institutu Bohuslava Martinů v Praze.

Upomínky

Odborníci se shodují, že Bohuslav Martinů si zaslouží, aby jeho jméno bylo skloňováno v souvislosti s ostatními génii. Poličští proto zůstanou věrni odkazu. Nechtějí podlehnout komerčním lákadlům. Vedení Centra Bohuslava Martinů uvažuje o vybudování obchodu, tak jak je to běžné v zahraničí. „Prostory máme. S rozšířením prodeje počítáme, ale rozhodně návštěvníkům nabídneme především katalogy, publikace, interaktivní hry nebo hudební nosiče,“ sdělil ředitel muzea David Junek. Samozřejmostí jsou nové internetové stránky, které v současné době připravují specialisté. V průběhu příštího roku ještě zahradníci vytvoří posezení a odpočinkový kout na zahradě muzea.

Slavnostní otevření centra doplnil odpolední koncert v Tylově domě. Vystoupení Martinů quarteta a klavíristy Karla Košárka se stalo oficiální doprovodnou akcí českého předsednictví v Radě Evropské unie. Je škoda, že provedení skladeb poličského komponisty, které navíc přenášel rozhlas v přímém přenosu, si nepřišlo vyslechnout více lidí. Mnohá sedadla zůstala prázdná a po přestávce jich navíc ještě přibylo. Lze doufat, že mnozí z významných hostů, kteří na zahájení přijeli, nevnímali tuto skutečnost negativně.