VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Moje Svitavsko

10.4.2017

Morana skončila podle zvyku v řece

Se zimou rozloučili v Regionálním muzeu v Litomyšli sobotním workshopem zaměřeným na velikonoční svátky. Určen byl pro děti i dospělé. 

10.4.2017

Lidé nasbírali tuny odpadků

Svitavsko – Stovky lidí a tisíce kilogramů nejrůznějšího odpadu. To je výsledek víkendové akce, do které se zapojili lidé po celé České republice. Nejinak tomu bylo na mnoha místech ve svitavském a ústeckém okresu.

9.4.2017

Okolo Jevíčka: Na vernisáž výstavy navázala přehlídka sborů

Jevíčko - Pěvecký spolek Cantilo a Město Jevíčko uspořádaly sedmý ročník přehlídky pěveckých sborů.

9.4.2017

Opraví střechy památek

Moravská Třebová – V Moravské Třebové obnoví střechy dvou památkově chráněných budov. Na opravu získalo město peníze ze státního Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón. Polovinu nákladů pokryjí státní dotace, zbytek doplatí město.

8.4.2017

Tři litomyšlská zastavení historika Jana Kapusty

Litomyšl – Především k zájemcům o nejstarší dějiny města, ale nejen k nim, směřuje nová publikace muzikologa, historika a muzejníka Jana Kapusty, která vyšla péčí autorovy manželky z jeho pozůstalosti. Kniha, výtvarně zpracovaná Jiřím Lammelem, je rozdělena do tří částí.

8.4.2017

Soutěž Vesnice roku je inventurou v obci

Sebranice – Zástupce obcí, kteří uvažují o účasti v soutěži Vesnice roku, se sešli ve čtvrtek v obci Sebranice, která loni vyhrála v rámci Pardubického kraje . Jedná se o klání, kdy mohou jednotlivé obce prezentovat svou práci a zároveň získat finanční odměnu. Proč se přihlásit a jak to vlastně udělat? O tom starostové diskutovali na odborném semináři.

8.4.2017

Dětská nemocnice míří mezi památky

Moravská Třebová – Budova bývalé dětské nemocnice, která měla jít k zemi, zřejmě bude kulturní památkou.

8.4.2017

Třebařovská škola je kulturní památkou, jednou ze čtyř nových

Třebařov – Seznam kulturních památek v Pardubickém kraji se na konci loňského roku rozrostl o několik nových objektů. Jednou ze čtyř nových památek na Svitavsku je rovněž škola v Třebařově.

8.4.2017

Navštivte unikátní kapli

Litomyšl – Vzácný prostor Očistcové kaple v chrámu Nalezení sv. Kříže bude poprvé ve své novodobé historii pravidelně přístupný veřejnosti.

7.4.2017

Opatovská túra se psy podruhé

Opatov – Klubu pejskařů pozitivního tréninku připravil už druhý ročník Opatovské túry se psy. Do soutěže se přihlásilo více jak 70 týmů se psy různých ras i jmen. Na start se nakonec postavilo 59 týmů. Dvojice, které vytváří pes a psovod, musí dodržovat zásadu, že pes je po celou dobu závodu připoutaný k psovodovi vodítkem a postrojem. Nesmí být nesen, musí společně běžet nebo jít.

7.4.2017

Odpočinková zóna Knížecí louka má své kritiky

Moravská Třebová – Realizace odpočinkové zóny Knížecí louka začíná. Má však své kritiky. V odpočinkové zóně Knížecí louka vznikne zázemí pro uživatele cyklo a inline stezek. Ačkoli se náklady podařilo oproti původnímu návrhu za 8 milionů snížit na 3,5 milionu, některým opozičním zastupitelům se zdá projekt drahý.

7.4.2017

Lamrovy obrazy připomínají zaniklou židovskou kulturu

Svitavy – Čtvrteční vernisáží se, za účasti autora a několika desítek návštěvníků, v Městském muzeu a galerii otevřela nová výstava. Výtvarník Václav Lamr představuje obrazy s biblickými a židovskými motivy.

7.4.2017

Hrozí archivu v Litomyšli zánik?

Litomyšl – Město může přijít o instituci, která uchovává jeho historickou paměť. Badatelé a historici v Litomyšli mají obavy. Vyvolala je nedávná, zdánlivě formální schůzka litomyšlského starosty Radomila Kašpara s Ivo Šulcem, ředitelem oblastního archivu Zámrsk, pod který organizačně spadá okresní archiv v Litomyšli. Jsou obavy oprávněné nebo jde o bouři ve sklenici vody?

7.4.2017

Dechový orchestr jevíčské „zušky“ je nejlepší v kraji

Jevíčko – Dechový orchestr základní umělecké školy se o víkendu zúčastnil krajského kola soutěžní přehlídky dechových orchestrů v Přelouči. 

7.4.2017

Svitavy budou hospodařit s půl miliardovým rozpočtem

Svitavy - Město bude mít v letošním roce výrazně více peněz na investice než vloni. Zastupitelé schválili rozpočet s kapitálovými výdaji 273 milionů korun, v roce 2016 to bylo o 105 milionů korun méně. Na zvýšení mají zásluhu hlavně dotace.

7.4.2017

„Do Svitav se určitě vrátím,“ říká Thomas Morse

Brněnec/Mnichov Hollywoodský filmový skladatel Thomas Morse, autor opery Frau Schindler, jejíž světová premiéra proběhla před pár dny v Mnichově, poskytl Deníku při té příležitosti rozhovor. Děj opery, která je zasvěcena manželce svitavského rodáka Oskara Schindlera, jehož příběh celosvětově proslavil Spielbergův oskarový snímek, se z velké části odehrává přímo v Brněnci u Svitav.

7.4.2017

Secesním domům vrátí jejich šarm

Jevíčko - Městská památková zóna Jevíčko je unikátní. Jedinečné je zachované středověké uspořádání města, jehož centrum obklopuje okruh ulic, i množství památek. Město na jejich údržbu pravidelně vynakládá vlastní finance a čerpá rovněž dotační prostředky z ministerského programu regenerace městských památkových rezervací a památkových zón. Dotaci získalo i letos.

7.4.2017

Budoucí čtenáře pasoval Ladislav z Boskovic

Moravská Třebová – Sto třicet čtyři budoucích prvňáčků pasoval v úterý na čtenáře symbolicky šlechtic, vzdělanec a humanista Ladislav z Boskovic.

7.4.2017

Jaroměřická noc s Andersenem

aroměřice – Už po sedmnácté se uskutečnila v knihovnách, školách, klubech, domech dětí a na dalších místech noc s Andersenem. Akce má každoročně určité téma. Jedním z letošních témat byl dětský komiks Čtyřlístek, druhým výročí vzniku pohádky Císařovy nové šaty.

7.4.2017

Ocitli se v roli pacientů

Svitavy – Studenti a studentky Střední zdravotnické školy ve Svitavách se ocitli na pár chvil „v kůži" těžce nemocných pacientů. Nezvyklou roli si vyzkoušeli na oddělení Léčebny dlouhodobě nemocných na poslední březnový den.

6.4.2017

Řidiči zpomalili i bez udílení pokut

Litomyšl – Radnice avizovala, že spustí systém, který má zpomalit dopravu ve městě, v půlce dubna. Nakonec je vše jinak a mašinérie měření rychlosti na třech místech ve městě funguje na „plný plyn" od včerejšího odpoledne.

6.4.2017

Bez dotací by obce v regionu mohly investovat jen těžko

Sloupnice – Druhá největší obec svitavského okresu disponuje zhruba dvaceti miliony, které může bez problému rozdělit ku prospěchu 1700 obyvatel. Je však nutno dodat, že většina peněz už má dlouho dopředu jasné využití. Neznamená to však, že by v obci neplánovali nové věci.

6.4.2017

Chtějí se zbavit ekologické hrozby

Květná – Na okraji katastru obce na Svitavsku je ukryta ekologická zátěž z minulého století. Není příliš nápadná, a tak není divu, že v 90. letech zmizela z mapy ekologických zátěží. Obec nyní získala peníze na průzkum okolí skládky a bude se chtít odpadu ukrytého převážně v zemi zbavit.

AKTUALIZOVÁNO
6.4.2017

Kvůli stávce nevyjelo pět autobusových linek

Moravskotřebovsko - Stávka řidičů linkových autobusů za vyšší mzdy se dnes dotkla i východní části Pardubického kraje. Pět spojů na Svitavsku a Orlickoústecku kvůli protestu šoférů Arriva Morava nevyjelo.

5.4.2017

Radary začínají měřit naostro

Litomyšl – Řidiči, dejte pozor. V Litomyšli se podařilo uspíšit ostrý start úsekového měření rychlosti o dva týdny.

AKTUALIZOVÁNO
4.4.2017

Nejdelší pomlázku upletli v Biskupicích

Biskupice - Sto jedna metrů a dva metráky. To jsou parametry nového českého rekordu.

4.4.2017

Moravská Třebová má rozpočet 247 mimlionů, pětina jsou investice

Moravská Třebová - Město bude letos hospodařit s rozpočtem ve výši 247 milionů korun, vloni to bylo 205 milionů korun. Příjmy by měly dosáhnout 191 milionů korun, schodek 56 milionů korun pokryjí přebytky z minulých let. Na investice město vyčlenilo přes 47 milionů korun.

4.4.2017

Dětský pavilon opraví Profistav

Jevíčko – Vedení kraje ani ústavu si komplikace nepřipouští. Rekonstrukce bývalého dětského pavilonu v areálu Odborného léčebného ústavu v Jevíčku začala. Opravy, které budou stát necelých pětatřicet milionů, financuje Pardubický kraj.

1.4.2017

Nestor malohanácké vlastivědy oslavil 85 let

Jevíčko - Učitel, vynikající hudebník a vlastivědný badatel František Plech oslavil začátkem týdne pětaosmdesátku. „Hlava mi pořád slouží dobře, jenom ty nohy mě zlobí," říká oslavenec s humorem.

1.4.2017

Nejedlý opět vzbuzuje emoce

Litomyšl – Pochopit situaci, která vznikla ohledně sochy Zdeňka Nejedlého není jednoduché, pokud se nepodíváme krátce do historie. Litomyšlský rodák a zároveň komunistický ministr je jednou z nejvíce kontroverzních postav v dějinách Smetanova města.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies