VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kam vyrazit: Fotografie zaplaví město

Moravská Třebová - Fotofestival v letošním roce dosáhl plnoletosti. Dospěl do svého osmnáctého ročníku. „Na památku zakladatele se přehlídka přejmenovává na Fotofestival Rudolfa Zukala.

13.5.2017
SDÍLEJ:

Fotofestival v Moravské Třebové je tradičním lákadlem mnoha lidí i světově proslulých fotografů.Foto: Deník/Květa Korbářová

Plnoletost festivalu se projeví mimo jiné i tím, že hlavní vystavující – Tereza z Davle – představí kolekci Grandhotel, složenou převážně z ženských aktů," uvedl s nadsázkou ředitel Kulturních služeb František Žáček. „Cyklus fotografií tvořený v hotelu Evropa nemá pevný koncept. Jediné spojení je právě budova na Václavském náměstí, která mne od půlky devadesátých let fascinovala. Fotografie vznikaly v posledních měsících výhradně na analog a jsou zvětšovány na barytový papír. Na fotografiích vystupují ženy ve věkovém rozmezí 16 až 50 let, často jsou to mé sousedky, které jsem oslovila, dále pak baletky, herečky, studentky, servírky. Většina z mých modelek (ne-modelek) s pózováním žádnou zkušenost nemá. Každá z těchto žen mě inspirovala jinak. Nesnažila jsem se tudíž většinu z nich aranžovat do určitého období," uvedla autorka.

Připravená je rovněž přednáška o barvách a jejich vnímání ve fotografii, se kterou vystoupí držitel Českého lva za kameru v roce 2016 Petr Koblovský. Ale především čekají návštěvníky festivalu fotovýstavy po celém městě.

Požehnají rychlým strojům

Svitavy – První letošní vyjížďku spojenou s požehnáním pořádá dnes pro všechny, kdo mají rádi motorky, Motoklub Road35. Trasa vede z Březové nad Svitavou, přes Letovice a Poličku do Svitav. Po příjezdu, který je plánován kolem půl třetí, se uskuteční mše v kostele Navštívení Panny Marie.
K vidění bude spousta krásných strojů.

Národní soutěž a výstava amatérské fotografie

Svitavy – Už po dvaadvacáté hostí město národní soutěž a výstavu amatérské fotografie.

Rukama pořadatelů letos prošlo 859 snímků od 148 autorů a 10 kolektivů. „Potěšující je, že se Svitaváci v celostátní konkurenci neztratili. V anonymním hodnocení získal náš Fotoklub první cenu a fotografie svitavských autorů najdete mezi snímky vybranými na výstavu. Premiéra výstavy se bude konat, tak jako v minulých letech, ve svitavském muzeu," uvedla ředitelka muzea Blanka Čuhelová.

Fotografie proniknou i na další místa. Najdete je ve Fabrice, kině Vesmír, kavárně V Parku či v kavárně Rošambo. Kromě soutěže a výstavy jsou plánována také fotografická setkávání, například diskuze nad vystavenými fotografiemi, fotografická dílna nebo fotosafari v okolí města.

Připomenou textilní tradici

Moravská Třebová – Hedvábení, první ročník festivalu, který má připomínat bohatou textilní tradici města, má potenciál omotat Moravskou Třebovou vlákny nejen textilními. „Na řadu přijdou látky, nitě, vlna a podobně. Tak velký textilní trh spojený s hudebními koncerty a divadelními vystoupeními není běžný, stejně jako přítomnost horkovzdušného balónu, do jehož koše se dostanou výherci hedvábné tomboly," přibližuje program festivalu ředitel Kulturních služeb František Žáček. Pořadatelé nezapomínají ani na děti, pro které jsou připravené tvořivé dílny uměleckých technik spojených s textilem.

Léčebný ústav otevírá své brány

Jevíčko – Odborný léčebný ústav pořádá dnes pro všechny zájemce den otevřených dveří. K vidění budou ukázky a nácvik neodkladné laické resuscitace při nehodách, ošetření poranění a nenadálých příhod, způsoby vlhkého hojení ran a kožních defektů. Připraveny jsou rovněž komentované prohlídky lékařských pavilonů. Návštěvníci si mohou nechat změřit tlak, puls, glykémii a zásobení těla kyslíkem. Ve vestibulu budou ke zhlédnutí historické i současné fotografie léčebny.

Autor: Jiří Šmeral, Redakce

13.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

ADAM BANÍK. Narodil se 21. května Veronice a Janovi z Poličky. Měřil 51 centimetrů a vážil 3,9 kilogramu. Má brášku Davídka.
9

FOTOGALERIE: Právě jsme se narodili

Ilustrační foto

Na pětatřicítce se na vyfrézovaném úseku opět bouralo

AKTUALIZOVÁNO

„Atentát“ na Heydricha pohledem dobového tisku

Pardubický kraj – Přesně před sedmdesáti pěti lety, krátce po půl jedenácté dopoledne došlo v pražských Holešovicích v tehdejší Kirchenmaierově ulici k útoku na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, který provedli příslušníci výsadku Anthropoid Josef Gabčík a Jan Kubiš.

Zvýšila se bezpečnost dětí i počet parkovacích míst

Polička - Výrazné změny jsou díky stavebním úpravám vidět v okolí Masarykovy školy v Poličce. Město investovalo do těchto stavebních úprav 6,5 milionu korun. Celé projekt bude hotový na konci letních prázdnin.

Děti z mateřských škol zápolily o zlatý pohár

Litomyšl - Desátý ročník soutěže mateřských škol měl rekordní účast. Do Litomyšle se sjelo ve čtvrtek 210 malých závodníků z 19 školek.

Prostor před vlakovým nádražím v Moravské Třebové čekají změny

Moravská Třebová - Radnice získala dotaci 25 milionů korun na revitalizaci vlakového přednádraží.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies