VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bydlela v kině Stalingrad, na krutý odsun nezapomíná

SVITAVY -Narodili se v Čechách, ale po druhé světové válce byli ze země násilně vysídleni. Děsivé okamžiky prožili jako desetileté děti. Nyní se do Svitav a okolních obcí pravidelně vracejí a navštěvují rodiny, které žijí v jejich bývalých domech.

7.9.2007
SDÍLEJ:

Vzpomínají. Renate Schwarzkopfová a Gottfried Troltsch se rádi vracejí do Svitav, kde vyrůstali.Foto: DENÍK/Iveta Raplíková

Raději se utopili

Na návštěvu Svitav přijel v těchto dnech také Ernst Beutel. Jako desetiletý kluk odešel s rodiči v roce 1946 z Lačnova do německého Karlsruhe. „Vzpomínám si, že jsme jako děti tahaly domů na lyžích v zimě chvojí z lesa na okraji Svitav. Těsně před odchodem z města jsem sloužil u sedláka až ve Sloupnici,“ říká Ernst Beutel. Mládež podle jeho mínění odchod tolik nevnímala, ale starší lidé odsun těžce nesli. Někteří se údajně utopili ve svitavském rybníku. Dnes žije Ernst v Německu a rád pěstuje modrý česnek.

Podobný příběh prožila také Renate Schwarzkopfová, která do Svitav přišla jako malá dívka ze Slezska. „V roce 1938 do Svitav povolali otce, který sloužil jako policista. Bydleli jsme v bytě u kina Stalingrad. Některé filmy jsem tehdy jako desetiletá viděla i desetkrát. Když jsem se v roce 2001 poprvé vrátila do Svitav, kino jsem téměř nepoznala, jak bylo zdevastované,“ vzpomíná Renate Schwarzkopfová. Do města se pravidelně vrací. Našla tady mimo jiné dobrou přítelkyni, která žila po jejich odchodu v bytě u kina.

Jako dobytek

Obrovské ponížení zažil při vysídlení Gottfried Troltsch. Pochází z Hradce nad Svitavou a nikdy nezapomene, jak je vyvezli do Německa v dobytčích vagónech. „S sebou si mohl každý člověk vzít jen třicet kilogramů věcí. Můj otec byl tehdy v zajetí a maminka se sama musela postarat o tři děti, mám ještě dvě sestry. Přišli jsme o polnosti a dům,“ tvrdí Gottfried Troltsch.

Někteří začali v Německu nový život a postavili si rodinné domy. Gottfried Troltsch vystudoval elektrotechnickou školu a působil jako učitel. Když chtěl přijet do Čech poprvé v sedmdesátých letech, musel se zavázat, že tu nezůstane. Jednou ročně krajané na Svitavsko přijíždějí a poznávají místa, odkud byli s polečně s dalšími násilně vyhnáni.

7.9.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Obyvatele Pardubického kraje nejvíc trápí neutěšené silnice.

Obyvatele Pardubického kraje nejvíc trápí neutěšené silnice

Naši prvňáci

Ve středu představíme prvňáky ze ZŠ U Školek v Litomyšli

Svitavy? Hůře to snad ani nejde

Svitavy /OHLASY/ – Nebyl to mistrovský víkend, který by se do dějin zapsal extra úspěšností okresních zástupců v nejvyšší krajské soutěži fotbalistů.

Ocenili zasloužilé občany

Litomyšl – Slavnostní večer ve Smetanově domě měl na programu udílení Plaket Rady města Litomyšle. Ocenění si odnesli tři muži.

Trojice neporažených zůstává

Svitavy /III. TŘÍDA/ – Víkendové gólové hody ve fotbalových soutěžích se dotýkaly také III. třídy, v šesti utkáních týmy nasázely sedmatřicet gólů. 

Oslavy gymnázia v Jevíčku

Jevíčko - Místnímu gymnáziu je 120 let. Pro abiturienty byl v sobotu připraven program nejen ve školních lavicích. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení