VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hasiči: Když ze střechy šlehají plameny, je na prevenci pozdě

Východní  Čechy - Lidé vědí, že před zimou je nutné vyčistit komín a zkontrolovat topidla. Ne všichni však tyto zásady dodržují. A to je chyba.

2.11.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/Daniel Seifert

„Nedostatečná údržba se pak podepisuje na technických závadách komínů, kouřovodů a topidel, které způsobují požáry nebo úniky zplodin," varovala mluvčí pardubických hasičů Vendula Horáková.

Hasiči mohou za špatně vyčištěný komín nebo jiné porušení zásad bezpečného provozu topidel a komínů udělit i desetitisícové pokuty. „U fyzických osob na to bohužel přijdeme až po požáru," podotkla mluvčí.

Požár od kamen

Škodu přes milion korun způsobil v červnu požár rekonstruované roubenky v Městečku Trnávka na Svitavsku. Patrně se vznítila od kamen na tuhá paliva. Škoda přesáhla milion korun. „Při příjezdu jednotek na místo byl již objekt v takzvané čtvrté fázi hoření. V této fázi již hrozí, že se zřítí vnitřní i obvodové zdivo, komíny, schodiště a podobně," uvedli tehdy hasiči.

Stačí jedna jiskra

Co patří mezi nejčastější příčiny podobných požárů?

Je to chybná obsluha topidla, žhavý popel, hořlavé látky u kamen, špatné umístění či instalace topidla, ale i zazděný trám v komíně nebo špatné spáry. Požáry vznikají také od jisker z komína nebo vznícením sazí.

Podle mluvčí si lidé často počínají neopatrně i při topení. Někteří kvůli úspoře přešli z plynového nebo elektrického vytápění opět na dřevo či uhlí, aniž tomu přizpůsobili komín.

Topí-li se pevnými palivy, zanesený komín způsobuje nejen špatné hoření, ale roste i nebezpečí vznícení sazí. Škvíry v komínovém plášti zase hrozí  požárem na půdě. U plynových kotlů je navíc nutná jak čistota komínových průduchů, tak předepsaný tah komína.

Potíže s pojišťovnou

Podle předpisu si každý  musí počínat tak, aby při topení nedocházelo ke vzniku požáru. „Na jeho základě chceme po požáru doklady o kontrole a čištění komínu. Pokud nejsou, mohou lidé dostat pokutu. Nehledě na to, že pojišťovna pokrátí plnění, pokud je objekt pojištěný pro případ požáru," uvedl vyšetřovatel HZS Václav Dostál.

Přivolejte kominíka

Jaká preventivní opatření jsou tedy nutná?

Podle hasičů je potřeba ještě před topnou sezónou vyčistit kamna a seřídit kotel topení. Topidla by měla mít bezpečný odstup od zařízení v místnosti nebo aspoň kvalitní  protipožární izolaci.

Zkontrolujeme také napojení na komín. Majitelé  domků musí vědět, zda je  komín omítnut, jestli v něm nejsou zazděné trámy, a zda hořlavé látky jsou uloženy dostatečně daleko. To vše by měl zjistit kominík.

„Mnoha neštěstím zabráníte, když si sami zkontrolujete, zda máte řádně upevněný kouřovod, zda není někde spotřebič nebo kouřovod propálený nebo zda fungují uzávěry komínových dvířek," doporučila Vendula Horáková.

Požár komína
Ilustrační foto.- V případě vzniku požáru sazí v komíně urychleně odstraňte veškerý hořlavý materiál z blízkosti komínového tělesa v celé jeho délce. Hořlavý materiál by však v blízkosti komína rozhodně neměl být ani před požárem!

- Požár sazí v komíně nikdy nehaste vodou! Komínové těleso by mohlo popraskat nebo dokonce vybuchnout.

- Do příjezdu hasičů se můžete pokusit uhasit oheň v topidle a vybrat z něj neshořelý materiál.

- Pokud požár vznikne od topidla na plyn nebo elektřinu, musíte ze všeho nejdříve vypnout přívod energie.

- I když se vám podaří oheň uhasit vlastními silami a budete chtít uplatnit náhradu způsobené škody u pojišťovny, měli byste zavolat hasiče – vyšetřovatele.
(Zdroj: HZS)

Autor: Ivana Vitovská

2.11.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Oslavy památky padlých v první světové válce Mladějov – Blosdorf.

Mladějovská úzkokolejka se na den změní v bojiště

V Boršově opravují most.

V Boršově opravují most

Iscarex Cup: Fliedr byl dvakrát na stupních

Svitavy – Celoroční běžecký seriál Iscarex Cup má za sebou dvě srpnové zastávky, na kterých byly vidět také atleti ze Svitavska.

Folkový svátek je za dveřmi, chybět nebude ani Epydemye

Dolní Újezd - Újezdské babí léto je festivalovou stálicí už pětadvacet let. Ani letos nepřijdou příznivci folku a country o největší festival podobného typu v Pardubickém kraji.

Svitavská září novotou a pruhy

Moravská Třebová – Několik týdnů probíhající rekonstrukce Svitavské ulice je dokončená. Předcházela jí nejprve výměna vodovodního řadu a poté i plynovodu.

Triatlon Litomyšl: Třiadvacátý ročník vyhrál Lím

Litomyšl – Od roku 1995 existuje tradice závodu Triatlon Litomyšl. Od té doby nebyla porušena a letos jeho organizátoři přivítali vyznavače plavání, cyklistiky a běhu na 23. ročníku této populární akce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení