VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Čápi našli nový domov v královédvorské zoo

Vendolí, Dvůr Králové nad Labem - Záchranná stanice Zelené Vendolí si plácla se zoologickou zahradou ve Dvoře Králové nad Labem. Pomáhá jí se založením čapího hejna

18.9.2013
SDÍLEJ:

ČÁPI Z VENDOLÍ se přestěhovali do zoo ve Dvoře Králové. Tam si je převzal Michal Podhrázský (vlevo), vedoucí oddělení ptáků. Společně s Josefem Zeleným je umístili do nového „bydlení“. Foto: Deník/Květa Korbářová

Pracovníci záchranné stanice vzali na výlet dva mladé čápy. Opeřenci netušili, že do Vendolí se už nevrátí.

Běžný všední den nezačal pro dva čápy z vendolské stanice jako ty předchozí. Jindy by se procházeli po svém výběhu a koukali, kde co sezobnou. Tentokrát je zvířecí záchranáři naložili do auta. Nohatí ptáci nechápali, co se děje. Celou cestu sledovali zadním oknem, jak se jejich domov vzdaluje. Po víc jak sto kilometrech dorazili na místo. „Ředitel zoologické zahrady ve Dvoře Králové se na nás obrátil se žádostí, jestli nemáme čápy. Rozhodli jsme se, že jim pomůžeme," vysvětlil vedoucí stanice Josef Zelený.

Nová role pro čápy

Zvířecí záchranář naznačil, že v zoo připravují novou koncepci výběhů, kde budou hrát jednu z hlavních rolí právě čápi. „Naše zoo je známá tím, že máme ve velkém zastoupení africké kopytníky. Když jsme na začátku roku přemýšleli, jak zahradu víc zatraktivnit, rozhodli jsme se, že se zaměříme jen na africká zvířata," uvedl ředitel královédvorské zoo Přemysl Rabas. Ze zahrady tak postupně zmizí několik druhů, které nepatří do Afriky, a naopak další přibudou.

Návštěvník, který bude procházet kolem antilop, pak společně s nimi uvidí třeba právě čápy. „Domníváme se, že čáp bílý může ve výbězích vytvořit zajímavý prvek," popisoval záměr šéf zoo. Vzpomínal na národní parky v Africe. „Koncem zimy jsem tam vídal hejna čápů o stu až třech stech kusech, než se začali vracet domů. Myslím si, že když se nám podaří zařadit menší hejno v zoo, bude to hezké," řekl Přemysl Rabas. Byl by rád, kdyby se v zoo podařilo vytvořit hejno alespoň s deseti až patnácti čápy. S tímto zajímavým nápadem se proto obrátil na vendolskou stanici. Počítá s tím, že dlouhonozí opeřenci budou v zahradě i hnízdit. „Hnízdící ptáci s mláďaty jsou pro návštěvníky velice atraktivní," poznamenal ředitel zoo.

Prevence

Po příjezdu do zoologické zahrady si čápy převzal vedoucí ptačího oddělení Michal Podhrázský. Na čtyři týdny je však nastěhoval do karantény. „Je to běžný postup. Musíme provést vyšetření na parazity a salmonelózu. Budeme sledovat, v jakém stavu jsou," informoval Michal Podhrázský. Teprve potom se čápi zařadí mezi ostatní. „Máme tady přes sedm set ptáků sto třiceti druhů, bylo by nebezpečné umístit čápy hned mezi ně," konstatoval vedoucí oddělení ptáků.

Pracovníci stanice každý rok vypouští odchovaná mláďata čápů do volné přírody. Ta letošní se přestěhovala jinam. „S ředitelem zoo se velice dobře známe, a tak jsme se dohodli. V přírodě je čápů dostatek, i když letošní rok jim příliš nepřál. V zoo jim nebude nic scházet. Budou v bezpečí, dobře se o ně postarají. Navíc lidé budou mít možnost sledovat, jak hnízdí a jak se hejno rozrůstá," řekl Josef Zelený. V zahradě počítají i s tím, že jim možná nějaký čáp před zimou odletí do teplých krajin. „Nic se nestane. Zase se vrátí," shodli se všichni tři milovníci zvířat.

Autor: Květuše Korbářová

18.9.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

Vysněné dětské postele

Ilustrační foto

Vykrádali stejnou chatu. Z lupu se radovali krátce

Inkasované branky? Dobré na Silvestra

Svitavy /OHLASY/ – Spokojenost? Po druhém kole byla ta výsledková ve Svitavách a částečně i v Moravské Třebové, tyto celky vydolovaly ze svých vystoupení body.

Zlodějka využila otevřených dveří, vloupala se k seniorce

Pardubice - Okradení staré ženy zabránil příchod ošetřovatelky a příjezd policistů.

Nemocnice snižují počet lůžek

Svitavsko, Orlickoústecko – Interní oddělení Svitavské a Orlickoústecké nemocnice, které spadají pod Nemocnici Pardubického kraje, se potýkají s problémy. Podle informovaného zdroje, jehož totožnost redakce zná, muselo interní oddělení ve Svitavách z důvodu nedostatku zdravotnického personálu omezit počet lůžek. Podobně je na tom také interní oddělení Orlickoústecké nemocnice, kde aktuálně zůstalo pouze 30 lůžek.

Hrát doma? Bylo to spíše za trest, body se často stěhovaly

Svitavy /III. TŘÍDA/ – O výhodě domácího prostředí se ve druhém podzimním dějství nejnižší okresní fotbalové soutěže nedalo hovořit. Bylo to spíše prokletí, jediný ze šestice týmů dokázal před očima vlastních příznivců zvítězit.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení