VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Moje Svitavsko

9.9.2017

Kniha lidem nahradí kroniku

Mikuleč – Nevelká obec na trase mezi Svitavami a Litomyšlí dostala svoje dějiny. Ne, že by neměla žádnou minulost, ale scházelo její písemné zaznamenání.

8.9.2017

Požádali ministerstvo o přezkum rozhodnutí

Moravská Třebová – Demolice budovy bývalé dětské nemocnice se ještě před pár dny zdála neodvratná. Odpůrci bourání se ale s rozhodnutím města nechtějí smířit, proto se znovu obrátili na ministerstvo. Domnívají se, že při posuzování žádosti o prohlášení za památku ministerstvo opominulo historický význam budovy, která má být významným dokladem životního způsobu a prostředí společnosti, což se rovněž odrazilo v její podobě. Proto požadují přezkoumání původního rozhodnutí. 

8.9.2017

Policisté pomohli, pobavili a potěšili

Svitavy, Tatenice – Třetí ročník akce Rum For People se vydařil. Stovky návštěvníků si užily akční vystoupení svitavských policistů, prezentaci hasičské techniky a další zábavu, která pobavila rodiče i jejich děti. 

8.9.2017

Hasiči měli více práce než loni

Svitavsko – Léto patří k obdobím, kdy hasiči vyjíždějí častěji. Jinak tomu nebylo ani letos. Hasiči Pardubického kraje vyjeli v červenci a srpnu k události v okresu Svitavy bezmála třistakrát, což bylo o 110 událostí více než v loňském létě. 

8.9.2017

Diváci vybrali desítky tisíc korun

Litomyšl – Prázdniny jsou v Litomyšli spjaty se dvěma akcemi, které mají charitativní podtext. Toulovcovy prázdninové pátky mají za sebou už devatenáctý ročník. 

8.9.2017

Jednání o D35 bude bouřlivé

Litomyšl – Rada města Litomyšl přijala usnesení, že podporuje výstavbu dálnice D35. Jedná se o variantu nula. Radní přijali usnesení v časové nouzi a rozhodli dříve, než se k dané věci vyjádřilo zastupitelstvo. Toto rozhodnutí vzbudilo vlnu nevole u odpůrců dané varianty, ti považují toto jednání za chybu. 

8.9.2017

Vlaky mezi Jevíčkem a Chornicemi dojezdí

Jevíčsko – Provoz na železniční trati mezi Chornicemi, Jevíčkem a Velkými Opatovicemi, který byl loni v prosinci s velkou slávou po pěti letech obnoven, zřejmě brzy opět ustane.

8.9.2017

Předvolební kampaň začala

Moravská Třebová /VOLEBNÍ GULÁŠ/ - Předvolební kampaň začala nejen v Moravské Třebové, ale i v dalších městech a obcích na Svitavsku. 

7.9.2017

Prvňáci budou mít tabla! První představíme žáky ZŠ v Dolním Újezdu u Litomyšle

Svitavsko - Spolu se začátkem nového školního roku odstartoval ojedinělý projekt Deníku, který má ambice stát se stejně oblíbeným a úspěšným, jako jsou například Miminka - pravidelné série fotografií novorozeňat z českých porodnic.

7.9.2017

Zájmové kroužky děti rozvíjí, ale pozor na přetěžování!

Svitavy - S nástupem dětí do školy pro ně rodiče hledají vhodné zájmové kroužky. Nabídka je bohatá, ať už v domech dětí a mládeže, nebo v soukromém sektoru.

7.9.2017

Úspory energie se obcím moc nevyplatily

Svitavsko – Chtěli ušetřit, ale nakonec přišli o desítky tisíc. Osm obcí a škol ze Svitavska a jedna z Orlickoústecka se stalo obětí podnikatele Davida Tejmla, který prostřednictvím obecně prospěšné společnosti Energie pod kontrolou nabízel levnější plyn a elektřinu. 

7.9.2017

Tenisové srdce rozdá peníze

Svitavy – Kdo má srdce na pravém místě? Všichni, kteří podporují Svitavské tenisové srdce. V pátek 8. září 2017 se v areálu Na kurtech u svitavského stadionu uskuteční jubilejní 5. ročník benefičního turnaje tenisových dvojic. 

7.9.2017

Pětileté děti musí do školky. Učitelé jsou pro, rodiče váhají

Svitavy, Ústí nad Orlicí - Předškoláci ve školce povinně. Zbytečnost, nebo nutnost? Zákon je podle ředitelů škol v regionu nedotažený.

7.9.2017

Město zvažuje, co s budovou na Josefské

Moravská Třebová – Vedení města zvažuje možnost vybudování sociálního bydlení. Projekt, který by mohl vyřešit co s nevyužitou budovou v Josefské ulici, je ale prozatím v rovině úvah. 

7.9.2017

Železniční trať má 120 let

Polička – Příjezd zvláštního vlaku ze Svitav po 8. hodině ranní na poličské nádraží odstartoval v sobotu slavnostní zahájení oslav 120. výročí provozu na trati Polička – Žďárec u Skutče. 

6.9.2017

Spletli si vlak a vloupali se do čekárny na nádraží

Svitavy – Občas není jednoduché vyznat se na vlakovém nádraží a nasednout do správného vlaku. Zvlášť když jste cizinec. 

6.9.2017

Zámecké slavnosti nabídly pestrý program

Bystré – Sobota patřila v Domově na zámku slavnostem. O zahájení se postaraly místní mažoretky. Mezi hosty nechyběla delegace z Centra sociálnych služieb Zátišie Osadné v Prešovském kraji. S touto organizací zahájili spolupráci v Bystrém před dvaceti lety. 

EXKLUZIVNĚ
6.9.2017

Hledají místo pro koně, kterého stvořil robot

Litomyšl – V polovině srpna skončila v zámecké jízdárně výstava „V rozpuku“ autorů Aleše Hvízdala a Dmitrije Nikitina, jejímž středobodem byla čtyřmetrová socha koně. Jeden a půl tuny vážící dílo vzniklo unikátní technologií. Autoři k jejímu vytvoření použili průmyslového robota.

5.9.2017

Peníze na navýšení platů kraje dostanou

Pardubický kraj – Vyjednávání krajů s ministerstvem práce a sociálních věcí o dofinancování deficitu na platy v sociálních službách bylo úspěšné.

5.9.2017

Město architektury chystá další překvapivé projekty

Litomyšl – Město hudby a architektury. Na desetitisícovou obec dost významné přívlastky. Zvláště pokud se v dané souvislosti přidává slovo „světová“. 

5.9.2017

Ve Svitavách nepoteče voda

Svitavy – Ani zářijové dny se neobejdou bez rekonstrukcí ve Svitavách. Kvůli opravám vodovodního řádu bude dnes přerušena dodávka vody od devíti do třinácti hodin v ulici Edvarda Beneše a v domě v ulici Kapitána Nálepky. 

5.9.2017

Začal nový školní rok i maturity

Svitavy – Žáci základních a středních škol a gymnázií šli včera poprvé v novém školním roce do školy. Do lavic ale zamířili i ti, kteří už by měli mít dostudováno. 

5.9.2017

OBRAZEM: Svitavská pouť

Svitavy - Pouť ke Svatému Jiljí je novodobá tradice, kterou ve Svitavách obnovili v roce 1991. 

4.9.2017

Cestujících se změny nedotkly

Svitavsko – Změn autobusových linek mezi Svitavami a Hradcem Králové, ke kterým došlo v důsledku rozhodnutí komerčních dopravců, si cestující většinou ani nevšimli.

2.9.2017

Nová kanalizace Langerovy vily

Svitavy - Okolí Langerovy vily nevypadá v těchto dnech upraveně. Důvodem je plánovaná výstavba kanalizace a vodovodu za dva a půl milionu korun. 

2.9.2017

Na náměstí v Jevíčku zřejmě už brzy zdarma nezaparkujete

Jevíčko – Město zvažuje, že zpoplatní parkování v centru na Palackého náměstí. „Hovoří se o tom již dlouho, ale nyní, kdy skončila udržitelnost projektu revitalizace náměstí, která měla podmínku, že za parkování se nebude po dobu udržitelnosti vybírat, je zvážení znovuzavedení placeného parkování na místě,“ říká starosta Dušan Pávek. 

2.9.2017

Pily utichly. Řezbáři mají hotovo

Svitavy – Necelý týden měli řezbáři ve Svitavách na vytvoření soch. Dnes je na slavnostním ukončení memoriálu Aloise Petruse předají v 17 hodin starostovi města. 

1.9.2017

Fakulta v Litomyšli má nového děkana

Litomyšl – Rektor Univerzity Pardubice včera jmenoval do čela Fakulty restaurování Radomíra Slovika, jako nového děkana.

1.9.2017

Policisté pobaví a pomohou

Svitavy, Tatenice – Heslo „pomáhat a chránit“ policisté v sobotu pozmění na „pobavit a chránit“. Důvodem je třetí ročník akce Rum For People. Jejím účelem zábava, relaxace v příjemném prostředí přírody a pomoci druhým. 

1.9.2017

Návštěvníky poveze na oslavy historický vůz

Polička – Letos uplyne už 120 let od zahájení provozu na dráze mezi Poličkou a Žďárcem u Skutče, a k tomuto výročí si členové spolku Poličská lokálka připravili oslavu. V sobotu budou hlavním bodem programu jízdy zvláštních vlaků, které jsou sestaveny z historických vozů. Atmosféru třicátých let minulého století navodí i personál vlaku ustrojený v dobových uniformách.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení