VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stát zastavil výkupy a vyvlastňování na komunikaci R35

Východní Čechy - Rozzlobení majitelé pozemků na trase plánovaných dálnic R35 a D11 nakonec přece jen dostanou to, co požadovali.

17.5.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografie.Foto: Deník

Snad už na podzim začne platit novela, podle níž by za metr čtvereční pozemku pod plánovanými silnicemi měli majitelé dostávat od státu nikoliv 30 korun jako nyní, ale minimálně 120 jako dřív. Nebo i víc. Ve výjimečných případech dokonce i přes pět stovek.

Státní Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) už kvůli právě projednávané novele zákona zastavilo výkupy pozemků i už probíhající vyvlastňovací řízení. Výkupy se ostatně stejně zadrhly, řada majitelů totiž zaslané smlouvy odmítla jako vydírání a státní zlovůli.

„Ta smlouva, která nám v březnu přišla, hovoří jasně. Buď nám ji do června podepsanou odešlete zpět, nebo budete vyvlastněni," zlobí se Stanislav Vondrouš, který vlastní asi půlhektarovou parcelu u Časů na Pardubicku, kudy má vést R35 z Opatovic na Vysoké Mýto a Olomouc.

„Jak bychom k tomu přišli, když lidé, od kterých ŘSD vykupovalo pozemky vloni, dostávali za metr stovku!  Třeba jako dva sousedé z obou stran mé parcely," dodal.

Změna od září

Vondrouš uspěl. A nejen on. V nejbližších dnech lidem do schránek přijdou dopisy o zastavení výkupů. „Právě jsou obesíláni všichni vlastníci na R35, kterým byl zaslán návrh kupní smlouvy, s informací, ze do přijetí novely zákona  o urychlení výstavby dopravní infrastruktury je proces výkupů zastaven. ŘSD též požádalo o přerušení probíhajících vyvlastnění," řekl Deníku mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold.

O návrhu vlády na změnu zákona by sněmovna díky zrychlenému projednávání mohla rozhodnout už v červnu. Přes výhrady pravicové opozice již prošla prvním čtením a zamířila do hospodářského výboru, který se jí bude zabývat příští týden.

Odpor proti letos sníženým výkupním cenám je tak obrovský, že jen na dvanáctikilometrové trase R35 z Opatovic do Časů už padla třicítka návrhů na vyvlastnění.

Součástí novely by měl být navíc paragraf, který by majitele k prodeji motivoval časově. Pokud by se například parcely vzdali do dvou měsíců, dostali by trojnásobek běžné ceny. A pokud do čtyř měsíců, dvojnásobek.

O novelu se zasazují i poslanci z našeho regionu, kterým záleží na zadrhnuté R35. „Uděláme maximum pro to, aby vznikla dohoda napříč spektrem. Změna by pak mohla být schválena už na červnové schůzi. V Senátu by pak pomohli východočeští kolegové Miluše Horská a Petr Šilar," řekl pardubický poslanec Martin Kolovratník.

Hradecké hejtmanství už dokonce vzalo „spravedlnost" do vlastních rukou. Pokud  navýšení cen neprojde, slíbilo majitelům rozdíl mezi loňskými a letošními cenami doplatit. Na dostavbu D11 k polským hranicím totiž kraj chce získat evropské dotace.

Nová obezlička pro korupci?
Při projednávání novely se už objevil první spor. Majitelé pozemků pod plánovanými silnicemi by totiž mohli ve výjimečných případech dostat nikoliv základních 120, ale dokonce až 525 korun za metr, tedy 16tinásobek dnešní ceny. Výjimku by schvaloval osobně ministr, a to se (nejen) mnohým poslancům nelíbí. „Takové výjimky skýtají prostor pro korupční jednání. Výkupy pozemků by měly mít jasná, pro všechny stejná pravidla," řekl starosta Opatovic n. L. Pavel Kohout. Obec i on sám má v trase R35 několik pozemků. Za letošní cenu 30 korun za metr byl odhodlán výkupy blokovat, s navrhovanými 120 korunami souhlasí.

Autor: Kamil Dubský

17.5.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vysněné dětské postele

Ilustrační foto

Vykrádali stejnou chatu. Z lupu se radovali krátce

Inkasované branky? Dobré na Silvestra

Svitavy /OHLASY/ – Spokojenost? Po druhém kole byla ta výsledková ve Svitavách a částečně i v Moravské Třebové, tyto celky vydolovaly ze svých vystoupení body.

Zlodějka využila otevřených dveří, vloupala se k seniorce

Pardubice - Okradení staré ženy zabránil příchod ošetřovatelky a příjezd policistů.

Nemocnice snižují počet lůžek

Svitavsko, Orlickoústecko – Interní oddělení Svitavské a Orlickoústecké nemocnice, které spadají pod Nemocnici Pardubického kraje, se potýkají s problémy. Podle informovaného zdroje, jehož totožnost redakce zná, muselo interní oddělení ve Svitavách z důvodu nedostatku zdravotnického personálu omezit počet lůžek. Podobně je na tom také interní oddělení Orlickoústecké nemocnice, kde aktuálně zůstalo pouze 30 lůžek.

Hrát doma? Bylo to spíše za trest, body se často stěhovaly

Svitavy /III. TŘÍDA/ – O výhodě domácího prostředí se ve druhém podzimním dějství nejnižší okresní fotbalové soutěže nedalo hovořit. Bylo to spíše prokletí, jediný ze šestice týmů dokázal před očima vlastních příznivců zvítězit.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení