VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jarní prázdniny vrcholí, počet úrazů na horách je vysoký

Orlickoústecko – Slunečné dny a jarní prázdniny zaplnily horská střediska v regionu. Během jarních prázdnin by si měli lyžaři dát pozor na nebezpečí úrazů, jejich počet se pravidelně během dnů volna zvyšuje. Také v Orlických horách počet zranění stoupl.

21.2.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK / Matej Slávik

Podle náčelníka Horské služby Orlických hor Josefa Hepnara je dán počet úrazů hlavně vyšší návštěvností během jarních prázdnin. „Úrazů je dost tento i minulý týden. Od soboty jich v Čenkovicích bylo pětatřicet," uvedl.

Lyžaři se potýkají se zlomeninami

Nejčastěji dochází u lyžařů k poranění kloubů, především kolen, a potom ke zlomeninám, u snowboardistů převládají zlomeniny zápěstí. „Největším problémem na sjezdovkách je přeceňování sil. Lidé by měli jezdit podle svých schopností. Když je na svahu hodně plno, musí lyžař jet tak, aby dokázal i na poslední chvíli ovládnout lyže," radí náčelník Horské služby v Orlických horách.
Při návštěvě hor by tak měli být milovníci sjezdovek, ale i běžek velmi opatrní. Podle záchranářských statistik se jen v období od prosince do února stane asi dvacet procent všech dětských úrazů za celý rok. Mezi jejich nejčastější příčiny patří pády na lyžích a snowboardech či nárazy do stromů při vyjetí ze sjezdovky. „Děti často nejdřív jednají a pak teprve přemýšlejí," připomíná známou pravdu mluvčí jedné z českých pojišťoven Jiří Cívka.
Jedním ze způsobů, jak tato rizika omezit, je mít děti pokud možno pod stálým dohledem. „I tak by ale měli rodiče vybírat takové lyžařské terény, které děti zvládnou samostatně," upozorňuje Jiří Cívka.

Certifikovaná helma je základ

Součástí výstroje každého lyžaře by měla být také helma. Kvalitní – tedy certifikovaná – lyžařská helma dokáže zabránit asi 92 procentům závažných poranění hlavy a mozku. Dalším opatřením je nošení chráničů páteře. „Správná funkce chrániče je zajištěna, pokud sahá od konce šíje až po kostrč," připomíná na portálu Ministerstva vnitra ČR Tomáš Koníček.
Další česká pojišťovna sestavila seznam šesti základních pravidel prevence nejčastějších zimních úrazů, mezi které podle jejích statistik patří tržné rány, odřeniny a pohmoždění končetin:
• na lyžích či bruslích používejte vždy ochranné pomůcky (přilbu, reflexní vestu, rukavice, chrániče…)
• neopouštějte značenou sjezdovou či běžkařskou trať
• délku běžeckých, sjezdových a turistických tras volte přiměřeně svým schopnostem (často za vznikem úrazu stojí únava)
• při plánování běžecké či turistické trasy berte v potaz zkrácený čas denního světla
• věnujte pozornost technickému stavu svého zimního vybavení (tupé hrany, neseřízené vázání…)
• vyvarujte se konzumace alkoholických nápojů během sportovně-rekreačních aktivit (navíc pojistné plnění za úrazy pod vlivem alkoholu pojišťovny buď krátí, nebo vůbec nehradí!)

Alkohol na lyžích: bezvědomí, agrese

Poslední doporučení vůbec neměl na paměti čtyřiapadesátiletý muž z České Třebové. S popíjením to v pondělí po poledni přehnal v areálu Peklák. Lyžování zakončil nebezpečně vyhlížejícím pádem, po kterém dokonce zůstal téměř deset minut v bezvědomí. „Ani úraz v kombinaci s alkoholem mu však nezabránily, aby se po procitnutí agresivně neobořil na posádku rychlé záchranné služby, která se mu pokoušela pomoci," popsal události na sjezdovce Petr Baláž, zástupce velitele městské policie, která byla na místo přivolána. Strážníci na žádost lékaře doprovodili muže až do Orlickoústecké nemocnice. Lyžaři hrozí tučná pokuta, právní kvalifikace a případný postih budou předmětem šetření.
„Podobné případy jsou výjimečné. V Orlických horách to problém není. Lidé si dají po obědě pivo, ale opilí nelyžují," přidal svou zkušenost Josef Hepnar.

Deset základních pravidel lyžařského provozu, která je třeba dodržovat

OHLEDUPLNOST K JINÝM – Každý lyžař se musí chovat tak, aby neohrozil jinou osobu a nezpůsobil škodu.
PŘIMĚŘENÁ RYCHLOST – Každý lyžař musí jet v souladu se svými schopnostmi, podmínkami a počasím.
VOLBA SMĚRU – Má-li lyžař možnost vybrat si směr jízdy, musí jet tak, aby se vyhnul nebezpečí srážky s lyžařem pohybujícím se na svahu pod ním.
PŘEDJÍŽDĚNÍ – Předjíždět se může zleva i zprava, ale vždy s takovým odstupem, aby bylo možno zareagovat na pohyb předjížděného lyžaře.
PŘEJÍŽDĚNÍ SVAHU A KŘÍŽENÍ CESTY – Lyžař vjíždějící na sjezdovku anebo ji přejíždějící musí dávat pozor a sledovat vše nad a pod sebou, aby tak mohl učinit bez nebezpečí jak pro svou osobu, tak pro jiné.
ZASTAVENÍ – Lyžař nesmí zastavovat, není-li to nevyhnutelně nutné, uprostřed sjezdovky, na přejezdech a na místech bránících v dobré viditelnosti.
STOUPÁNÍ – Lyžař stoupající po trati musí postupovat pouze po kraji sjezdovky a v místě se zhoršenou viditelností musí k tomuto kraji ještě více ustoupit.
RESPEKTOVÁNÍ SIGNALIZACE
V PŘÍPADĚ NEHODY je nutné poskytnout pomoc.
IDENTIFIKACE – Každý účastník či svědek nehody je povinen poskytnout údaje o své osobě.

Autor: Stanislava Preclíková, Šárka Mikulecká

Patří alkohol na sjezdovku, nebo ne?

ANO

9 %

NE

91 %

Hlasovalo: 11

Anketa byla ukončena

21.2.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Ilustrační foto.

Pozvánka na fotbal: Derby s velkým D. A tráva bude „hořet“

Mladějovská úzkokolejka se na den změní v bojiště

Mladějov – O nastávajícím víkendu se louky nad Mladějovem zaplní milovníky vojenské historie. V sobotu se zde konají tradiční vzpomínkové oslavy památky padlých v první světové válce Mladějov - Blosdorf.

V Boršově opravují most

Boršov - Po opravě živičného povrchu pokračuje rekonstrukce komunikace III/36826 v Boršově opravou mostu. 

Iscarex Cup: Fliedr byl dvakrát na stupních

Svitavy – Celoroční běžecký seriál Iscarex Cup má za sebou dvě srpnové zastávky, na kterých byly vidět také atleti ze Svitavska.

Folkový svátek je za dveřmi, chybět nebude ani Epydemye

Dolní Újezd - Újezdské babí léto je festivalovou stálicí už pětadvacet let. Ani letos nepřijdou příznivci folku a country o největší festival podobného typu v Pardubickém kraji.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení