VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Moje Svitavsko

13.4.2017

Souvisí kriminalita s hazardem?

Svitavsko - Kde nejsou automaty, tam je nižší kriminalita. Vyplývá to ze studie Nadačního fondu proti korupci a sdružení Naši politici, která srovnala ukazatele kriminality a hazardu u měst s více než 5000 obyvateli.

13.4.2017

Svitavská ulice se uzavře dopravě

Moravská Třebová - Svitavskou ulicí v příštích několika týdnech neprojedete. Začíná plánovaná výměna vodovodního řadu.

12.4.2017

Teplé počasí láká k posezení venku. Předzahrádky se pomalu plní hosty

Litomyšl – Letní měsíce jsou pro provozovatele restauračních a kavárenských zařízení za pěkného počasí vždy příjemným přínosem. Co když, ale není pěkně a jste na provozu předzahrádky závislí?

12.4.2017

K prohlídce hradu Svojanov není potřeba vidět ani slyšet

Svojanov – Zdá se to nemožné, ale na jedné z nejfrekventovanějších památek v Pardubickém kraji se neztratí neslyšící, ani nevidomí. Nemluvě o tom, že již v minulosti byl hrad, který je ve vlastnictví města Poličky, zpřístupněn tělesně postiženým návštěvníkům, kteří si tak mohou vychutnat atmosféru středověkého hradního komplexu.

12.4.2017

Velikonoce můžete oslavit ve Fabrice

Svitavy – V multifunkčním centru Fabrika můžete dnes odpoledne s předstihem oslavit svátky jara. Kvůli očekávanému nepříznivému počasí se program, který měl původně probíhat na náměstí, přesunul právě do uzavřených prostor. 

11.4.2017

S podzemními vodami je na tom východ Čech nejhůř v republice

Svitavy - Východní Čechy jsou kvůli suchu posledních let nejpostiženějším regionem. Nikde jinde nemají lidé tak vyschlé studny.

11.4.2017

Lepší spojení až od příštího roku

Svitavsko – Od příštího roku by mohlo dojít k úpra-vám kritizovaných jízdních řádů. Dohodlo se na tom vedení Pardubického kraje kraje s dopravci na Olomoucku. 

11.4.2017

Neviditelná opravdu nebyla

Polička – Krádež za bílého dne a ještě k tomu opakovaná? Tak to chce opravdu notnou dávku drzosti. Tu předvedla koncem března čtyřiatřicetiletá žena, která se vydala na návštěvu do drogerie v Poličce.

11.4.2017

Začala oprava silnice přes Boršov

Moravská Třebová – Obyvatele místní části města Boršov čeká několikatýdenní omezení silničního provozu. Včera začala rekonstrukce silnice III/36826.

10.4.2017

Turisté šli skrz Maló Hanó už po padesáté

Moravská Třebová – Už po padesáté se milovníci turistiky vydali na tradiční pochod Vandr skrz Maló Hanó, který pořádá místní odbor Klubu českých turistů. Podle jeho předsedkyně byl letošní ročník pro organizátory velmi náročný.

10.4.2017

Velikonoce na statku si přijeli užít děti i dospělí

Květná – Jako velikonoční inspirace mohla sloužit akce Jaro na statku. Tu uspořádala nezisková organizace Květná zahrada, která pracuje s ohroženými dětmi a mladými lidmi. Je také skvělým příkladem sociálního podnikání.

10.4.2017

Morana skončila podle zvyku v řece

Se zimou rozloučili v Regionálním muzeu v Litomyšli sobotním workshopem zaměřeným na velikonoční svátky. Určen byl pro děti i dospělé. 

10.4.2017

Lidé nasbírali tuny odpadků

Svitavsko – Stovky lidí a tisíce kilogramů nejrůznějšího odpadu. To je výsledek víkendové akce, do které se zapojili lidé po celé České republice. Nejinak tomu bylo na mnoha místech ve svitavském a ústeckém okresu.

9.4.2017

Okolo Jevíčka: Na vernisáž výstavy navázala přehlídka sborů

Jevíčko - Pěvecký spolek Cantilo a Město Jevíčko uspořádaly sedmý ročník přehlídky pěveckých sborů.

9.4.2017

Opraví střechy památek

Moravská Třebová – V Moravské Třebové obnoví střechy dvou památkově chráněných budov. Na opravu získalo město peníze ze státního Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón. Polovinu nákladů pokryjí státní dotace, zbytek doplatí město.

8.4.2017

Tři litomyšlská zastavení historika Jana Kapusty

Litomyšl – Především k zájemcům o nejstarší dějiny města, ale nejen k nim, směřuje nová publikace muzikologa, historika a muzejníka Jana Kapusty, která vyšla péčí autorovy manželky z jeho pozůstalosti. Kniha, výtvarně zpracovaná Jiřím Lammelem, je rozdělena do tří částí.

8.4.2017

Soutěž Vesnice roku je inventurou v obci

Sebranice – Zástupce obcí, kteří uvažují o účasti v soutěži Vesnice roku, se sešli ve čtvrtek v obci Sebranice, která loni vyhrála v rámci Pardubického kraje . Jedná se o klání, kdy mohou jednotlivé obce prezentovat svou práci a zároveň získat finanční odměnu. Proč se přihlásit a jak to vlastně udělat? O tom starostové diskutovali na odborném semináři.

8.4.2017

Dětská nemocnice míří mezi památky

Moravská Třebová – Budova bývalé dětské nemocnice, která měla jít k zemi, zřejmě bude kulturní památkou.

8.4.2017

Třebařovská škola je kulturní památkou, jednou ze čtyř nových

Třebařov – Seznam kulturních památek v Pardubickém kraji se na konci loňského roku rozrostl o několik nových objektů. Jednou ze čtyř nových památek na Svitavsku je rovněž škola v Třebařově.

8.4.2017

Navštivte unikátní kapli

Litomyšl – Vzácný prostor Očistcové kaple v chrámu Nalezení sv. Kříže bude poprvé ve své novodobé historii pravidelně přístupný veřejnosti.

7.4.2017

Opatovská túra se psy podruhé

Opatov – Klubu pejskařů pozitivního tréninku připravil už druhý ročník Opatovské túry se psy. Do soutěže se přihlásilo více jak 70 týmů se psy různých ras i jmen. Na start se nakonec postavilo 59 týmů. Dvojice, které vytváří pes a psovod, musí dodržovat zásadu, že pes je po celou dobu závodu připoutaný k psovodovi vodítkem a postrojem. Nesmí být nesen, musí společně běžet nebo jít.

7.4.2017

Odpočinková zóna Knížecí louka má své kritiky

Moravská Třebová – Realizace odpočinkové zóny Knížecí louka začíná. Má však své kritiky. V odpočinkové zóně Knížecí louka vznikne zázemí pro uživatele cyklo a inline stezek. Ačkoli se náklady podařilo oproti původnímu návrhu za 8 milionů snížit na 3,5 milionu, některým opozičním zastupitelům se zdá projekt drahý.

7.4.2017

Lamrovy obrazy připomínají zaniklou židovskou kulturu

Svitavy – Čtvrteční vernisáží se, za účasti autora a několika desítek návštěvníků, v Městském muzeu a galerii otevřela nová výstava. Výtvarník Václav Lamr představuje obrazy s biblickými a židovskými motivy.

7.4.2017

Hrozí archivu v Litomyšli zánik?

Litomyšl – Město může přijít o instituci, která uchovává jeho historickou paměť. Badatelé a historici v Litomyšli mají obavy. Vyvolala je nedávná, zdánlivě formální schůzka litomyšlského starosty Radomila Kašpara s Ivo Šulcem, ředitelem oblastního archivu Zámrsk, pod který organizačně spadá okresní archiv v Litomyšli. Jsou obavy oprávněné nebo jde o bouři ve sklenici vody?

7.4.2017

Dechový orchestr jevíčské „zušky“ je nejlepší v kraji

Jevíčko – Dechový orchestr základní umělecké školy se o víkendu zúčastnil krajského kola soutěžní přehlídky dechových orchestrů v Přelouči. 

7.4.2017

Svitavy budou hospodařit s půl miliardovým rozpočtem

Svitavy - Město bude mít v letošním roce výrazně více peněz na investice než vloni. Zastupitelé schválili rozpočet s kapitálovými výdaji 273 milionů korun, v roce 2016 to bylo o 105 milionů korun méně. Na zvýšení mají zásluhu hlavně dotace.

7.4.2017

„Do Svitav se určitě vrátím,“ říká Thomas Morse

Brněnec/Mnichov Hollywoodský filmový skladatel Thomas Morse, autor opery Frau Schindler, jejíž světová premiéra proběhla před pár dny v Mnichově, poskytl Deníku při té příležitosti rozhovor. Děj opery, která je zasvěcena manželce svitavského rodáka Oskara Schindlera, jehož příběh celosvětově proslavil Spielbergův oskarový snímek, se z velké části odehrává přímo v Brněnci u Svitav.

7.4.2017

Secesním domům vrátí jejich šarm

Jevíčko - Městská památková zóna Jevíčko je unikátní. Jedinečné je zachované středověké uspořádání města, jehož centrum obklopuje okruh ulic, i množství památek. Město na jejich údržbu pravidelně vynakládá vlastní finance a čerpá rovněž dotační prostředky z ministerského programu regenerace městských památkových rezervací a památkových zón. Dotaci získalo i letos.

7.4.2017

Budoucí čtenáře pasoval Ladislav z Boskovic

Moravská Třebová – Sto třicet čtyři budoucích prvňáčků pasoval v úterý na čtenáře symbolicky šlechtic, vzdělanec a humanista Ladislav z Boskovic.

7.4.2017

Jaroměřická noc s Andersenem

aroměřice – Už po sedmnácté se uskutečnila v knihovnách, školách, klubech, domech dětí a na dalších místech noc s Andersenem. Akce má každoročně určité téma. Jedním z letošních témat byl dětský komiks Čtyřlístek, druhým výročí vzniku pohádky Císařovy nové šaty.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies